Re: Dolny Śląsk i nieco dalej... (Jawor)
Kolejne odcinki poświęcone będą
najcenniejszemu zabytkowi w Jaworze.
Kościół Pokoju to drewniana świątynia, która miała stać krótko, a przetrwała ponad 350 lat
.
(rok 2011)
Historia powstania Kościołów Pokoju sięga roku czasów wojny trzydziestoletniej, w czasie której szwedzkich najeźdźców często wspierali niezadowoleni z rządów Habsburgów miejscowi protestanci. Cesarz nakazał wówczas prześladowanie zwolenników reformacji, odebrano im ponad 1000 kościołów. Część ewangelików opuściła teren cesarstwa, część postanowiła pozostać, prosząc cesarza o zgodę na budowę świątyń. Wreszcie, po pokoju westfalskim z 1648 r., Ferdynand III wyraził zgodę na budowę trzech kościołów (w Jaworze, Świdnicy i Głogowie) nazwanych, ze względu na niedawne zakończenie wojny, kościołami pokoju. Musiały one stanąć poza murami miejskimi („o strzał armatni”), prace budowlane nie mogły przekroczyć jednego roku. Za wyjątkiem fundamentów do budowy wolno było użyć jedynie nietrwałych materiałów ( drewna , gliny, piasku i słomy), świątynia nie mogła mieć wieży. Te ograniczenia, które miały uniemożliwić wybudowanie lub długie istnienie kościołów, przyczyniły się do powstania świątyń unikatowych w skali światowej. Ich wyjątkowość wynika z połączenia ogromnych rozmiarów (musiały obsługiwać wielką liczbę wiernych) z konstrukcją, której dotychczas nie stosowano w tak olbrzymich budowlach.
Kościół w Jaworze powstał jako drugi (po świątyni w Głogowie – nie przetrwała do dziś, spłonęła w 1758 roku), projektantem był znany śląski architekt-fortyfikator Albrecht von Säbisch. Fundusze na budowę protestanci gromadzili przez dwa lata, prowadząc kwestę na obszarze całych Niemiec. Budowę rozpoczęto na początku 1654 roku, pracami kierował jaworski budowniczy Andreas Gamper. Budowę świątyni pod wezwaniem Ducha Świętego zdołano ukończyć w nieprzekraczalnym terminie jednego roku, jednakże zabrakło środków na wyposażenie wnętrza. Nowy ołtarz, ambonę oraz inne elementy wnętrza dodano dopiero w latach 70. XVII wieku, w międzyczasie tymczasowo korzystano ze starych sprzętów.
Przy budowie zastosowano drewnianą konstrukcję ryglową, wypełnioną gliną i słomą. Powstała świątynia o kształcie prostokątnym, zakończona trójbocznym prezbiterium. Budowla mogła pomieścić 6000 osób w nawie głównej i dwóch nawach bocznych. Nawa główna miała 43,5 m długości, 14,1 m szerokości i 16 m wysokości. Każda z naw bocznych była szeroka na 5,3 m i wysoka na 10 m.
(rok 2011)
(rok 2021)
(rok 2021)
Wieżę dobudowano dopiero w 1709 roku, po 53 latach od zakończenia budowy kościoła. Jej dolna kondygnacja mieści obecnie główne wejście do świątyni. Górną część nakrytą barokowym hełmem zajmuje dzwonnica. Mieszczą się tam trzy dzwony uszkodzone w latach 50. XX wieku, odnowione we wrześniu 2005 roku. Nadano im wtedy imiona: Wiara, Nadzieja i Miłość.
(rok 2011)
(rok 2011)
(rok 2011)
(rok 2011)
W grudniu 2001 r. świątynia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.