Neogotycki
Zamek Leśna stoi nieopodal miejsca wcześniejszego małego fortu zbudowanego około 1790 r. przez majora Banaventurę von Rauch na zlecenie Fryderyka Wilhelma II. Forteca tylko przez kilka lat służyła Prusakom, została zburzona w 1807 r. z rozkazu lokalnego dowódcy wojsk napoleońskich oblegających twierdzę kłodzką.
W 1827 r. major w stanie spoczynku Karol Leopold Moritz von Hochberg kupił całą Szczytną i jej okolice i postanowił wybudować na górze neogotycki zamek myśliwski Leśna Skała (Waldstein) . Budowa miała miejsce w latach 1832 -1838, jej projektantem był ponoć znany architekt Karol Fryderyk Schinkl, twórca m.in. wspaniałego zamku w Kamieńcu Ząbkowickim.
Zamek służył właścicielowi i jego gościom do roku 1843, gdy bezdzietny i nieżonaty Leopold von Hochberg zapisał go w testamencie swej owdowiałej siostrze Barbarze. Ta po jego śmierci szybko pozbyła się obiektu, który potem dość często zmieniał właścicieli. Taki na przykład hrabia August von Nostitz nabył zamek z myślą, by się w ten sposób wzbogacić... Chciał sprzedać Leśną pruskiemu władcy Fryderykowi Wilhelmowi IV, który gościł w zamku w drodze powrotnej z Wiednia do Berlina. Nostitz wygadał się jednak przed zawarciem transakcji, że w zamku są problemy z zaopatrzeniem w wodę. Błędu tego nie popełnił, gdy za jakiś czas kupnem zainteresował się Herman von Pückler Muscau... Widocznie problemy z wodą były spore, bo Pückler dość szybko pozbył się zamku, sprzedając go ze sporą stratą.
W 1860 r. stał się własnością Franciszka Rohrbacha, a następnie od 1880 r. jego córki Heleny i zięcia pułkownika Brunona Kleina. W roku 1890 rodzina Kleinów-Rohrbachów rozpoczęła renowację zamku, dwa lata później zamieszkała w nim na stałe.
Po śmierci Heleny i Bruno Kleinów, zamek orzymał w spadku siostrzeniec pułkowika, kapitan Strutz. Nie był on jednak zbytnio zainteresowany zamkiem, toteż szybko sprzedał go rycerzowi Sokołowskiemu z Otmuchowa.
W 1929 r. zamek kupili misjonarze Świętej Rodziny. Podczas II wojny światowej w znacznej części obiektu mieścił się niemiecki szpital wojskowy. Po wyzwoleniu zamkiem nadal opiekowali się misjonarze, majatek odebrano im w 1952 r.
Zamek został zbudowany na planie nieregularnego czworoboku z narożnymi wieżami - jedna z nich jest cylindryczna, reszta czworoboczna. Zamek powstał w czasach, gdy panowowała moda na wznoszenie romantycznych budowli na wzór średniowiecznych zamków obronnych, dlatego zamek ma grube mury (stały na nich armaty) i oparty jest na skalnych fundamentach.
Ze względu na to, że w zamku mieści się zakład opiekuńczy dla upośledzonych umysłowo, wnętrza Leśnej zwiedzać nie można.
Udostępniono jedynie część dziedzińca zewnętrznego i kaplicę zamkową (tę ostatnią nie we wszystkie dni), w jej stronę właśnie zmierzamy
.
Do zamku wjeżdżało się dawniej od południa przez zwodzony most opuszczany na potężnych łańcuchach. Dziś fosy jest sucha, ale pozostałości łańcuchów można wciąż zobaczyć.
Fotka z netu: