Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dlaczego właściwie Chorwacja- MIESZANE uczucia [długie]

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
silesia2009
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 18.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) silesia2009 » 21.07.2009 14:52

Śledzę ten wątek i szczerze mówiąc żal mi autora. Z całym szacunkiem dla Cromaniaków,każdy może wypowiedzieć swą opinie, a reszta nie ma prawa atakować. W kwestii porównywalności cen z greckimi masz racje Michale! W Grecji zjesz dobry obiad za 5 E, do którego wodę i chleb otrzymasz gratis ...
Karol099
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 628
Dołączył(a): 25.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karol099 » 21.07.2009 16:08

Śledzę ten wątek i szczerze mówiąc żal mi autora. Z całym szacunkiem dla Cromaniaków,każdy może wypowiedzieć swą opinie, a reszta nie ma prawa atakować. W kwestii porównywalności cen z greckimi masz racje Michale! W Grecji zjesz dobry obiad za 5 E, do którego wodę i chleb otrzymasz gratis ...


5 euro ! ? toż to 36 kun !
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 21.07.2009 16:23

silesia2009 napisał(a):
Śledzę ten wątek i szczerze mówiąc żal mi autora. Z całym szacunkiem dla Cromaniaków,każdy może wypowiedzieć swą opinie, a reszta nie ma prawa atakować. W kwestii porównywalności cen z greckimi masz racje Michale! W Grecji zjesz dobry obiad za 5 E, do którego wodę i chleb otrzymasz gratis ...


W Hr woda i chleb do potraw w restauracji też jest gratis.
Karol099
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 628
Dołączył(a): 25.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karol099 » 21.07.2009 17:02

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
silesia2009 napisał(a):
Śledzę ten wątek i szczerze mówiąc żal mi autora. Z całym szacunkiem dla Cromaniaków,każdy może wypowiedzieć swą opinie, a reszta nie ma prawa atakować. W kwestii porównywalności cen z greckimi masz racje Michale! W Grecji zjesz dobry obiad za 5 E, do którego wodę i chleb otrzymasz gratis ...


W Hr woda i chleb do potraw w restauracji też jest gratis.


rakiją po posiłku zawsze też mnie częstowali :))
mikekola
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 24.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mikekola » 21.07.2009 17:06

:)

Robi sie coraz ciekawiej... Wstep do Koscieliskiej: 5zl, wstep do Plitvic: 110KN, parking w Koscieliskiej: 20zl (podejrzewam, ze bezterminowo), parking w Plitvicach: 7KN/h ...
Faktycznie- jakby doliczyc bryczke, lektyke i czerwony dywan to wyjdzie 300% drozej :D

Akurat do ceny wstepu do Plitvic nie mialem pretensji (co najwyzej o parking "cash only" - ktory np w Slapovy Krke byl za darmo). Smialem sie z wody mineralnej za 27KN :)

Woda do posilkow- faktycznie, udalo sie ze zaden kelner nie upomnial nas za posiadanie wlasnej butelki z bajecznie doszacowana cenowo, bo tylko za niecale 2zl, Muszynianka. Natomiast podanie wody do posilku rowniez sie nie zdarzylo.
5 EUR = 35KN. Podczas gdy w Cro za jakiekolwiek glowne danie (bez przystawek typu surowki) ceny startowaly od 70KN (taniej wylacznie spaghetti i pizza).

Naprawde nie zmuszam tutaj nikogo do udowadniania, ze nie jest wielbladem; rozumiem ludzi, ktorzy lubia Chorwacje. Dziwi mnie natomiast upor niektorych chcacych udowodnic wbrew faktom, ze w Cro nie mamy doczynienia z cenowym chamstwem.
Otoz mamy. Stac nas na to i to akceptujemy, ale warto napisac, ze tak jest. I warto napisac, ze w basenie Morza Srodziemnego sa mniej chamskie- oczywiscie tez nie idealne- miejsca.

A post tworze wlasnie dla ludzi takich jak ja- jadacych tam pierwszy raz a jednoczesnie majacych odrobine chociaz przyzwoitosci- inaczej niz austriak kupujacy hamburgery i cwiartke kurczaka 300KN. Niezaleznie od tego, czy nas na to stac (pewnie, ze tak!). Warto wiedziec, czego sie spodziewac.

Michal
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.07.2009 17:18

mikekola napisał(a):DROGO. 4-6 RAZY drozej niz w Krakowie. Za drogo. I swoja cicha dezaprobate wyrazam na forum.

Konkrety - inaczej pustosłowie.

mikekola napisał(a):Pokazesz mi choc jedno miejsce z Gyrosem/Kebabem w Chorwacji za 2 EUR? Z czymkolwiek sensownym do zjedzenia w Cro za 2 EUR (kolo 14KN)? Bo ja pamietam najtansze, malutkie hot dogi za 18-20 KN a kebaby za 25 i wiecej.

O padlinie nie rozmawiamy, a o jedzeniu dla ludzi.

mikekola napisał(a):O cenie dan w restauracji- z litosci dla chorwackich cen- nie pisze.

I tu się mylisz albo słabo szukałeś ceny są turystyczne, ale nie droższe niż w Krynicy Morskiej czy innych Międzyzdrojach.

mikekola napisał(a):Krytykuje chamskie zdzierstwo praktycznie na kazdym kroku.

Konkrety - jakie chamstwo i jakie zdzierstwo.

mikekola napisał(a):od tego jest forum- wyrazilem _swoja_ opinie, ze chyba nie warto tam wracac.


Opinię formułuje się po sprawdzeniu wszystkiego w danym temacie. Subiektywne odczucia zaznacza się "moim zdaniem"
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.07.2009 17:26

Tu masz cennik napojów i alkoholi w jednym z największych kurortów w Dalmacji http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=244 ... c&start=15

Ciężko się doszukać drożyzny w byle pipidówie w knajpie są takie same ceny.

Poza tym zamów sobie w Polsce kalmary ośmiornice czy inne owoce morza zobaczysz ile w knajpie zapłacisz. Schabowego z ziemniakami i sałatą oni niestety nie serwują bo nie ten region europy i nie ta kuchnia. Jeśli tego się spodziewałeś to trzeba było jechać do Stegny i tam za 30 zł rzeczywiście zjesz te specjały. Tam niestety mają coś innego do jedzenia i stołowanie się w knajpach po pierwsze z założenia jest drogie bo to region turystycznym, a po drugie nikt nie każe w nieskończoność chodzić do knajp na promenadach i jeść 5 metrów od morza bo tam ryją ceny jak mogą. Polecam następnym razem albo wziąć lodówkę z chabaniną albo u nich kupować kartofle i schab i robić smakowitości w namiocie albo w kwaterze.

PS. Plitvickie jeziora do doliny kościeliskiej porównanie roku.
Ostatnio edytowano 21.07.2009 17:35 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13051
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 21.07.2009 17:29

mikekola napisał(a):Dziwi mnie natomiast upor niektorych chcacych udowodnic wbrew faktom, ze w Cro nie mamy doczynienia z cenowym chamstwem.
Otoz mamy. Stac nas na to i to akceptujemy, ale warto napisac, ze tak jest. I warto napisac, ze w basenie Morza Srodziemnego sa mniej chamskie- oczywiscie tez nie idealne- miejsca.



Poproszę uzasadnienie bo "chamstwo" to mocne określenie :?
szpecgos
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 19.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) szpecgos » 21.07.2009 17:51

Robi sie coraz ciekawiej... Wstep do Koscieliskiej: 5zl, wstep do Plitvic: 110KN, parking w Koscieliskiej: 20zl (podejrzewam, ze bezterminowo), parking w Plitvicach: 7KN/h ...
Faktycznie- jakby doliczyc bryczke, lektyke i czerwony dywan to wyjdzie 300% drozej

Bryczka to jest dojazd do pewnego miejsca tak jak w Plitvicach statki itd - podobny sposób działania tylko w Plitvicach jest to trochę lepiej dopięte. Nie twierdzę u nas jest 300% drożej - ja tego nie pisałem dla mnie jest to porównywalne tylko nie rozumiem dlaczego twierdzisz, ze w tych plitvicach jest tak strasznie?
Cenią się jeszcze ponieważ są na liście UNESCO i myślę, że ceny te nie są oderwane od innych tego typu miejsc.


Woda do posilkow- faktycznie, udalo sie ze zaden kelner nie upomnial nas za posiadanie wlasnej butelki z bajecznie doszacowana cenowo, bo tylko za niecale 2zl, Muszynianka. Natomiast podanie wody do posilku rowniez sie nie zdarzylo.
5 EUR = 35KN. Podczas gdy w Cro za jakiekolwiek glowne danie (bez przystawek typu surowki) ceny startowaly od 70KN (taniej wylacznie spaghetti i pizza).


65 kun -mięso + sałatka ryżowa + zestaw surówek - restauracja u simuna Vodice (mięso- steki,indyk,kurczak itp procje takie że nie zjesz) do tego oczywiście gratis chleb, drugiego dnia gratis aperitif, obsługa super

Ta dyskusja staje się kompletnie bez sensu każdy może mieć swoje zdanie. Nie twierdzę, że Chorwacja jest tania czy coś takiego ponieważ nie jest, a Ty to opisujesz tak jakby Cię tam napadli i wszystko z Ciebie zdarli :D

Ceny z pewnością mogłyby być niższe - stały się one dla Polaków takie wysokie głownie ze względu na to, że kuna jest związana z Euro ponieważ rok temu jakoś nie widziałem na tym forum tematów na temat tego, że Chorwacja jest taka droga a z tego co widziałem to ceny za bardzo się nie zmieniły w stosunku do 2008.
Kwestią na + według mnie jest to, że nie spotkałem się aby usługa za którą płacimy taką cenę była na niskim poziomie.

warto napisac, ze w basenie Morza Srodziemnego sa mniej chamskie- oczywiscie tez nie idealne- miejsca.

Tu można dyskutować - uważam, że miejsca o podobnym standardzie jak Chorwacja mają podobne ceny.

Możesz podać jakieś konkretne ceny Z Grecji (bo chyba o niej piszesz jako o tym lepszym miejscu) - konkretne miejsce - interesują mnie ceny apartamentów, jedzenia w restauracjach oraz możliwości zwiedzania w okolicach tego miejsca? Wtedy może ten wątek wniesie coś więcej a ja w przyszłym roku odwiedzę to miejsce :D
mikekola
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 24.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mikekola » 21.07.2009 18:01

- Porownianie Plitvic i Koscieliska nie wymyslilem ja. Mozecie zobaczyc kto pierwszy napisal, ze Koscielisko jest 300% drozsze niz Plitvice. Chyba nie mnie nalezy sie za to reprymenda. I jesli faktycznie Koscielisko jest tak drogie jak Plitvice- stawiam autorowi tego stwierdzenia bilety.

- Gyrosy i Kebaby sa padlina? OK, Twoje zdanie. Ale w Grecji mozna je kupic. W Chorwacji sie nie da(w normalnej cenie).

- 4-6 razy drozej niz w Krakowie- prosze bardzo. Restauracja (nazwy nie pamietam) przy ul. Sw Tomasza zaraz przy rogu pl. Szczepanskiego. Filet z kurczaka + ziemniaki + talerz surowek- cena okolo 18zl.
Podobne miejsce w centrum Splitu- 70+ 20 + 20 KN. 110KN * 0,6 (kurs ktory rzadko tak korzystnie wygladal) = 65zl. To jest 4x drozej.
Gdybym znalazl w Krakowie normalny obiad za 12zl (a moge!- jak juz inni pisali) to mamy wtedy 6x drozej.

- Chamskie zdzierstwo opisywalem juz w kilku poprzednich postach. Chodzi m.in. o miejsca parkingowe, stawianie zakazow zatrzymywania tam, gdzie zatrzymac by sie mozna (spokojnie i bez przeszkadzania nikomu), brak toalet (a jesli juz to w chamskich cenach), chamskie zamykanie toalet przed nosem w knajpach (Zadar), cena najtanszej wody utlenionej i plastrow w aptece (z ciekawosci sprawzcie :D ).
Cena campingu, ktora oczywiscie nie rowna sie cenie dwoch osob+ namiotu + samochodu. Jeszcze ubezpieczenie, podatek klimatyczny no i "opata rejestracyjna". Plitvice, akceptujace oczywiscie karty kredytowe, ale parking juz cash only a bankomat 2km dalej (no chyba, ze 1,5% commission w chamskim kantorze z chamskim kursem).
Bramki autostradowe, gdzie nagle cudownie naprawia sie autoryzacja kart (jesli odpowiednio dlugo powyklocasz sie z- tak tak- chamem, ktory chcial Cie orznac na reszcie).
Wlascicielka kwatery, ktora nie potrafi podac ceny w HRK bo... nie zna kursu (na szczescie tylko jeden taki ewenement sie trafil). I wiele, wieeele innych.

Michal

P.S. Moze slowo "chamstwo" w Krakowie sie nieco zdewaluowalo- dla mnie takie mocne nie jest ;) ;) Chorwacja jest piekna :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.07.2009 18:23

To co opisałeś to nie jest chamstwo tylko marketing. Zawsze można zostać w domu. Drogo nie wiem dla mnie nie.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 21.07.2009 18:59

wodę i chleb otrzymasz gratis

W Cro jeszcze dają jedzenie... :)
JAREKPIOTROWICZ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) JAREKPIOTROWICZ » 21.07.2009 19:05

mikekola napisał(a):4-6 RAZY drozej niz w Krakowie.


Hmm... wczoraj w Krakowie, w przeciętnej restauracji zapłaciłem za obiad (2 osoby) 86 zł. To jest około 140 kun. Jeśli w Chorwacji miałeś 4-6 razy drożej, to jadałeś chyba w Holiday Inn? Bo wyszło mi 560,-

mikekola napisał(a):Jesli jednak ona faktycznie kosztuje 110KN za osobe i kolo 70KN za parking (eee, co tam- 300% drozej to jest 330KN), stawiam Ci tam wejscie.


Sprostowanie: miałem na myśli ogół cenowy dla porównywalnych wakacji w Zakopanem. Piwo w kościeliskiej coś koło 10 zł kosztowało jak byłem ostatnio. Ceny obiadów - paranoja. Do tego dochodzą dzikie tłumy, miliony stoisk z wątpliwej jakości towarami z Chin.
Generalnie, w polskich miejscowościach turystycznych panuje wszechobecna komercjalizacja WSZYSTKIEGO. I każdy tubylec nastawiony jest na milionowy zarobek w sezonie. Łojenie turystów w Polsce to rzecz zupełnie normalna. Ja tego w Chorwacji nie widzę. Dziwi mnie więc twoje oburzenie.

mikekola napisał(a):chyba nie warto tam wracac.


Jeśli ja jadę na wakacje, potem narzekam i na koniec piszę, że nie warto tam wracam - trudno to zinterpretować jako udane wakacje, jak sam kilkakrotnie podkreślasz.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.07.2009 19:45

JAREKPIOTROWICZ napisał(a): Hmm... wczoraj w Krakowie, w przeciętnej restauracji zapłaciłem za obiad ....


Czy w Chorwacji są konie?

Jeżeli nie, to warto wziąć pod uwagę, że jest to dużo bezpieczniejsze miejsce niż Kraków.


pzdr

PS wiem - poniżej pasa, ale mi się podoba.

Obrazek
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 21.07.2009 20:39

Fajny wątek :lol: :wink:
Ale jakby powstał jakieś 10 lat temu jeszcze bym zrozumiał. Net wtedy raczkował zarówno w PL jak i HR, informacje o cro czerpało się od znajomych albo z pascala. O rozczarowanie czy zdziwenie zwłszcza w przypadku cen nie trudno.
Dziś przy totalnej dostępności wszelkich informacji nie tylko tu na forum takie płakanie post factum podpada albo pod głupote albo pod prowokacje. Nie wiem co gorsze ;)
Twój wątek nie ma żadnego znaczenia informacyjnego dla neofitów a jedynie obnaża Twoją małą zaradność. W moim pokoleniu ludzie się tego wstydzili, ale dzisiejsza bananowa młodzież jeszcze się chwali ;)
Dobra bo się obrazisz a nie o to chodziło.
Pierwsze i najwazniejsze - Chorwacja nie jest tania i nigdy już nie będzie co jest oficjalną polityką chorwackich władz nigdzie nie ukrywaną. Żeby nie zadeptać swojego wybrzeża wolą mniej za więcej ;)
Po drugie jak ktoś wyraźnie wspomniał nie porównuje się cen z biedronki z tymi w małym sklepiku w topowej miejscowości na wybrzeżu (nie ważne jakim).
Nie porównuje się też cen z fast foodowej budki z knajpianymi. Chciałeś obiad za 14 kun trzeba było iść do byle jakiej piekarni- burek dają mniej więcej za tyle, najesz się lepiej jak gyrosem smaki do wyboru.
Jeśli już chce się porównywać to trzeba nie tylko ceny ale i standardy.
A nasi rodacy patrzą pokój ! nad Bałtykiem "już" za stówkę (to co że kibel wspólny a kuchnia na zapleczu stołówki ;) ) a apartament w HR 250 pln skandal !!!
To forum służy "pierwszakom" tym którzy licza się z kasą na dobre zaplanowanie wydatków, Ci którzy z kasą się nie licza mogą poczytać o róznych fajnych miejscach. Ci którzy lubią na żywioł, na wariata jadą ale potem nie płaczą że ich oszukali :lol:
PozdraV
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Dlaczego właściwie Chorwacja- MIESZANE uczucia [długie] - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone