Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dieta alergiczna czyli czy łatwo kupić w Cro...

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kotagus
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 19.05.2009
Dieta alergiczna czyli czy łatwo kupić w Cro...

Nieprzeczytany postnapisał(a) kotagus » 19.05.2009 08:26

Witam!

Mam pytanie, ponieważ jestem na diecie bezmlecznej i bezglutenowej - czy w Chorwacji łatwo kupię chleb wyłącznie z żytniej mąki na zakwasie?
Gdzie szukać? Piekarnie? Sklepy większe? Jakieś ze zdrową żywnością?
I jak się taki chleb nazywa, zakładając, że małej piekarence nikt nie będzie znał angielskiego?
Drugie pytanie o mleko sojowe? Jak z dostępnością? I też - gdzie szukać?

Pytam, bo nie uśmiecha mi się brać zapasów mlek w kartonie ani pokładów pieczywa chrupkiego :)

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam przedwakacyjnie :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 19.05.2009 08:39

Nie wiem czy Czytałaś (kot Aguś ?) to co na forum już jest - może to pomoże:
klik1
klik2

A poza tym witaj na forum.
kotagus
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kotagus » 19.05.2009 08:57

Dziękuję, bardzo mi pomogły Twoje linki!

:)
Crokuski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 09.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crokuski » 19.05.2009 10:24

leopantera
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 697
Dołączył(a): 13.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) leopantera » 19.05.2009 21:54

Żytni u nich "RAŻENY KRUCH", ale jak poczytasz skład to jest tam też domieszka mąki pszennej. Zawsze możesz zabrać dwa chleby i zamrozić - więcej ich nie przetrwa (mimo zamrażania pleśnieją)
Mleko sojowe występuje też w wersji sproszkowanej, a to zawsze mniej miejsca niż normalne płynne.
Optymizmu da się tam przeżyć. :lol:
Crokuski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 09.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crokuski » 19.05.2009 22:14

Jezu, dopiero teraz doczytałem.. jesteś na diecie bezglutenowej i szukasz chleba żytniego ????? Szok. Toż w takim chlebie jest glutenu więcej niż możesz jeść przez 5 lat!
kotagus
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kotagus » 26.05.2009 18:04

Crokuski napisał(a):Jezu, dopiero teraz doczytałem.. jesteś na diecie bezglutenowej i szukasz chleba żytniego ????? Szok. Toż w takim chlebie jest glutenu więcej niż możesz jeść przez 5 lat!


Kurcze, nie wiem jak z tym glutenem jest.
Lekarz mi zabronił wszystkiego co ma mąkę pszenną w swoim składzie.
Myślałam, że właśnie chodzi o gluten.
Kazał jeść pieczywo na zakwasie i tylko czysto zytnie.
Ale to moja nowa choroba (2 tyg. diety dopiero za mną), więc jeszcze się uczę :)

To tak na marginesie Chorwacji :)
leopantera
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 697
Dołączył(a): 13.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) leopantera » 26.05.2009 18:41

Kurcze, nie wiem jak z tym glutenem jest.
Lekarz mi zabronił wszystkiego co ma mąkę pszenną w swoim składzie.
Myślałam, że właśnie chodzi o gluten.
Kazał jeść pieczywo na zakwasie i tylko czysto zytnie.


To tak jak z naszym pierworodnym - zakaz pszenicy i mleka.
Po kuracji może się objadać zakazanym do woli dwa razy w tygodniu, ale i tak dawno było i minęło i pozostał tylko chleb żytni na codzień i mleko do dwóch razy w tygodniu.
Na wczasach oczyszczamy mu organizm arbuzem, ogórkami etc. dużo wody mineralnej (niegazowanej) i tran.
Da się tam przeżyć - o resztę zadba słonko (te z CRO.PLu)
Crokuski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 09.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crokuski » 26.05.2009 22:49

Hmm. To dopytaj się, bo jeśli powiedział, że "masz być na diecie bezglutenowej i chodzi tylko o unikanie pszenicy", to zmień lekarza rok przed tym zanim go spotkałaś po raz pierwszy. Gluten znajduje się w pszenicy, życie i jęczmieniu. Owies jest dozwolony pod warunkiem, że jest czysty (nie zanieczyszczony np. pszenicą). Tolerancja owsa zależy także od indywidualnych cech organizmu. Czym prędzej dowiedz się co ci jest, bo nie wykluczone, że sama się wyniszczasz.

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Dieta alergiczna czyli czy łatwo kupić w Cro...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone