Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Michał

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12959
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.08.2023 12:38

majkik75 napisał(a):No właśnie, można by przecież samochodem. Niestety jednak ode mnie z domu mam jakieś 2100 km. I to jest dla mnie 2 dni w drodze. Co wycina mi 4 dni z urlopu na jazdę. Absolutnie jest to dla mnie nie do zaakceptowania.


Autem byliśmy dwa razy po dwa tygodnie - na Peloponezie i na Milos. Jeden kierowca, więc dotarcie oraz powrót długie, ale potraktowaliśmy je trochę jako element wakacyjnego zwiedzania, więc akceptowalne :oczko: . Niemniej jednak, kolejny samochodowy wypad do Grecji zostawiamy na czas, kiedy Kierowca też będzie emerytem i nie trzeba będzie się spinać z powrotem na czas do domu. Od jakiegoś czasu więc latamy do Aten, a potem promem na jakąś wysepkę (najlepiej taką, na której auto jest zbędne :D). Żeby nie tracić czasu na dojazd na lotnisko, polujemy oczywiście na loty z Wrocławia. W tym roku jest ich więcej w tygodniu, niż poprzednio :) , toteż polowanie się udało, aczkolwiek ze względu na ceny, nie na pełne 2 tygodnie, lecz 1,5 (wystarczy na kolejną Małą Cykladę, tyle że nie będzie czasu na następną wizytę w Atenach). Cena w obie strony za dwie osoby z kompletem bagażów kabinowych wyszła nam 1324,42 zł, a więc nieco mniej, niż rok temu w podobnym "posezonowym" (niekoniecznie dla cen noclegów :oczy: ) terminie.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13181
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 20.08.2023 13:43

dangol napisał(a): ... toteż polowanie się udało.

No to gratulacje 8)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16173
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.08.2023 16:18

Danusiu, super że się udało i lecicie znowu go Grecji. Cena 700zl z cabinebage to już standard niestety....
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 1015
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 20.08.2023 18:49

To już 6 lat jak byliśmy na Lefkadzie, to była wyprawa, po drodze Nowy Sad, Ochryd, Meteory 9 dni na Lefkadzie i z powrotem nocleg w górach Pindos i w Belgradzie. Agios Nikitas to jedyna opcja na zachodzie i chyba najlepsza na całej wyspie, też tam spaliśmy w hotelu Santa Marina, HB za bardzo przyzwoite pieniądze.
Bedę zaglądał.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2537
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 20.08.2023 20:03

wiola2012 napisał(a):Cześć
Wracam z Wami na Lefkadę. To była nasza pierwsza wyspa Jońska i jak dotychczas plażowo nic jej nie pobije.

Mąż też bywał na takich integracji, na Rodos również .
Ps. Dobrze, że już w tej firmie nie pracuje :mg:


To jest fakt, poprzeczka została w rankingu odwiedzonych do tej pory plaż wszędzie podniesiona wysoko ... :cfaniak:
Czekaj, ja też juz w tej firmie nie pracuję ... przypadek ? :lool:

te kiero"
Czyli Epir tańszy, bo coś podobnego tam znalazłem za ~70Eur, ale tez inny termin.[/quote]

[quote="piekara114 napisał(a):
W tym roku w Epirze za 2os płaciłam w lipcu 60 euro.
Lefkada jest droga, oprócz noclegów jeszcze parkingi przy plażach płatne.


Co zrobić jak się uparliśmy ;) na Lefkadę :jezykukos:

dangol napisał(a):Autem byliśmy dwa razy po dwa tygodnie - na Peloponezie i na Milos. Jeden kierowca, więc dotarcie oraz powrót długie, ale potraktowaliśmy je trochę jako element wakacyjnego zwiedzania, więc akceptowalne :oczko: Cena w obie strony za dwie osoby z kompletem bagażów kabinowych wyszła nam 1324,42 zł, a więc nieco mniej, niż rok temu w podobnym "posezonowym" (niekoniecznie dla cen noclegów :oczy: ) terminie.


Co do auta, to jasne, że się da, ale jednak dla mnie osobisćie to za daleko. Ale na razie nie mamy parcia na zwiedzanie czegoś po drodze. Choć oczywiście dokładając jakieś miejsca w podróży, nabiera to innego sensu.
Fakt, cena chyba dobra, zawsze jednak 2 osoby to nie to co 4 :chytry:

_Piotrek_ napisał(a):To już 6 lat jak byliśmy na Lefkadzie, to była wyprawa, po drodze Nowy Sad, Ochryd, Meteory 9 dni na Lefkadzie i z powrotem nocleg w górach Pindos i w Belgradzie. Agios Nikitas to jedyna opcja na zachodzie i chyba najlepsza na całej wyspie, też tam spaliśmy w hotelu Santa Marina, HB za bardzo przyzwoite pieniądze.
Bedę zaglądał.


Znam hotel, mijaliśmy go parę razy. Nawet patrzyłem na cenę tam, ale jednak była zdecydowanie wyższa niż nasz lokal. Nawet uwzględniając cenę za HB.

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2537
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 20.08.2023 20:34

OK, jeszcze raz dziękuję za dotychczasowe wizyty i komentarze :proszedzieki:

To zaczynamy ;)

30.07.2023

Jak pisałem, lot z WRO do ATH jest o 5:45. Także żeby spod Łodzi dostać się do Wrocławia i jeszcze się odprawić, nadać bagaż na spokojnie, ruszyliśmy o 0:30 w nocy. Spania to raczej nie było przed wyjazdem, bo już tak mamy, ze reisefieber każdy z nas ma :lool:
Parkujemy na parkingu przy samym lotnisku i piechotką sobie dochodzimy.
Odprawa, lot poszły sprawnie i faktycznie jesteśmy nawet lekko przed czasem w Atenach. Odbiór bagażu też poszedł szybko i mamy pierwszy rodzaj transportu z głowy. Teraz trzeba pobrać samochód ;)
Co do wypożyczalni trochę sam szukałem, ale ostatecznie wybraliśmy znany już tutaj Aramis ;)
https://aramis.gr/en/
Wcześniej mailowo ustaliłem, co jest w CDW czyli standardowym ubezpieczeniu i FDW czyli rozszerzonym. Autko miało być z założenia raczej małe, tak by i koszty, ale też spalanie i potem "sprawność" przemieszczania się nim rozumiana jako możliwość wciśnięcia się tam gdzie inne nie mogą :jezykprosto: było duże. Wbybrałem Suzuki Celerio. Do tego 745 kg masy własnej i niby tylko 68kM, ale całkowicie to wystarcza do sprawnego przemieszczania się. Do tego bardzo fajne długie biegi 1-2-3 co w terenie górzystym się przydadzą. Za wynajem z pełnym ubezpieczeniem od 30.07 do 09.08 czyli za 11 dni (jak jest na umowie) zapłaciłem 693E. Wcześniej zaliczka była pobrana w kwocie 138E. Nie ma żadnej kaucji na karcie.
Mailowo też potwierdzam, że można jeździć samochodem na wyspy, co nie jest wcale tak oczywiste w każdej wypożyczalni. Jedynie w trakcie ewentualnej przeprawy promem nie działa ubezpieczenie Aramis tylko przewoźnika promowego. W FDW nie ma tylko ochrony opon i szyb. Reszta nas "nie interesuje".

Po pojawieniu się na lotnisku i wyjściu z niego, kierujemy się w prawo, na przystanek dla autobusów. Tak poproszono nas w rezerwacji.
Wtedy mamy zadzwonić do Aramis i poinformować ich, że tam już czekamy. Co też czynimy i po około 20 min, podjeżdża po nas czarny bus i zabiera nas do ich siedziby w okolicach lotniska po odbiór auta.

IMG_20230730_094505139_HDR.jpg


Sprawdzenie paszportu, podpisanie umowy, jakieś mazy ;) w celu zaznaczenia niby szkód jakie ma auto, dopłata 555E za wynajem i można jechać.

Ale: w pierwszym aucie nie działa tylny pas, co jest dla nas wykluczajace. Są pasy, to się je zapina. Nie ma dyskusji.
OK, przepisanie umowy, podstawione zostaje drugie takie samo. Co prawda mocowanie tylnej półki było wyrwane, ale zaznaczyliśmy w opisie i można jechać. Mamy na wejściu 3/4 baku i z takim stanem jest do oddania.

Autko już swoje przeszło, ale grunt żeby technicznie było sprawne. Jeszcze sobie do tego wrócimy :oczko_usmiech:

IMG_20230730_101328825_HDR.jpg


IMG_20230730_102652530.jpg


IMG_20230730_102720647.jpg


IMG_20230730_102732243.jpg


Pakujemy się. Autentycznie, sprawdzałem wcześniej wymiary jakie ma bagażnik Celerio i potwierdza się, że wchodzi 1 torba 20kg w pionie i na nią na półce 3 plecaki podręczne. Jeden plecak poszedł w nogach między dziećmi na tylnej kanapie, ale to był najmniejszy z nich, więc nie przeszkadzał.
Wkładam ładowarkę do telefonu, uchwyt na szybę na telefon (tak, zabierałem :) ) i można podbijać greckie drogi :jupi:

pozdrawiam, Michał
Ostatnio edytowano 20.08.2023 21:19 przez majkik75, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16173
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.08.2023 21:11

majkik75 napisał(a):
30.08.2023
Ty już w przyszłości :lool: Moje urodziny jeszcze przede mną :mg:


Cena za auto mnie poraziła. 8O zdecydowanie w sezonie zostaję przy samochodzie, nawet kosztem 2 dni w drodze. Muszę w końcu podliczyć nasz wyjazd, zwłaszcza kwestie drogowo-samochodowe.
Ostatnio edytowano 20.08.2023 21:21 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11379
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 20.08.2023 21:20

majkik75 napisał(a):
Autko już swoje przeszło, ale grunt żeby technicznie było sprawne. Jeszcze sobie do tego wrócimy :oczko_usmiech:

Wygląda spoko, "mój" Grande Punto wyglądał chyba gorzej, przeciorałem go max i grunt, że dał radę.
majkik75 napisał(a):Wkładam ładowarkę do telefonu, uchwyt na szybę na telefon (tak, zabierałem :) ) i można podbijać greckie drogi :jupi:

Również zawsze zabieram jak mam zamiar wynająć samochód. A czasem zastanawiałem się nawet nad kamerką ;)
Ostatnio edytowano 21.08.2023 09:41 przez te kiero, łącznie edytowano 1 raz
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2537
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 20.08.2023 21:23

piekara114 napisał(a):
majkik75 napisał(a):
30.08.2023
Ty już w przyszłości :lool: Moje urodziny jeszcze przede mną :mg:


Cena za auto mnie poraziła. 8O zdecydowanie w sezonie zostaje przy samochodzie, nawet kosztem 2 dni w drodze. Muszę wkońcu podliczyć nasz wyjazd, zwłaszcza kwestie drogowo-samochodowe.


Brawo za czujność :) W takim razie wszystkiego najlepszego :przytul:

Co zrobić, takie ceny ... Ja jednak pozostanę przy swoim zdaniu ;) Strata 4 dni na dojazd jest dla nas zbyt "kosztowna" jeśli chodzi o czas urlopu :papa:

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2537
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 20.08.2023 21:26

te kiero napisał(a):Również zawsze zabieram jak mam zamiar wynająć samochód. A czasem zastanawiałem się nawet nad kamerką ;)


Polecam GoPro z uchwytem. Są nagrania w moich relacjach z Hvaru w 2021 roku i z Teneryfy w 2022 jak nagrywałem jazdy drogami ;)
Tutaj też będą :cfaniak:

Pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2537
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 21.08.2023 08:48

Jeszcze mi się przypomniało ... A propos rozważań dostania się na Lefkadę.

Oczywiście można nie do Aten, tylko do Prewezy. Chyba z Radomia są loty, ale ponieważ chcieliśmy zwiedzać Ateny, to by nam nie odpowiadało. Ale na pewno z Prewezy jest bliżej samochodem, są jak widziałem jakieś busy nawet lokalne co dowożą. I wtedy już na Lefkadzie wynająć samochód.

I jeszcze jedna znana mi opcja, autobusem z Aten: https://ktel-lefkadas.gr/athens/
W naszym przypadku, byśmy musieli jechać autobusem o 12.30, bo raczej na wcześniejszy o 9.30 byśmy ni zdążyli z lotem. Także to jest czekanie, do tego jedzie około 5,5h więc jesteśmy już wieczorem na miejscu...
No i cena 32E za osobę za bilet. Co przy mojej cenie za samochód 63E za dzień, daje mi za 4 bilety w jedną stronę 2 dni wynajmu samochodu. A jeszcze powrót ...

pozdrawiam, Michał
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12796
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 21.08.2023 09:45

Czytam o Twoich rozważaniach cenowo transportowych. No nie pomogłeś :lol: U nas wciąż walka: lecieć w końcu do tej Grecji czy nie :rotfl: Chyba po wakacjach trzeba będzie na poważnie przysiaść do tematu i popatrzeć, policzyć. Gdyby miały być Ateny - chyba bym się już nie zastanawiała i robiła rezerwację. Ale niestety muszę jechać w sezonie wakacyjnym a to przekreśla Ateny żeglarsko. Musi być Jońskie. Obawiam się tych kosztów i niepewności czy nie bedzie jakiejś samolotowej wpadki....
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2537
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 21.08.2023 09:50

Autentycznie lubię jeździć po Grecji. W poprzednich razach też była okazja wynająć samochód, ale to były tylko takie 1-2 dniowe akcje. Teraz tyle dni, dodatkowo daje mi frajdę z wyjazdu, bo jazda po Grecji jest autentycznie dla mnie przyjemnością. Ten trochę "luz" ale bez wariactwa. Moje obserwacje są takie, że jazda jest spokojniejsza, jakaś taka płynna. Choć Ateny są na pewno innym miejscem niż reszta kraju. Tam jest tłok i szybka jazda :lol:

Także jedziemy sobie spokojnie i pierwszym przystankiem po wyjeździe z wypożyczalni był parking przy Kanale Korynckim - jakieś 100 km od wyjazdu. Parkujemy i idziemy zobaczyć widok z góry z mostu nad kanałem.

IMG_20230730_115840502_HDR.jpg


IMG_20230730_115944098_HDR.jpg


Są organizowane tam jak widać skoki na bungee ... 8O
IMG_20230730_120202924.jpg


IMG_20230730_120422490.jpg


IMG_20230730_120439937_HDR.jpg


IMG_20230730_120558857.jpg


Robi wrażenie widok ... Czas ruszać dalej :papa:

pozdrawiam, Michał
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12796
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 21.08.2023 09:52

Ściany tego kanału robią mega wrażenie 8O
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2537
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Mi

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 21.08.2023 09:53

Kapitańska Baba napisał(a):Czytam o Twoich rozważaniach cenowo transportowych. No nie pomogłeś :lol: U nas wciąż walka: lecieć w końcu do tej Grecji czy nie :rotfl: Chyba po wakacjach trzeba będzie na poważnie przysiaść do tematu i popatrzeć, policzyć. Gdyby miały być Ateny - chyba bym się już nie zastanawiała i robiła rezerwację. Ale niestety muszę jechać w sezonie wakacyjnym a to przekreśla Ateny żeglarsko. Musi być Jońskie. Obawiam się tych kosztów i niepewności czy nie bedzie jakiejś samolotowej wpadki....


Bo chyba nie pomogę ... ;) Opisałem znane mi opcje, ale niestety samemu trzeba wybrać co najlepsze ... Jak chcecie żeglować to - według mnie - chyba najlepiej do Prewezy samolotem, tam jakiś transport do najbliższej wybranej przystani i hej przygodo :verryhappy:

pozdrawiam, Michał
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Essa w Grecji czyli Lefkada i Ateny - sierpień 2023 - Michał - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone