Re: Dolny Śląsk i nieco dalej... (Opatów)
Barokowy
klasztor Bernardynów z kościołem Wniebowzięcia NMP jest położony w najstarszej części Opatowa, zwanej Żmigrodem (zamieszkany był już na przełomie X i XI wieku). Fundację klasztoru zapoczątkował w 1467 r, biskup lubuski Krzysztof Fryderyk II Sesselmann (biskupi lubuscy byli właścicielami miasta na podstawie przywileju otrzymanego od Henryka Brodatego w 1237 roku).
W 1469 kolejny biskup oddał bernardynom kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, położony na przedmieściu Żmigród. Bernardyni zajęli fundację w 1470 roku, w latach 80-90. XV wieku zbudowali nowy gotycki kościół i silnie obwarowany klasztor (resztki murów obronnych wraz ze strzelnicami można oglądać od strony głównego wejścia do kościoła). W latach 1621-1622 kościół klasztorny został częściowo przebudowany, wówczas świątynia zatraciła swój gotycki charakter, stając się budowlą barokową. W czasie potopu szwedzkiego (1655-1657) kościół został splądrowany i sprofanowany wojska szwedzkie uszkodziły budynki klasztorne. W 1722 roku rozpoczęto prowadzony w kilku etapach kilkudziesięcioletni gruntowny remont całego założenia. Kolejna gruntowna przebudowa w stylu późnobarokowym miała miejsce w latach 1749-1765. Klasztor odnowiono w latach 1768-1772, natomiast w 1784 roku kościół zyskał rokokową polichromię iluzjonistyczną. W czasie powstania styczniowego 1863 część zakonników zaangażowała się w ruch powstańczy. Po upadku powstania konwent skasowano,mnisi zostali wywiezieni do bernardyńskiego klasztoru w Paradyżu, na miejscu został jedynie jeden, aby mógł opiekować się kościołem i odprawiać w nim nabożeństwa, wkrótce jednak całość kompleksu przejęła parafia. W latach 1901-13 wykonano remont kościoła. Po pierwszej wojnie światowej mieszkańcy Opatowa starali się o powrót bernardynów do swego dawnego klasztoru, jednakże bez skutku, kościół i zabudowania klasztorne niszczały do 1939. Zwrot kompleksu bernardynom nastąpił w lipcu 1939 roku, całość była wówczas w opłakanym stanie. Prace remontowe trwały przez przeszło 30 lat… W latach 2002-2012 przeprowadzono gruntowną renowację kościoła i jego wyposażenia, a także wykonano szereg prac konserwatorsko-budowlanych przy klasztorze i otaczających założenie murach. Kompleksowe prace konserwacyjne świątyni zostały wykonane w latach 2009-2011
(
fotka ze strony https://kielce.tvp.pl/62194709/klasztor ... grafia?p=5)
Cały kompleks klasztorny otoczony jest obronnym murem, w którego części pd. i pd.-wsch. znajdują się skarpy i strzelnice, a na osi fasady kościoła jest barokowa brama. Kościół i przylegający do niego od południa trójskrzydłowy klasztor otaczają czworoboczny wirydarz.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest jednonawową budowlą murowaną z cegły i niewielkiej ilości kamienia, w całości otynkowaną.
W dolnej części fasady umieszczony jest półkolisty portal wejściowy, nad którym w płytkiej wnęce znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Na częściach bocznych fasady umieszczono kamienne posągi św. Franciszka i św. Antoniego Padewskiego, a u szczytu ściany frontowej ustawiono w latach 90. XX wieku figurę przedstawiającą wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny.
Do wnętrza niestety wejść się nie dało, fotka przez kratę niestety nie oddaje jego uroku, kolorów w zasadzie nie widać.
Marzena też nie weszła, ale zdjęcie w
Jej relacji jest oczywiście znacznie lepsze
.
Szkoda, bo warto byłoby popatrzeć z bliska na
ołtarz główny z obrazem Matki Biskiej Pocieszenia…
Na zakończenie jeszcze zdjęcia z dziedzińca przed świątynią, z figurą św. Franciszka.