Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Egipt 2009 -pdróż Nilem, Morze Czerwone-Italiano

Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem. W Afryce są 54 kraje. Prawie jedna trzecia światowych języków jest używanych w Afryce. Jezioro Wiktoria w Afryce jest największym jeziorem i drugim co do wielkości jeziorem słodkowodnym na świecie. Nigeria ma najwyższy na świecie wskaźnik urodzeń bliźniąt. W Sudanie znajduje się ponad 200 piramid, czyli więcej niż w Egipcie.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 25.10.2009 11:29

Italiano napisał(a):to jednak nie Chorwacja własnym autem człowiek nie pojeżdziłby za długo .


A ja zawsze chciałem podjąć to wyzwanie, ale jak na razie nie miałem okazji. Z ciekawością czytam i oglądam.
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 25.10.2009 11:38

Obrazek
nasz przewodnik -Adrian student archeologii.Fachowiec :D super rzeczowy gość. W tym miejscu wielki pokłon dla (biura podróży? ) 50% "fajnosci" wycieczki to jego zasługa.
Obrazek
Obrazek
ja i skarabeusz
Obrazek
widok na jedną z głównych osi świątyni ukierunkowaną na "Dolinę królów"
Obrazek
Obrazek
ja jako marny pył przy stopach faraona :D
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 25.10.2009 11:51

Obrazek
Obrazek
mógłbym siedzieć w Karnak godzinami, zapomniałem nawet o upale ,a 40 stopni pewnie było . więc może trochę przynudzam tymi zabytkami. Moja żona Asia woli przyrodę,ale jej też się podobało.
Obrazek
a świątynia w Karnaku jest ogromna leży na przecięciu dwóch osi. Jedna prowadzi na dolinę krółów , druga prostopadła do świątyni w Luksorze. Właściwie biuro Exim trochę się nie spisało bo fajniejsza (lepiej zachowana) jest świątynia Luksorska leżąca 3 km na południe ale w jeden dzień nie mozna zobaczyć wszystkiego więc pewnie przesadzam
Obrazek
i opuszczamy świątynię w Karnaku
Obrazek
Obrazek
Obrazek
robiło się coraz bardziej gorąco ale moja habbibi trzymała się dzielnie
Obrazek
powrót na statek kolacja i tak zakończył się dzień drugi :D
Obrazek
przepraszam pamięć już nie ta jeszcze był wieczorny spacer i przejażdżka dorożką do świątyni w Luksorze
Obrazek
Luksor w zasadzie jest mieściną i główna ulica biegnie wzdłuż Nilu natomiast ulię dalej od Nilu wygląda już jak po bombardowaniu :D
Obrazek
świątynia w Luksorze niestety około 19.00 była już zamknięta , ale może dlatego że następnego dnia kończył się ramadan i wszystko funkcjonowało trochę inaczej
Obrazek
miasto zaczynało właściwie żyć po zmroku do pierwszej w nocy jak to przy zwrotniku ,w dzień po mieście kręcili się jedynie szaleni turyści :D
Obrazek
apel do biura Exim lepiejzwiedzić Luxor wieczorem niż Karnak za dnia
Obrazek
moja habbibi jako dorożkarz-szkoda że zdjęcie troche rozmyte :D
i wracamy na statek
Obrazek
pokaz tańca derwisza..rozpoznałem kelnera ale był niezły :D .nie wiem tylko czy wprowadził się w trans ale się spocił :D
Obrazek
wyraźne różnice kulturowe :D Pepsi i Sprite :D
po powrocie dokonaliśmy pirwszych zakupów i od razu koleś chciał nas oszukać. Resztę wydawał w Piastrach (takich ich groszch w papierkach )a nie w Funtach Egipskich. Po naszej uwadze że chcemy funty otworzył drugą szufladę i wyjął funty(taki egipski haczyk na turystów).Obydwie waluty na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo.I tylko w jednym miejscu jest napis po angielsku. :evil:
i to był koniec dnia drugiego :D
jaceek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 149
Dołączył(a): 08.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) jaceek1 » 25.10.2009 13:38

No naprawdę super relacja + fotki, jest na co popatrzeć. Z wielką przyjemnością się czyta i ogląda. Pozazdrościć takiej wycieczki !!!
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 25.10.2009 14:01

