Dzień 13 – Zwiedzanie Rzymu IV c.d.
Pożegnaliśmy Watykan i kontynuujemy nasz spacer. Pogoda wspaniała, temp. 26 stopni i piękne słońce.
Dochodzimy do miejsca, w którym nad brzegiem Tybru, na planie kwadratu postawiono cylindryczną budowlę - majestatyczny Zamek Świętego Anioła.
Zainteresowanie obiektem jest duże. W roku 2016 odwiedziło to miejsce ponad 1 mln 200 tys. turystów i od kilku lat odnotowywany jest przyrost zwiedzających. Nie powinno to dziwić, ponieważ jest to budowla wyjątkowo mocno powiązana z historią Rzymu.
Mauzoleum wzniesiono w II w. n.e. jako grobowiec cesarza Hadriana i jego następców. Na początku V wieku, cesarz Honoriusz włączył grobowiec do murów obronnych Aureliana i zamienił cesarski grobowiec w fortecę, która przez setki lat pozostawała najpotężniejszym punktem obronnym Rzymu. Później król Ostrogotów, Teodoryk ponownie zmienił jego przeznaczenie, przerabiając budowlę na więzienie. To tutaj uduszono papieża Jana X, a Aleksander VI (ten z rodziny Borgia) wtrącał do lochów swoich oponentów.
Kiedy papieże wrócili z Awinionu do Rzymu, zamek stał się ich twierdzą, którą połączono z Watykanem tzw. passetto, czyli 700-metrowym naziemnym korytarzem.
Przejście przydało się m. in. podczas słynnego Sacco di Roma, czyli złupienia Rzymu w XVI w. przez wojska Karola V. Wówczas 6 V 1527r. żołnierze Gwardii Szwajcarskiej, otoczyli papieża Klemensa VII i zdołali przeprowadzić go przez Passetto di Borgo, z Watykanu do twierdzy. 6 maja stał się od tamtego czasu tradycyjnym dniem przysięgi, składanej przez rekrutów gwardii papieskiej.
Przeniesiono tu wówczas między innymi archiwum papieskie i skarbiec. Do dziś można tam zobaczyć papieski wielki kufer-sejf.
W XIX wieku urządzono w zamku koszary, a od wieku XX wnętrza fortecy zostały udostępnione do zwiedzania.
Miłośnicy opery pewnie wiedzą, że tutaj także rozgrywa się pierwszy i ostatni akt opery "Tosca" Giacomo Pucciniego. Na tarasie zamku - co prawda w fantazji librecisty - rozgrywa się straszna tragedia, kiedy Floria Tosca popełnia samobójstwo, po wcześniejszym rozstrzelaniu jej ukochanego Mario.
Zamek jest otwarty od wtorku do niedzieli, w godzinach 9:00-19:30. Bilet normalny kosztuje 14 euro, ulgowy 7 euro (młodzież od 18 do 25 lat).
Budowla jest podzielona na siedem poziomów. Poszczególne poziomy są opisane na oficjalnej stronie internetowej zamku, niestety jedynie po włosku.
Każdy poziom oferuje coś innego. Dziedziniec z wyrzutniami pocisków i kamienną amunicją, pięknie zdobione komnaty papieskie, salę biblioteki, zbiory malarstwa i rzeźby, freski ... itp. Chodziliśmy, oglądaliśmy, podziwialiśmy...
Na poziomie II znajdują się cztery bastiony, tu widzimy Bastion św. Mateusza.
a tu Bastion św. Łukasza
Na tym samym poziomie znajduje się Dziedziniec Anioła. Znajduje się tu figura św. Michała Archanioła. Archanioł kiedyś pełnił wartę na samym szczycie twierdzy. Tu znalazł się po kolejnej przebudowie zamku.