Re: Dolny Śląsk i nieco dalej... (Sandomierz)
napisał(a) dangol » 28.08.2023 18:01
Wszystkie przedmioty ułożone są w taki sposób, jak wymyślił to historyk sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Estreicher młodszy w XX wieku. Ekspozycja została umieszczona w kilku salach (parter, piętro i piwnice), ale nie zastosowano tutaj działów tematycznych. Pierwotnie miało służyć jako obiekt, w którym miały być przechowywane zabytkowe elementy sakralne, ale … większość elementów ekspozycji nie ma nic wspólnego z tematyką religijną
.
Pokażę tu niektóre z elementów wystawy muzealnej, być może zachęcę tym kogoś do jej odwiedzenia.
W jednej z sal parteru (wejście z sieni, naprzeciwko biurka ze sprzedażą biletów) zobaczyć można cenny Krzyż Grunwaldzki (powstał przed 1343 rokiem –dla kościoła św. Katarzyny w Brodnicy) na relikwie drzewa Krzyża Świętego, podarowaną brodnickiej świątyni przez jej fundatora, proboszcza Mikołaja z Sandomierza. Relikwiarz zdobyto podczas wojny polsko-krzyżackiej w 1410 roku, do Sandomierza trafił w 1411 roku jako dar króla Władysława Jagiełły dla tutejszej kolegiaty (późniejszej katedry). Podczas II wojny światowej relikwiarz przejęli Niemcy, ale w 1945 roku został odzyskany. Relikwiarz przechowywany był przez wieki w skarbcu kapituły kolegiaty .Podczas liturgii Mszy Świętej sprawowanej przez Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. był używany jako krzyż procesyjny. Od tamtej pory relikwiarz znajduje się w Muzeum Diecezjalnym. Krzyż był poddany konserwacji w 2009 roku w pracowni na Wawelu. Celem prac konserwatorskich było przede wszystkim wzmocnienie relikwiarza, zwłaszcza połączenia górnej, starszej części z dolną, młodszą, uzupełnienie brakujących elementów oraz zabezpieczenie zabytku przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.
Górna część Krzyża Grunwaldzkiego pochodzi z warsztatów nadreńskich. Zarys ramion krzyża, rozszerzających się ku końcom łagodną linią, okrywa koronka z ażurowych maswerków, wzbogacona kameryzacją z korali, symbolizujących krople krwi Zbawiciela. Krańce ramion akcentują kwiatony w formie żołędzi ujętych w liście dębu. Na ramionach krzyża nałożone cztery pięciolistne emaliowane medaliony ze scenami Męki Pańskiej: Biczowanie, Dźwiganie krzyża, Ukrzyżowanie, Zdjęcie z krzyża. Figury w scenkach grawerowane, fałdy szat podkreślone zieloną emalią, w partii tła przejrzysta szafirowa emalia. Wić roślinna w tłach medalionów powtórzona na rewersie krzyża. Nad sceną Biczowania umieszczona plakietka z reliefową sceną Zwiastowania.
Około roku 1470-1480 w warsztacie krakowskim wykonana została podstawa - ośmioboczna stopa ufundowana przez kanonika sandomierskiego Zbigniewa Oleśnickiego młodszego i jego stryja arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba z Sienna. Prostokątna puszka na relikwie Drzewa Krzyża Świętego, z symbolami Ewangelistów, nałożona została na pierwotne repozytorium w kształcie krzyża o trójlistnie zakończonych ramionach. Jagiellońską fundację poświadczają grawerowane na stopie herby: Polski, Litwy, Jagiellonów i Ziemi Sandomierskiej oraz dwie mniejsze tarcze z herbem Dębno.