Re: Dolny Śląsk i nieco dalej... (Wolin i Uznam)
Nadbałtycka czerwcówka 2017Na tegoroczny babski wypad wybrałyśmy wyjątkowo zupełnie inny
kierunek, niż do tej pory – ani góry, ani stolice gdzieś za miedzą, lecz morze
. Boże Ciało wypadło w korzystnym terminie, aż wręcz prosiła się taka decyzja
.
Początkowo w planie noclegowym była Wisełka, ostatecznie zdecydowałyśmy się na Międzyzdroje. Chociaż nie do końca jesteśmy pewne, czy był to
właściwy wybór… Tym razem miał być głównie wypoczynek, mniej zaludniona Wisełka raczej byłaby lepsza.
Tak jak przez ostatnie cztery wypady, z Wrocławia wyruszyłyśmy już w środę rano. Roboty drogowe aż do Zielonej Góry skutecznie
opóźniły czas podróży. Byłyśmy jednakże konsekwentne
i przed dotarciem do Międzyzdrojów, zgodnie z planem zaglądnęłyśmy do Kamienia Pomorskiego. Chciałyśmy zatrzymać się tam na ciut dłuższy spacer, no cóż…
Kamień Pomorski to jedno z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim, potwierdzone odkryciami archeologicznymi ślady osadnictwa pochodzą z okresu neolitu, epoki brązu i żelaza.
W IX wieku znajdował się tu gród obronny, wokół którego wiek później wyrosło rzemieślnicze podgrodzie. W 967 r. Mieszko I włączył tereny zachodniosłowiańskiego plemienia Wolinian - łącznie z Kamieniem - do Polski. Na przełomie XI i XII stulecia Kamień był pierwszą stolicą Księstwa Pomorskiego, gdzie książę Warcisław I , protoplasta rodu Gryfitów i pierwszy znany z imienia władca słowiański tych ziem. Za jego panowania, na prośbę Krzywoustego, w 1124 r. przybyła misja chrystianizacyjna, której przewodził biskup Otton z Bambergu. Od 1175 roku przez kilka wieków Kamień pełnił także funkcję stolicy biskupstwa pomorskiego, przeniesioną tu z Wolina.
W 1274 r. pomorski książę Barnim I nadał Kamieniowi prawa miejskie i liczne przywileje, w tym prawo do połowu śledzi u brzegów Bałtyku. Do roku 1637, kiedy umiera ostatni książę pomorski Bogusław XIV, miasto pozostawało w granicach Księstwa Pomorskiego. Po wygaśnięciu książęcej linii Gryfitów. Pomorze zostało podzielone pomiędzy Szwecję i Brandenburgię, w 1679 roku Kamień przypadł Brandenburgii, traktującej zdobycze terytorialne jako bazę rolniczo-hodowlaną. Po 1815 roku dla mieszkańców Kamienia nastały długie lata spokoju. Nastąpiło stopniowe ożywienie gospodarcze, podstawowym zajęciem mieszkańców nadal było jednak rzemiosło i rolnictwo. Od 1842 roku Kamień uzyskał połączenie żeglugowe ze Szczecinem…
Centrum Kamienia to stare miasto i osiedle katedralne. Większość starej zabudowy została zniszczona w 1945 r., nieliczne zabytki rozsiane są wśród nowoczesnej zabudowy…
Zaparkowałyśmy na rynku. Po 15:30 w dni robocze parking jest bezpłatny, turystów było niewielu, wolnych miejsc sporo
.
Pośrodku rynku mieści się gotycki ratusz zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. W połowie XVI w. budynek został nieznacznie przebudowany i nadano mu cechy renesansowe. Po zniszczeniach wojennych z 1945 r, został odbudowany w 1969 r., przywrócono mu pierwotny gotycki wygląd.
Charakterystycznymi elementami ratusza są: podcień zajmujący parter szczytowej ściany wschodniej (służył sądowi miejskiemu), dalsza część budynku, niegdyś hala miejska (odbywały się tu zebrania rajców miejskich, okazjonalne uroczystości oraz wymiana handlowa) oraz XVI-wieczny szczyt zachodni o bogatych dekoracjach maswerkowych od 1969 r. zdobi ją herb miasta).