Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Chorwacji, czy na Chorwację?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
aka85:)
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 04.08.2006
na Węgry i do Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) aka85:) » 04.08.2006 13:59

jestem studentką filologii polskiej :evil: hehe na bank mówi się do Chorwacji i NA:Węgry, Cypr, Islandię itd.
ale jak kto woli - jak ktoś jedzie na Chorwację -cóż... można i tak :lol:
mnich63
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 03.08.2006
Re: na Węgry i do Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnich63 » 04.08.2006 14:07

aka85:) napisał(a):jestem studentką filologii polskiej :evil: hehe na bank

A to "na bank" to z wykładów?
takie małe OT - bez urazy oczywiście Pani Studentko :D
deste77
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 02.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) deste77 » 04.08.2006 14:12

aka85:)
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 04.08.2006
Re: na Węgry i do Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) aka85:) » 04.08.2006 14:25

mnich63 napisał(a):
aka85:) napisał(a):jestem studentką filologii polskiej :evil: hehe na bank

A to "na bank" to z wykładów?
takie małe OT - bez urazy oczywiście Pani Studentko :D


a to "bez urazy" to z zakonu/pustelni?
takie małe OT - bez urazy Panie MNICHU:D
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 04.08.2006 14:32

ooo właśnie, z którego zakonu jesteś Panie Mnichu63 ?
:)
mnich63
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 03.08.2006
Re: na Węgry i do Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnich63 » 04.08.2006 15:06

aka85:) napisał(a):a to "bez urazy" to z zakonu/pustelni?
takie małe OT - bez urazy Panie MNICHU:D

Z językiem polskim mam tylko taką przygodę, że na maturze z polskiego - lata świetlne temu - zrobiłem dwa błędy interpunkcyjne 8O 8) no i posługuję się nim na codzień. Poza tym coś mi się wydaje - popraw mnie Aka jeśli się mylę - że "bez urazy" jest jak najbardziej poprawnym sformułowaniem w jęz. polskim - "na bank" zaś bardziej... potocznym. A ponieważ pochwaliłaś się, że ten piękny język zgłębiasz na studiach, więc tak sobie "zagaiłem" :lol:
I tak oto sobie małą, acz całkiem przyjemną, tuszę :wink:, dysputę prowadzimy...

Japona... z jakiego zakonu? Raczej na pewno ZAKONU żadnego, jeśli już musiałbym określić swoją przynależność do jakiejś grupy - choć szczerze nienawidzę tego - to... może fanów jedynie słusznej marki: Bandyci Mają Wszystko 8) - to oczywiście mała prowokacja z mojej strony. Choć czasam przez swoich adwersarzy określany jestem mianem pały, psa itp - co również określa moją przynależność do pewnej... subkultury :D

A mnich to tak ni z gruchy ni z pietruchy - Ty z krajem wiśni kwitnącej masz coś wspólnego? Z ciekawości pytam...
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 04.08.2006 15:17

A mnich to tak ni z gruchy ni z pietruchy - Ty z krajem wiśni kwitnącej masz coś wspólnego? Z ciekawości pytam...


orientalną urodę :P ..tak ludzie mówią :) i zamiłowanie do blisko-wschodniej kinematografii.
Pozdrav :D
**Janek**
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 15.06.2006
Re: na Węgry i do Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) **Janek** » 04.08.2006 15:17

mnich63 napisał(a):
aka85:) napisał(a):a to "bez urazy" to z zakonu/pustelni?
takie małe OT - bez urazy Panie MNICHU:D

Z językiem polskim mam tylko taką przygodę, że na maturze z polskiego - lata świetlne temu - zrobiłem dwa błędy interpunkcyjne 8O 8) no i posługuję się nim na codzień. Poza tym coś mi się wydaje - popraw mnie Aka jeśli się mylę - że "bez urazy" jest jak najbardziej poprawnym sformułowaniem w jęz. polskim - "na bank" zaś bardziej... potocznym. A ponieważ pochwaliłaś się, że ten piękny język zgłębiasz na studiach, więc tak sobie "zagaiłem" :lol:
I tak oto sobie małą, acz całkiem przyjemną, tuszę :wink:, dysputę prowadzimy...

Japona... z jakiego zakonu? Raczej na pewno ZAKONU żadnego, jeśli już musiałbym określić swoją przynależność do jakiejś grupy - choć szczerze nienawidzę tego - to... może fanów jedynie słusznej marki: Bandyci Mają Wszystko 8) - to oczywiście mała prowokacja z mojej strony. Choć czasam przez swoich adwersarzy określany jestem mianem pały, psa itp - co również określa moją przynależność do pewnej... subkultury :D

A mnich to tak ni z gruchy ni z pietruchy - Ty z krajem wiśni kwitnącej masz coś wspólnego? Z ciekawości pytam...


Mnichu, mnichu!
Jak Ty napisałeś "NA CO DZIEŃ"?????????
:lol:
mnich63
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 03.08.2006
Re: na Węgry i do Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnich63 » 04.08.2006 15:39

**Janek** napisał(a):Mnichu, mnichu!
Jak Ty napisałeś "NA CO DZIEŃ"?????????
:lol:

No... przyganiał kocioł garnkowi, nie? :D
No cóż, jeśli to prawda - obsuwa na całej linii...
a ku.. miałem napisać codziennie :D :D :D

ale żeby nie było że się poddaję bez walki, przykład jaki na szybko znalazłem:
http://archiwum.wiz.pl/2001/01073400.asp
aka85:) pomóż, jak to ma być???
Pzdr zza piecka, albo z zapiecka - zależy gdzie jestem :lol:
Ostatnio edytowano 04.08.2006 15:47 przez mnich63, łącznie edytowano 1 raz
mnich63
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 03.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnich63 » 04.08.2006 15:44

Japona napisał(a):orientalną urodę :P ..tak ludzie mówią :) i zamiłowanie do blisko-wschodniej kinematografii.
Pozdrav :D

to już Cię lubię...
choć z tą kinematografią to nie bardzo wiem o co chodzi... widziałem Godzillę - ale to chyba nie to 8) :lol:
Pozdro
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7919
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 04.08.2006 18:58

Dlaczego mówi się " Chcę iść z tobą do łóżka" a nie na? :lol: :oops: Czy coś się robi w środku łóżka ? :D W środku chowa się pościel więc dlaczego do?
Często odpowiadamy ; " Jestem przeziębiony (a) byłem (am) w łóżku" a może powinno być leżałem (am) na łóżku? 8O W łóżku raczej się nie leży, ale śpi na wersalce a nie w....:lol:
Już sie trochę w tym pogubiłem.
Ostatnio jadąc z Czarnogóry zatrzymałem się w Chorwacji, potem zrobiłem postoje w BiH, na Węgrzech i na Słowacji.
Pozdrawiam

:D :lol:
artur 29
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 113
Dołączył(a): 22.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur 29 » 04.08.2006 20:05

Widziałem ostatnio ciekawy napis: Na sklep prosimy wchodzić z koszykiem.
Jola L-G
Cromaniak
Posty: 1091
Dołączył(a): 21.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jola L-G » 04.08.2006 20:31

Lider16 napisał(a):To może uściślijmy, gdzie jeździmy na:
na Węgry,
na Ukrainę
na Białoruś
na Słowację
gdzieś jeszcze? Pomijając wyspy takie jak wspomniane wcześniej Seszele. Ale to też nie do końca bo latamy do Irlandii pomimo że wyspa ;-)


Witam! Może głupie jest moje pytanie, ale wytłumacz mi dlaczego "na Węgry"?, bo co do tego zwrotu zawsze moje odczucia były rózne. Pozdro...
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 04.08.2006 22:21

Też mnie to wkurza jak czytam że ktoś pojechał "na" Chrowację tudzież był "na" Chorwacji zamiast odpowiednio "do" i "w".

A skoro w tym wątku wypowiadają się fachowcy od języka to może ktoś potrafi to wytłumaczyć dlaczego jedziemy na Słowację ale do Chorwacji?
Słowacja - Chorwacja; brzmi podobnie (identyczna końcówka) a jednak inaczej się to łączy w zdaniu. Współczuję tym obcokrajowcom co sie uczą naszego pieknego języka, w którym brak jakichkolwiek reguł :o

P.S.
W jezyku niemieckim też jest podobny motyw; fahren nach Kroatien ale fahren in die Slowakai tyle że tam jest prosta reguła która to określa.
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 04.08.2006 23:07

A skoro w tym wątku wypowiadają się fachowcy od języka to może ktoś potrafi to wytłumaczyć dlaczego jedziemy na Słowację ale do Chorwacji?
Słowacja - Chorwacja; brzmi podobnie (identyczna końcówka) a jednak inaczej się to łączy w zdaniu. Współczuję tym obcokrajowcom co sie uczą naszego pieknego języka, w którym brak jakichkolwiek reguł


jedziemy na Słowację na narty jak i do Słowacji do Pragi
obie formy są używane, obie poprawne
jedziemy na Węgry jak i tanie połączenia do Węgier
też obie formy poprawne
nie widzę problemu, chyba trochę sztuczny :)
Pozdro
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Do Chorwacji, czy na Chorwację? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone