W sklepionej sieni przejazdowej znajdują się po obu stronach drzwi obecnie wiodące do sal wystawowych.
Po prawej stronie można było zapoznać się m.in. ze śląską rzeźbą nagrobną (tyle, że na dobrze opisanych fotografiach, a nie na autentycznych kamiennych epitafiach) oraz historią lokalnego przemysłu cukrowniczego.
Po lewej znajdowały się m.in. ekspozycje dotyczące dziejów polskich kompleksów klasztornych należących do zakonu cystersów.
W tej części pałacu opatów znajduje się odrestaurowany dawny refektarz opata ze sklepieniem ozdobionym freskami autorstwa Michała Leopolda Willmanna.
Zrobione olympusikiem fotki niestety mijają się z oryginalną kolorystyką…
W 1660 roku Willmann zawarł pierwszą umowę z opatem klasztoru w Lubiążu i przeniósł się tam na stałe. Od tej chwili malował głównie dla cystersów (także dla klasztorów w Krzeszowie, Henrykowie, Trzebnicy i Kamieńcu), zmienił też wyznanie z protestanckiego na katolickie.
W ciągu całego życia Willman namalował ponad 400 obrazów i 54 polichromie. W samym Lubiążu powierzchnia jego dzieł wyniosła około 300 m2 dla obrazów na płótnie i 620 m2 fresków. Część obrazów z Lubiąża została wywieziona po 1952 roku do Warszawy, gdzie zdobią kościoły oraz przechowywane są w Muzeum Narodowym. Duża kolekcja dzieł znajduje się również we wrocławskim Muzeum Narodowym.
Willmann miał bardzo trudny charakter, niejednokrotnie dawał się we znaki zleceniodawcom. Kiedy miał namalować opata, najpierw kilka dni pił, potem leczył kaca… Gdy w porę nie otrzymał stosownego wynagrodzenia (oczywiście przed ukończeniem dzieła, inaczej by się za malowanie nie zabrał ), przedstawił opata w stroju Adama. Opat nie miał wyjścia, musiał szybko wypłacić sumkę, aby zakryć goliznę …
Pomimo takich wybryków, artysta miał wielkie poważanie u cystersów. Gdy zmarł w Lubiążu w 1706 r., wbrew regule zakonnej pochowany został w krypcie kościoła klasztornego. W 1945 krypta ze zmumifikowanymi zwłokami ponad 200 mnichów została splądrowana i zdewastowana przez żołnierzy radzieckich, dopiero w 1989 r. przeprowadzono prace porządkowe. W trakcie badań udało się zidentyfikować zwłoki Michała Willmanna i po uporządkowaniu krypty złożyć je w barokowej trumnie.
W krypcie znajduje się mauzoleum Piastów Śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego, dzięki któremu cystersi znaleźli się w Lubiążu) oraz mumie opatów i zakonników – w dobrym stanie zachowało się 98 mumii. Zwykły turysta nie może ich jednak zobaczyć, nawet w drugi majowy weekend…