Dzień 11 – Zwiedzanie Rzymu II - Skarby Watykanu c.d.Bazylika św. PiotraJest symbolem Watykanu, chociaż wcale nie najważniejszą świątynią Kościoła katolickiego. Była wznoszona w latach 1506 - 1626 na pozostałościach obiektu z czasów cesarza Konstantyna. Pod koniec XV w. pierwotna bazylika wybudowana nad rzekomym grobem św. Piotra, była w tak tragicznym stanie, że papież Juliusz II podjął odważną na tamte czasy decyzję o jej wyburzeniu i postawieniu w tym miejscu nowej świątyni.
Jest to jedna z pięciu (a nie jak twierdzą niektóre przewodniki - czterech) rzymskich bazylik papieskich. Nie jest jednak kościołem Biskupa Rzymu.
Do bazyliki wchodzimy przez przedsionek, w którym znajduje się pięcioro drzwi. Drzwi skrajne po prawej stronie to Święta Brama, otwierana z okazji Roku Świętego.
Barokowe wnętrze zaskakuje swoim ogromem. (długość wewn. 186 m, wys. nawy głównej 46 m).
Do czasu zbudowania Bazyliki Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), była to największa świątynia chrześcijańska.
W całym swoim bogactwie, bazylika posiada kilka "magnesów" przyciągających większość zwiedzających. W pierwszej kaplicy po prawej stronie (od wejścia) znajduje się słynna
Pieta Michała Anioła. Od czasu uszkodzenia przez wandala w roku 1972 dzieło jest chronione pancerną szybą.
W następnej bocznej kaplicy św. Sebastiana znajduje się ważne miejsce dla wielu Polaków -
grób św. Jana Pawła II.
Nasz papież został pochowany w Grotach Watykańskich, ale po beatyfikacji w maju 2011 roku, jego doczesne szczątki przeniesiono na górę,
do tej właśnie kaplicy.
I tutaj znowu mamy powiązanie z papieżem pochodzącym z Como. W tym miejscu bowiem, spoczywał wcześniej Innocenty XI, papież, który przyjął naszego króla Jana III Sobieskiego po odsieczy wiedeńskiej. Obecnie jego sarkofag znajduje się pod Ołtarzem Przemienienia Pańskiego ze wspaniałą kopią obrazu Rafaela.
Niestety, jeśli nie pojawimy się dość wcześnie, także tutaj będziemy narażeni na rzesze turystów szczególnie z Dalekiego Wschodu, obwieszonych aparatami, z tabletami oraz
selfie stick'ami w rękach, którzy fotografują się z każdym napotkanym obiektem. Żadnego skupienia, tylko stanąć, strzelić fotkę i dalej.
Dużą uwagę przyciąga wspaniałe dzieło Berniniego - wsparty na czterech spiralnych kolumnach,
baldachim z brązu. Wznosi się on nad
papieskim ołtarzem i
konfesją św. Piotra. (grób Apostoła znajduje się ok. 7 m poniżej w starożytnej nekropolii).
Sam ołtarz papieski stanowi typowa potrydencka, prosta, marmurowa mensa. Przy tym ołtarzu tylko Ojciec św. może odprawiać mszę św. i nikomu innemu nie wolno tego czynić bez zezwolenia samego Papieża. Ta zasada dotyczy wszystkich bazylik papieskich, zarówno w Rzymie jak i w Azji.
Innym dziełem tego artysty jest
ołtarz katedry św. Piotra. Czterech Ojców Kościoła, niesie pokryte brązem krzesło (Cathedra Petri), na którym wg tradycji miał zasiadać św. Piotr. (raczej nie miał szans, ponieważ badania wykazały, że mebel pochodzi z przełomu XII-XIII wieku).
Zwiedzając bazylikę, warto zejść do grot zwanych także
Kryptą Papieży. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt grobów papieskich oraz "koronowanych głów" i innych dostojników. Wejście do grot jest bezpłatne i nie wymaga żadnej wejściówki. Znajduje się w samym centrum bazyliki, u podnóża filaru św. Andrzeja Apostoła.
Można także zwiedzić starożytną
nekropolię oraz
grób św. Piotra, jednak tu zwiedzanie jest możliwe tylko w grupach, po wcześniejszej rejestracji.
Koszt wizyty 13 euro, nie ma zniżek. Można jednak złożyć
wirtualną wizytę.
Jednym z miejsc często pomijanych przez turystę jest
skarbiec, w którym można zobaczyć np. cenne przedmioty związane z ceremoniami papieskimi. Skarbiec miał miejsce numer 3. na naszej dzisiejszej liście. Niestety ostatecznie my także pominęliśmy to miejsce, ponieważ cały czas miałem nadzieje, że uda nam się wrócić na Forum Romanum.
Gdyby jednak ktoś był chętny, to wejście do skarbca (Tesoro) znajduje się pod pomnikiem papieża Piusa VIII (lewa część nawy poprzecznej).
Bilety: normalny 7 euro, ulgowy 5 euro.
Kopułę zaprojektował Michał Anioł, ale nie zdołał jej ukończyć. Prace kontynuowali następcy. Ma średnicę 42 m i jest podtrzymywana przez cztery filary. Wnętrze kopuły ozdobiono mozaikami. Wysokość wewnętrzna od podłogi do sklepienia tzw. latarni wynosi 117,57 m.
Bazylikę św. Piotra można podziwiać długo, ale ponieważ zamierzamy odwiedzić pozostałe rzymskie
basilicae maiores, nie będę przesadzał z sacrum (chociaż wielu pewnie i tak ma dosyć).