Obrazek
dzień 3 to wycieczka na zachodni brzeg Nilu do Doliny Królów i świątyni Hatszepsut w Deir el Bahari. Apel do Eximu by rozszerzyć ten dzień o zwiedzane Ramsseseum :D
Obrazek
płyniemy na zachodni brzeg niestety nie falukhą ale miejscową łodzią motorową
Obrazek
laleczki naszego właściciela łodzi :D
Obrazek
zachodni brzeg
Obrazek
Obrazek
ja przed Doliną Królów .Niestety porobiło się tak, że do doliny nie wolno już wnosić aparatów i kamer.Ale Polak potrafi, zdjęcia z doliny królów zamieszczę jak przerzucę je z telefonu. :D
Obrazek
Świątynia królowej Hatszepsut w Deir el Baharizbudowana przez jej kochanka. Odwrócona frontem do świątyni Amona w Karnaku i leżąca na osi wschód zachód przebiegającej przez świątynię.odrestaurowana prze zpolaków zwana "polskim Disneylandem"ze względu na kontrowersyjną precyzję rekonstrukcji.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
przykład polskiej rekonstrukcji, fragment przedstawiający królową krainy Punt skąd Egipt sprowadzał złoto (ta grubsza laska po prawej) :D
Obrazek
widok na wschodni brzeg Nilu i świątynię w Karnaku ze świątyni Hatszepsut
CDN :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.10.2009 09:24

Kupiłeś sobie arafatkę i ringo? :lol:
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 26.10.2009 09:32

JacYamaha napisał(a):Kupiłeś sobie arafatkę i ringo? :lol:

Nie daj spokój, arafatkę założył mi koleś na "siłę" i miała być "darmo, darmo", a ringa nikt nie proponował :D , ale żałuję że nie kupiłem maski i rurki do nurkowania, tańsze i fajniejsze niż te jakie widziałem w Lublinie. Kupiliśmy za to super shishe naprawde ładna ,około metra wysokosci i zapas tytoniu na rok :D
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 07.11.2009 08:11

Obrazek
wizerunki królowej Hatszepsut coraz bardziej upodabniającej się do mężczyzny
Obrazek
iostatnie zdjęcie w świątyni Hatszepsut
Obrazek
mumia 5 atkuje moją żonę :D oczywiście żartuję, ale widok tego pana w sklepie z pamiątkami z "alabastru???"po wyjeżdzie z Doliny Królów był niesamowity.Właśnie w tym miejscu wyszła kolejna ściema biura podróży. Jako uczestnicy wycieczki otrzymaliśmy vouchery na zakup pamiątek o nominałach 100$-2 sztuki.Jakie było nasze zdziwienie gdy okazywało sie że vouchery w sklepach są warte około 20-30$ przy i tak wygurowanych cenach sklepu. Za 200$ (voucherowych)facet sprzedał nam 3 małe figurki kotów :D .Ale i tak byłem zdziwiony bo chyba po raz pierwszy poza Hurgadą zobaczyłem ceny w sklepie
Obrazek
jeden z Kolosów Memnona
Obrazek
kolosy w starożytności wydawały dzwięki gdy zapadał zmrok i powietrze się ochładzało. Po renowacji przez jednego z cesarzy rzymskich przestały jednak "grać".
Obrazek
i wracamy na statek szkoda że biuro nie zaplanowało nam jeszce wizyty w Ramsseseum , ale takie są niestety uroki zorganizowanych :? wycieczek :?
Obrazek
i czas porzegnać zachodni brzeg Nilu i ruszać dalej na południe ,gdzie cieplej ,cieplej....
Obrazek
na statku niespodzianka :D
Obrazek
powoli żegnamy Karnak/Luksor ostatni rzut oka na świątynię w Luksorze :(
Obrazek
Obrazek
Podróż statkiem była strzałem w 10 .Naprawdę super sprawa. Widoki brzegów Nilu zapierają dech :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
w sumie nie ma co opisywać ,tylko patrzeć i wspominać 8O
Obrazek
Obrazek
Obrazek
no można tak w nieskończoność może na razie wystarczy :D
Obrazek
przes śluzą w Esna spotkaliśmy handlarzy "wszystkiego" ale głównie ręczników i galabiji. Handel z nimi był ciekawym przeżyciem. Po wrzuceniu na pokład statku w woreczku towaru. należało odrzucić w woreczku pieniądze i nie ważne czy spadły do Nilu czy na łódkę.
swoję drogą mogliby startować na olimpiadzie: w wioślarstwie i koszykówce :D
Obrazek
powoli kończył się 3 dzień
Obrazek
Obrazek
Przepływaliśmy przez śluzę, a w mieście kończył sie Ramadan. Śpiew muezina po zmroku był niesamowity :D
CDN
Ostatnio edytowano 07.11.2009 09:51 przez Italiano, łącznie edytowano 1 raz
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 07.11.2009 09:50

Italiano napisał(a):swoję drogą mogliby startować na olimpiadzie: w wioślarstwie i koszykówce :D

Albo stworzyć im nową dyscyplinę: koszykówka na wodzie :)
Jak wyglądam teraz przez okno to zazdroszczę im tego klimatu.
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 07.11.2009 09:56

Z klimatem sam nie wiem. W wodzie i patrząc dziś przez okno pewnie tak. Ale pamiętam taki motyw jak wstałem rano( co prawda w hotelu działała klima) i chciałem otworzyć balkon by wpadło trochę chłodnego powietrza. I gdy o 7.00 poczułem uderzenie ciepłego powietrza zrozumiałem że to nie tak jak u nas. I zachciało mi się trochę chłodziku. :D
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 07.11.2009 10:30

Ja osobiście wolę szukać chłodu niż ciepła. No i te palmy Obrazek . O rafach nie wspominając. :D
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 24.11.2009 20:13

Rankiem 4 dnia pobytu w Egipcie dopłyneliśmy do Edfu, mieściny z przepiękną świątynią boga Horusa
Obrazek
dojazd dorożkami. Konie wyglądały fatalnie miałem wrażenie że padną lada chwila 8O
Obrazek
przejazd ulicami Edfu typową zabitą dechami południowo-Egipską mieściną.Ale właśnie takich widoków i miejsc w Egipcie oczekiwałem, a nie strasznej Hurgady :o
Obrazek
i jesteśmy przed przednimi pylonami świątyni Horusa. Świątynia w Edfu jest super zachowana ponieważ do XIX wieku niemal w całości była zasypana przez piasek.
Obrazek
pylony robiły wrażenie. Świątyna w Edfu jest chyba najwyższą (Karnak jest większy) zachowaną świątynią w Egipcie, a chyba na pewno najlepiej zachowaną.
Obrazek
wejście do świątyni strzeże wyobrażenie boga Horusa pod postacią sokoła, opiekuna dynastii faraonów, jedno z najstarszych bustw Egiptu
Obrazek
na dziedzińcu jak to rano mały tłok :D
Obrazek
świątynia zachowała się w tak dobrym stanie ponieważ stała się miejscem zamieszkania?, pierwszych chrześcijan w Egipcie. zachowal się dach, osmolony od pożaru ponieważ w póżniejszym okresie świątynia służyła jako skład bawełny
Obrazek
smutny efekt bytowania pierwszych chrześcijan :( gratuluję chłopakom zapału w skuwaniu :evil:
Obrazek
arka bóstwa. Edfu było miejscem spotkania się raz w roku Izydy i Ozyrysa gdzie arki bóstw pozostawały w świątyni na noc( w wiadomym celu :D )
Obrazek
na szczęście nie wszystko zdążyli zniszczyć,a reliefy naścianach świątyni zapierały dech :D
Ostatnio edytowano 24.11.2009 21:10 przez Italiano, łącznie edytowano 1 raz
fumarek
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 20.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) fumarek » 24.11.2009 21:09

Fajna relacja. Czekam na dalszy ciąg.Szczególnie na rafę.
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 24.11.2009 21:12

fumarek napisał(a):Fajna relacja. Czekam na dalszy ciąg.Szczególnie na rafę.

do rafy jeszcze kawałek...ale relacja będzie :D chociaż pływała głównie moja żona, ja mam lekki lęk przed morzem :D ale trochę wlazłem :D
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 24.11.2009 21:41

Bardzo treściwie.
Super foty.
Siadam do czyto-oglądalni i czekam na c.d.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Afryka



cron
Egipt 2009 -pdróż Nilem, Morze Czerwone-Italiano - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone