Re: Europejskiaj Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
napisał(a) wtopek » 24.06.2015 20:11
sdolas napisał(a):Znajomi na własnej skórze doświadczyli problemów neurologicznych na miejscu.
W szpitalu w Zadarze za okazaniem paszportu ( nie mieli karty EKUZ ) otrzymali darmową pomoc i recepty do wykupienia. Dlatego pytam czy trafili na człowieka przez duże C, czy to standard, czy przypadek i czy sama EKUZ wystarczy ?
mieli szczęscie
"Z dniem 1 lipca 2013 r. Republika Chorwacji stając się członkiem Unii Europejskiej zacznie podlegać przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Świadczeniobiorcom ubezpieczonym w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Chorwacji, przysługuje prawo do rzeczowych świadczeń zdrowotnych obejmujące:
1. podstawową opiekę medyczną,
2. opiekę specjalistyczną i szpitalną,
3. leki uwzględnione na liście leków sporządzonej przez Chorwacki Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Hrvatski Zavod za Zdravstveno Osiguranje (HZZO),
4. opiekę dentystyczną i protetyczną,
5. środki zaopatrzenia ortopedycznego,
6. inne środki.
Wszystkie podmioty udzielające świadczeń w ramach publicznego systemu są specjalnie oznaczone - logo wskazującym, że dany świadczeniodawca działa w oparciu o umowę zawartą z HZZO. Osoby ubezpieczone mogą korzystać z opieki szpitalnej i specjalistycznej na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego udzielającego świadczeń w ramach praktyki ogólnej.
Wszyscy ubezpieczeni, którzy nie wykupili dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, mają obowiązek ponoszenia częściowych kosztów udzielonych im świadczeń. Obowiązek ten nie dotyczy dzieci do 18 roku życia, które stale zamieszkują na terenie Chorwacji. Osobom posiadającym dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, wykupione w HZZO bądź u komercyjnego ubezpieczyciela, pokrywane są również koszty współpłacenia.
Osoby ubezpieczone, które w Chorwacji korzystają z rzeczowych świadczeń zdrowotnych są zobowiązane do pokrycia 20% wartości kosztów świadczeń, z tym, że wartość minimalna współpłacenia nie może być niższa niż odsetek podstawy budżetowej, który wynosi 3.326 kun. Dla przykładu ubezpieczony jest obowiązany zapłacić 10 kun za świadczenia udzielone przez lekarza rodzinnego, ginekologa oraz dentystę. Maksymalna wysokość współpłacenia nie może przekroczyć 60,13% podstawy budżetowej bądź 2.000 kun, np. w przypadku leczenia szpitalnego."