Re: Dolny Śląsk i nieco dalej... (Krzeszów)
Ołtarz główny powstał w latach 1748-1758, ma wysokość 23 m, stojące po bokach posągi (wysokości 3,5 m) przedstawiają chóry anielskie. Ołtarz wykonano z w całości z drewna, pokryto go cieniutką warstwą mączki marmurowej w kolorze brązu i czerwieni. Rzeźby są śnieżnobiałe, gdyż pokryto je warstwą białej mączki marmurowej.
Umieszczono w nim duży (*8,45 m x 3,50 m) barokowy obraz przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – dzieło Petera Brandla.
Malarz miał otrzymać za swe dzieło sporą sumkę, za którą mógłby kupić kilka kamieniczek w Pradze albo sporą dolnośląską wieś. Tyle, że wcześniej zadłużył się na spore sumy, w związku z czym znalazł się w więzieniu. Opat uzyskał zgodę na wypuszczenie więźnia, w zamian za zobowiązanie do spłaty jego długów po namalowaniu obrazu...
Artysta pomimo spisanej z nim umowy, tworzył swe dzieło niezbyt systematycznie, sporo czasu spędzał w pobliskich karczmach, często malował po pijanemu. Nic więc dziwnego, iż opat nie był skory na wypłatę kolejnej zaliczki dla malarza... Z tego powodu artysta domalował na obrazie aniołka
pokazującego goły tyłek w kierunku miejsca, które podczas mszy zajmował opat
. Początkowo nawet miał umieścić twarz opata na anielskim zadku, a dopiero po uregulowaniu należności ukrył ją pod czerwonym płótnem.
Obraz powstał ostatecznie po ośmiu miesiącach pracy, a po jego ukończeniu klasztor spłacił dług Brandla, tyle że potrącił go od honorarium za obraz
Poniżej obrazu Wniebowzięcia znajduje się
cenna ikona Matki Bożej Łaskawej pochodząca z XIII wieku, nosząca cechy stylu bizantyjskiego. Została namalowana temperą na desce modrzewiowej, ma wymiary 60 cm x 35,5 cm. Obraz został ukoronowany przez Jana Pawła II podczas jegoi pielgrzymki do Legnicy 2 czerwca 1997 r.
Krzeszowska ikona należy prawdopodobnie do grupy najstarszych obrazów maryjnych w Europie. Według legendy autorem wizerunku Matki Boskiej był pustelnik Krzesz, zamieszkujący w XIII wieku w nadgranicznej puszczy. Namalowanie dzieła podobno zleciły mu anioły, a ręką Krzesza kierowała sama Madonna. Inna legenda mówi, że obraz powstał w Bizancjum, skąd w czasie wypraw krzyżowych trafił do włoskiego miasta Rimini, a stamtąd został do Krzeszowa przeniesiony rękami aniołów na początku XIV wieku. Najbardziej prawdopodobne jest jednak to, iż ikonę sprowadził do Krzeszowa fundator klasztoru, Bolko I Surowy.
W 1426 r. w czasie wojen husyckich zakonnicy ukryli obraz w podziemiach kościoła. Niestety, zakonnik który schował obraz, poniósł śmierć i nikt nie wiedział, co się stało z ikoną. Przeleżała ukryta 200 lat pod posadzką zakrystii, została odnaleziona 18 grudnia 1622 roku, podczas remontu. Klasztorne kroniki podają, że stało się to dzięki promieniom światła, jakie padły na pęknięcie w podłodze, pod którą schowana była ikona. Co ciekawe, skrzynia w której znajdowała się ikona była całkowicie zbutwiała, obraz jednakże nie miał żadnego uszczerbku
(fotka z netu)Freski na sklepieniu ponad ołtarzem głównym to Principes Pacis (Księżę Pokoju) - scena przedstawia ukoronowanie Maryi na królową Nieba i Ziemi.