Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...
Korzystając z tego, iż sylwestrowe zimowisko mieliśmy dość niedaleko od Krzeszowa, postanowiliśmy
zaglądnąć do tamtejszego opactwa.
(
fotka z netu:
https://opactwo.eu/sanktuarium/kult/ker ... nktuarium/)
Z Wrocławia co prawda daleko nie mamy, ale tak się jakoś złożyło, że dotychczas byłam w Krzeszowie tylko raz jeden, na dodatek
dawno temu.
Zdjęć z tamtej wizyty (2003 rok) niewiele…
Jeśli chcecie zobaczyć wraz ze mną, jakie bogactwo kryje
Krzeszów, to zapraszam do relacji ze zwiedzania kompleksu klasztornego w przedostatnim dniu 2019 roku.
Pierwszy klasztor w 1242 roku planowała założyć księżna Anna, wdowa po Henryku II Pobożnym (poległym w bitwie pod Legnicą w 1241 r.), która zamierzała sprowadzić tu benedyktynów z czeskich Opatovic koło Hradca Kralove. Księżna przekazała benedyktynom grunty w lesie o nazwie Cresovbor, które mogli własnymi rękami wykarczować. Benedyktyni zbudowali klasztor na niewielkim wzniesieniu w miejscu zwanym obecnie Krzeszówek, jednak z jakichś przyczyn opuścili podarowany teren i w 1289 r. sprzedali posiadłości księciu świdnicko-jaworskiemu Bolkowi I Surowemu (wnukowi wspomnianej księżnej Anny). 8 września 1292 roku książę Bolko I Surowy ufundował opactwo dla cystersów sprowadzonych z Henrykowa. Opactwo miało stać się miejscem pochówku fundatora oraz jego następców. Pierwsi zakonnicy przybyli do Krzeszowa w 1292 roku, pierwotnie zasiedlając istniejące już budowle (z dokumentu erekcyjnego wynika, że istniał tu już kościół). Cystersi, w odróżnieniu od benedyktynów, woleli jednak osiedlać się na nizinach często wśród bagien, zapewne dlatego nie kontynuowali prac w Krzeszówku, ale zamieszkali na pobliskim nizinnym terenie, obecnym Krzeszowie. Książę przekazał cystersom 22 wsie i zbudował w Krzeszowie kościół. Główne budynki klasztorne zbudowano do około 1330 r. Cystersi cieszyli się poparciem książąt panujących w tym regionie, klasztor szybko powiększał swe dobra o kolejne włości (ostatecznie należało do nich ponad czterdzieści miejscowości) i otrzymywał liczne przywileje. Opactwo miało olbrzymi wpływ na życie kulturalne i polityczne śląskiej ludności. Krzeszowscy cystersi trudnili się różnorodną działalnością: uprawiali chmiel i winogrona, warzyli piwo i produkowali wódkę, zakładali stawy rybne, rozwijali tkactwo i górnictwo… Dobra cysterskie zostały znacznie zniszczone podczas wojen husyckich, a następnie w czasie wojny trzydziestoletniej opactwo zostało w 1633 splądrowane i spalone przez Szwedów. Lepsze czasy przyniosła dopiero kontrreformacja i panowanie Habsburgów, wtedy to podjęto rozbudowę zespołu klasztornego, powstała kalwaria, wzniesiono kościół pomocniczy bractwa św. Józefa, następnie nowy kościół klasztorny w miejsce średniowiecznego, powiększono budynek klasztoru.
Po wojnach śląskich i zdobyciu Śląska przez Prusy w 1741 roku nastąpił stopniowy upadek znaczenia opactwa, zakończony jego kasatą w 1810 roku decyzją króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Po ponad 500 latach działalności cystersi opuścili Krzeszów. Prusacy zerwali miedziane dachy, w 1873 roku wyburzyli część klasztoru. Kościół klasztorny stał się kościołem parafialnym. Po zakończeniu I wojny światowej , w 1919 w klasztorze zamieszkali benedyktyni przesiedleni z Pragi. 3 września 1940 klasztor przejęli Niemcy, benedyktyni musieli opuścić opactwo, w którym utworzono tymczasowy obóz dla wysiedlonych Niemców karpackich, a następnie od 5 października 1941 dla Żydów śląskich przed ich wywiezieniem do obozu w Terezínie. Pod koniec wojny w klasztorze zdeponowano zbiory Biblioteki Pruskiej z Berlina. Po II wojnie światowej większość benedyktynów wysiedlono do Niemiec, ze względu na niemieckie pochodzenie. W roku 1946 klasztor objęły siostry benedyktynki przesiedlone ze Lwowa.