Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Wrocław)
napisał(a) dangol » 13.04.2014 18:39
Zaraz przy samym wejściu do świątyni znajduje się mała renesansowa chrzcielnica z 1607 r. (nie zachowała się jej podstawa), obecnie pełniąca rolę misy na wodę święconą.
Chrzcielnica ta pojawiła się w Marii Magdalenie w 1974 r., wcześniej znajdowała się w zbiorach muzealnych, dokąd trafiła z kościoła w Trójcy pod Zgorzelcem – wioski z której pochodził Velentin Friedland (wspomniałam o nim przy pokazywaniu pamiątkowej tablicy reformacji ze wschodniej ściany świątyni).
Cenne epitafium (1496 r.) mieszczanina A. Fogelera vel Vogelera wmurowane w ścianę północną, przeniesione tu z zewnątrz kościoła.
Jednym z najcenniejszych elementów zachowanego wyposażenia jest późnorenesansowa ambona (1579-1581) z wysokim baldachimem, dzieło rzeźbiarza Friedricha Grossa Starszego. Artysta pochodził z Mostu w Czechach, wyszkolił się w saksońskim warsztacie Hansa II Walthera - przedstawiciela najbardziej zasłużonej rodziny rzeźbiarskiej na tym terenie. We Wrocławiu pojawił się w połowie lat 70-tych XVI wieku, mieszkał tu aż do swej śmierci w 1589 r.
Ambona wykonana została z alabastru z kamieniołomów koło Lwowa, śląskiego piaskowca, marmuru i serpentynitu. Wsparta jest na figurach trzech aniołów, korpus kazalnicy zdobią sceny ze Starego Testamentu (Zburzenie murów Jerycha, Eliasz zsyłający ogień, Pojedynek Dawida z Goliatem, Daniel w jaskini lwów), ornamenty i cytaty biblijne w językach greckim, aramejskim, hebrajskim i łacińskim, sporadycznie także w języku niemieckim .
W świątyni co najmniej cztery razy wymieniano ołtarz główny. Obecnie, w miejscu zniszcznonego w
czasie II wojny światowej neogotycki ego ołtarza, znajdują się barokowe figury ( Chrystus na krzyżu, św. Maria Magdalena, św. Jan Ewangelista, Mojżesz i Jan Chrzciciel) pochodzące z poprzedniego ołtarza barokowego, wykonane w 1667 r. we wrocławskim warsztacie rzeźbiarskim Paula Rohna Starszego.
Po prawej stronie ołtarza znajduje się gotyckie kamienne sakramentarium (jego szczyt widać na poprzednich fotkach) z około 1376- 1380, najstarsze tego typu dzieło na Śląsku.
Ozdobione jest płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny Biczowania, Ukrzyżowania i Zmartwychwstania Chrystusa. W zwieńczeniu umieszczono figurę pelikana karmiącego pisklęta własną krwią broczącą z piersi.
Ostatnio edytowano 25.03.2020 14:28 przez
dangol, łącznie edytowano 1 raz