Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Egipt 2010, czyli zanim nadeszły plagi

Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem. W Afryce są 54 kraje. Prawie jedna trzecia światowych języków jest używanych w Afryce. Jezioro Wiktoria w Afryce jest największym jeziorem i drugim co do wielkości jeziorem słodkowodnym na świecie. Nigeria ma najwyższy na świecie wskaźnik urodzeń bliźniąt. W Sudanie znajduje się ponad 200 piramid, czyli więcej niż w Egipcie.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2911
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 18.03.2011 08:59

Arlena88 napisał(a): 8O 8O

Da się? A w Tatrach takich nie ma :D


No tak. W Tatrach takich przybytków nie ma. Ale to chyba dobrze. Kto i jak miałby to sprzątać? Ta synajska wygódka pełni jedynie funkcję osłony przed wzrokiem gapiów, kiedy człowieka przyciśnie ;). Ja bym do tego nie wlazł ;).

Poza tym przechodzenie koło niej zapewnia niezbyt miłe wrażenia zapachowe. Te upały... Obym się mylił, jednak znając "zamiłowanie" Egipcjan do czystości, śmiem też podejrzewać, że nie jest zbyt często opróżniana, a wstydliwa zawartość trafia pewnie do którejś z pobliskich przepaści.
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 18.03.2011 09:31

Krzychooo napisał(a):
Obrazek


W Izraelu pewnie nie piłeś palestyńskiego piwa Taybeh.
Następnym razem koniecznie spróbuj! Całkiem niezłe.
Kzrysztof
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2911
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 18.03.2011 10:01

kw napisał(a):W Izraelu pewnie nie piłeś palestyńskiego piwa Taybeh.
Następnym razem koniecznie spróbuj! Całkiem niezłe.


Nie, nie piłem. Spędziłem tam zdecydowanie za mało czasu. Dzięki za cynk. Bardzo chętnie spróbuję. Lubię poznawać w podróży nowe piwne smaki. Niestety, do tego gościa spoooooro mi brakuje ;).

http://agg.org.pl/piwko.php?order=count ... 2500&p=100

Prawie 3 tysiące piw ze 120 państw świata... Nieźle.
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 18.03.2011 10:24

Kiedyś z kolegą mieliśmy chwilkę na Victoria Station w Londynie.
Był tam kiosk z piwami z całego świata.
To zrobiliśmy sobie wycieczkę - coś z Kuala Lumpur, coś z Adelaidy, z Bostonu.... a więcej nie pamiętam, bo zaczęły działać :wink:

Krzysztof
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2911
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 18.03.2011 15:33

kw napisał(a):Był tam kiosk z piwami z całego świata.
To zrobiliśmy sobie wycieczkę - coś z Kuala Lumpur, coś z Adelaidy, z Bostonu.... a więcej nie pamiętam, bo zaczęły działać :wink:


Fajny sposób podróżowania ;). Okazuje się, że Malezja, Australia czy Stany są bliżej, niż mogłoby się wydawać... Szkoda tylko, że podróż powrotna z takiej wycieczki bywa dość męcząca ;).
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2911
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 18.03.2011 15:57

Schodząc wczesnym rankiem z góry Synaj, podziwiamy widoki, które nas ominęły podczas nocnego wyjścia na szczyt. Słońce szaleje, a my obserwujemy ładne formacje skalne o dość egzotycznej, lekko czerwonawej barwie. Niestety, przy szlaku sporo plastikowych butelek...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2911
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 18.03.2011 16:17

Po drodze mijamy sporo ucinających sobie drzemkę wielbłądów, które odpoczywają przed kolejną nocną zmianą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2911
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 23.03.2011 21:21

Po pewnym czasie dostrzegamy nasz kolejny cel. Zbudowany w domniemanym miejscu ukazania się pełnemu rozterek Mojżeszowi krzewu gorejącego Klasztor Świętej Katarzyny. Stare to to... W porównaniu z piramidami klasztor jest w kategorii zabytków leszczem, ale kilkanaście wieków historii i tak robi wrażenie. Pierwsza kaplica powstała tu w wieku IV, a wysokie na 15m mury w VI.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2911
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 23.03.2011 21:32

Klasztor położony jest dość wysoko, na wysokości 1570m n.p.m. Wokół znajdują się jednak wysokie góry (m.in. Synaj czy Góra Świętej Katarzyny), tak więc ma się wrażenie, że znajdujemy się bardzo nisko. Pierwszy raz chyba wydawało mi się, że zejście ze szczytu było bardziej męczące niż wyjście. Powodem oczywiście temperatura... Dość powiedzieć, że kiedy wreszcie docieramy do klasztoru, ochoczo ustawiamy się w długiej kolejce po drogie - ale zimne! - picie.

Jest około 8 rano, a zwiedzanie zaczyna się o 9.30. Tak więc szukamy kawałka cienia i próbujemy nieco odpocząć. Podziwiamy - tym razem z dołu - wysokie szczyty znajdujące się wokoło. Szybko przyplątują się też egipskie sierściuchy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2911
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 23.03.2011 21:50

Nieco znudzeni oczekiwaniem w końcu wchodzimy. Nie bez przeszkód... Pierwszy raz spotkałem się z tak restrykcyjnym traktowaniem "zbyt swobodnego" stroju, zwłaszcza mężczyzn. Stojący przy wejściu zakonnik z miną wykluczającą jakiekolwiek negocjacje wskazuje palcem na moje odsłonięte łydki. Na szczęście takie sytuacje przewidziano. Zmuszony jestem zakupić dużą chustę, po owinięciu którą zwiedzam to święte miejsce... w długiej spódnicy.

W środku maaaasa ikon. Zdjęć ze środka nie posiadam z dwóch przyczyn. Istnieje kategoryczny zakaz fotografowania, ponadto cały czas popędza nas zakonnik, który dba o nietworzenie się korków.

Na dziedzińcu sporo pamiątek po Mojżeszu: jest krzew gorejący, jest i studnia, przy której Mojżesz wyrwał swoją przyszłą żonę Seforę, jest i "komiks" przedstawiający najważniejsze wydarzenia z życia wybrańca.

Obrazek

Obrazek
Krzew gorejący po prawej, gaśnica na wypadek powtórzenia cudu z lewej ;)

Obrazek
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2911
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 14.06.2011 18:51

I po rewolucji? Ciekaw jestem, czy kogoś z Was skuszą w tym roku egipskie przeceny. Ja byłem przekonany, że trzeba na jakiś czas odpuścić, ale rafa kusi... :)
arb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) arb » 14.06.2011 20:01

Jeśli chodzi o rewolucję to akurat mój pracownik był "w trakcie". W Hurghadzie cicho, spokój... Jeśli ktoś ma mózg i go używa - to nie ma strachu.

Ja w tym roku Chorwacja.
Ale w Egipcie byliśmy z żoną podczas poślubnej więc na zawsze zostanie w serduchu ;)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2911
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 15.06.2011 00:02

arb napisał(a):Jeśli chodzi o rewolucję to akurat mój pracownik był "w trakcie". W Hurghadzie cicho, spokój... Jeśli ktoś ma mózg i go używa - to nie ma strachu.


No tak, ale jestem z gatunku zwiedzających, długo na plaży nie wytrzymam. W kurorcie to pewnie spokój, ale do Kairu to pewnie się ten pracownik nie wybrał...

arb napisał(a):w Egipcie byliśmy z żoną podczas poślubnej


8O Nocy czy podróży? ;)

Pozdrawiam
arb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) arb » 15.06.2011 09:16

Do Kairu się nie wybrał z dwóch powodów. Po pierwsze - już tam był. Po drugie - on jest z gatunku tych że mu wystarczy basen, leżak i coś zimnego do picia :)
Fakt że do Kairu pewnie bym się nie wybrał w czasie zamieszek, ale na typowe leżenie np. w AquaParku Sinbadzie - czemu nie ? :)

Podczas poślubnej podróży. Rejs po Nilu.
WolfAtTheDoor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 349
Dołączył(a): 16.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) WolfAtTheDoor » 10.07.2011 12:45

wspaniała relacja...

ta rafa - coś pięknego

Na pewno kiedyś zawitam w tych okolicach... Myślę że 7 dni wystarczy na leżenie na plazy...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Afryka



cron
Egipt 2010, czyli zanim nadeszły plagi - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone