Re: Dolny Śląsk i nieco dalej... (Sandomierz)
napisał(a) dangol » 05.09.2023 10:50
O zaradności siostrzyczek benedyktynek w czasach, gdy towary dubasami transportowano do Gdańska, nasłuchałyśmy się podczas rejsu
. Eksponaty z ich klasztoru i kościoła, jakie widziałyśmy w Domu Długosza, potwierdzają zasobność benedyktynek. Pora więc odwiedzić zespół dawnego ich klasztoru
…
Barokowy kompleks klasztorny benedyktynek zajmuje znaczną powierzchnię, powstał w XVII wieku. Klasztor założyła w 1616 roku Elżbieta Sieniawska, marszałkowa koronna. Fundatorka zmarła w roku 1624, ale jej dzieło kontynuowała córka Zofia, która wówczas została ksienią benedyktynek. W roku 1627 rozpoczęta została budowa obecnego zespołu klasztornego. Zofia zmarła przedwcześnie (miała 39 lat) już dwa lata później, dokończenie udowy kontynuowały jej następczynie. Od 1904 r. (rok wcześniej rząd rosyjski zlikwidował klasztor benedyktynek) mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne, wcześniej mające inne lokalizacje. Nowy budynek był jednak niewystarczający, dlatego też w 1906 roku dobudowano do niego, od strony ogrodu, nowe skrzydło. Wraz z dotychczasowymi z 1637 i 1639 roku, stworzyło ono wirydarz, w centrum którego w 1913 roku umieszczono figurę Chrystusa Dobrego Pasterza. Już w obecnym wieku, gruntownemu remontowi poddana została elewacja trzech skrzydeł budynku głównego i kościoła seminaryjnego p.w. św. Michała Archanioła. Obecnie w dolnej części budynku pobenedyktyńskiego mieści się Biblioteka Diecezji Sandomierskiej, a od 2018 roku również Archiwum Diecezjalne.
Tak dokładnie
jednak kompleksu nie zwiedziłyśmy, w zasadzie ograniczyłyśmy się
do zewnętrza głównych klasztornych zabudowań oraz kościoła św. Michała Archanioła.
W latach 1750-71 powstał budynek furty, usytuowany prostopadle do południowego skrzydła klasztoru, .
Południowa ściana furty klasztornej znajduje się w linii południowego ogrodzenia klasztoru, podobnie jak ustawiona nieco dalej na wschód dzwonnica, zbudowana w latach 1749-50. Pomiędzy dzwonnicą a kościołem usytuowano domek kapelana.
Ciekawym elementem jest zewnętrzna ambona z 1770 roku, wysunięta z klasztornego muru, ustawiona pomiędzy dzwonnicą a furtą. Przed wejściem na teren kompleksu znajdują się trzy figury świętych. Dwie z nich (pochodzące z 1765 r.), stojące po bokach posadowione na wysokich kolumnach, to św. Benedykt i jego siostra św. Scholastyka - założyciele męskiego i żeńskiego zgromadzenia benedyktyńskiego. Tuż obok po drugiej stronie ulicy znajduje się pod metalowym baldachimem figura św. Rocha.