Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czy to prawda???

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108014
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.07.2008 12:44

Wiła wianki napisał(a):Janusz o tym, że nie wolno wwozić żywności dowiedziełem się z jakiejś wzmianki na którejś tam witrynie internetowej. Natomiast na forum zapytałem dlatego, że moja znajoma jedzie w środę i spanikowana potrzebowała informacji. Ja tak naprawdę domyślałem się odpowiedzi takiej jaką otrzymałem.


OK - skoro wszystko jasne , to co - zamykamy temat :?:
Wiła wianki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): 09.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wiła wianki » 16.07.2008 14:56

Janusz Bajcer napisał(a):
Wiła wianki napisał(a):Janusz o tym, że nie wolno wwozić żywności dowiedziełem się z jakiejś wzmianki na którejś tam witrynie internetowej. Natomiast na forum zapytałem dlatego, że moja znajoma jedzie w środę i spanikowana potrzebowała informacji. Ja tak naprawdę domyślałem się odpowiedzi takiej jaką otrzymałem.


OK - skoro wszystko jasne , to co - zamykamy temat :?:


Yhy :? :D
aga79
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 166
Dołączył(a): 20.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga79 » 16.07.2008 15:44

wróciłam 11/07 nie sprawdzali mi nawet paszportu :) a co mówic o bagazniku :lol:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 17.07.2008 12:33

hrehor napisał(a):Chorwaccy celnicy są OK., ale w tym roku Słoweński celnik kazał mi otworzyć bagażnik, ale gdy do niego doszedł kiwnął ręką i kazał odjechać dalej w drogę.


Też miałem z nimi nieprzyjemne spotkania. Na granicy (a jechałem niemal pusto bo wybrałem się z Rovinia do Triestu na parą godzin - WARTO!) szukał, sprawdzał, papiery, tabliczki, cyrki - aż żona, która zwykle jest spokojna zaczęła go opieprzać, a po cichu dodała, że jej dziadek walczył u Tity o ich wolność, a teraz tak się odwzięczają! Mimo wszystko jakoś ją powstrzymałem i po paru minutach pojechaliiśmy dalej. Mimo wszystko trzeba przyznać, że zrobili to kulturalnie....
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 17.07.2008 13:00

MWN napisał(a):
hrehor napisał(a):Chorwaccy celnicy są OK., ale w tym roku Słoweński celnik kazał mi otworzyć bagażnik, ale gdy do niego doszedł kiwnął ręką i kazał odjechać dalej w drogę.


Też miałem z nimi nieprzyjemne spotkania. Na granicy (a jechałem niemal pusto bo wybrałem się z Rovinia do Triestu na parą godzin - WARTO!) szukał, sprawdzał, papiery, tabliczki, cyrki - aż żona, która zwykle jest spokojna zaczęła go opieprzać, a po cichu dodała, że jej dziadek walczył u Tity o ich wolność, a teraz tak się odwzięczają! Mimo wszystko jakoś ją powstrzymałem i po paru minutach pojechaliiśmy dalej. Mimo wszystko trzeba przyznać, że zrobili to kulturalnie....



Dziwne, że niektóre osoby wykonywanie ustawowych zadań przez służby państwowe odbierają jako szykanę. Nie rozumiem zupełnie, co nieprzyjemnego jest w sprawdzaniu legalności samochodu przez służby graniczne. Po co opieprzać czy przywoływać jakieś, w chwili obecnej nieistotne epizody z życia naszych dziadków czy babć - facet po prostu wykonuje co do niego należy, i tyle.
Przed Schengen na wewnętrznych granicach EU była stosowana tzw. uproszona odprawa graniczna, co polegało na tym, ze jeżeli wygląd i zachowanie osób nie mieściło się w ramach pojęcia "podejrzane", osobom tym sprawdzano paszporty, a często nie robiono tego w ogóle - co zapewne większoścć z Was niejednkrotnie doświadczyła np. na granicy SLO-HR.
Mało tego, np. SG w Cieszynie stosowała uproszczona procedurę, ale już w Jakuszycach niekoniecznie.
W ramach służb istnieje pojęcie polecenia ew. rozkazu. Jeżeli policjant graniczny lub strażnik dostanie przed służbą wytyczne, że ma kontrolować pojazdy marki VW na polskiej rejestracji, albo w ogóle wszystko co ma znaczki PL, to będzie to robił, niezaleznie od tego, czy go będziecie opieprzać czy przyznacie się do batalionu w skład którego wchodziła cała bliższa i dalsza rodzina, walcząca u boku marszałka Tity, ku chwale i jedności niepodległej Jugosławii. Jedną z możliwych opcji jest to, ze kontrolującemu włączy się moduł "kontrola szczegółowa pod kątem przemytu substancji narkotycznych" i wóz skończy na podnośniku.
Na szczęście jest Schengen i brak kontroli, a na nieszczęście dla mało wyrozumiałych jest to, że taka kontrola może mieć miejsce w dowolnym miejscu kraju-członka UE.

Ludzie, trochę wyrozumiałości.

Pozdrawiam
Rafał
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2008 11:20

aga79 napisał(a):wróciłam 11/07 nie sprawdzali mi nawet paszportu :) a co mówic o bagazniku :lol:


potwierdzam na granicy SLO/HR nawet paszportu nie chcieli
who
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 23.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) who » 06.08.2008 12:33

Ja zauważyłem wręcz całkiem odwrotną "prawidłowość" - wszyscy pogranicznicy/celnicy w zasięgu mojego wzroku na przejściach granicznych ulgowo traktowali Polaków (machnięcie ręką, jechać dalej), a - niestety - dało się zaobserwować, że Cro trzepią Slo, a Slo trzepią Cro, Przy czym szczególnie wszyscy trzepią BiH. Ponadto, trzepani byli ci, którzy sami się o to prosili, tzn. podjeżdżali z już uchyloną szybką i paszportami w garści (F, NL).
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 06.08.2008 16:49

who napisał(a):Ponadto, trzepani byli ci, którzy sami się o to prosili, tzn. podjeżdżali z już uchyloną szybką i paszportami w garści (F, NL).


Że co? Podanie paszportów do kontroli ma byc traktowane jako prośbę o kontrolę szczegółową? :roll:

ZAWSZE tak robiłem i NIGDY nie zostałem skontrolowany w sposób szczegółowy, dlatego nie widzę związku między tymi sprawami.

Poza tym nie lubię być proszony lub wzywany do określonego zachowania, więc paszporty okazywałem bez żądania z drugiej strony.

A, że Słoweńcy trzepią Chorwatów i na odwrót wynika z tego, że po pierwsze: jest to ich wspólna granica, która jest ponadto zewnętrzną granicą Unii, po drugie: okazują sobie w ten sposób wzajemną "sympatię"...:twisted:

Pozdrawiam
Rafał
ninaa
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 112
Dołączył(a): 12.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ninaa » 13.08.2008 18:31

Ja zauważyłam tylko stojący z boku samochód Cro i grzebali przy nim pogranicznicy słoweńscy. Moze numery, jakieś zgodności te sprawy. Od turystów nie chcieli nic, nie buszowali po bagażnikach (w poszukiwaniu ziemniaków na ten przykład.. :lol: ujj.., musiałam! ), paszportów nawet nie otwierali za dobrze, chwytali tylko w dłoń, co by dusze chyba zliczyć. Moje doświadczenia - bardzo ok. Żadnych kłopotów, czy nawet niemiłych min w naszą stronę.
Hmmm...., w sumie to ... mogli by się chociaż uśmiechnąć.. :lol: :lol: - tu juz się czepiam marudnie.. :twisted:
Idzik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 196
Dołączył(a): 08.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idzik » 11.09.2008 02:37

Granica Węgiersko - Chorwacka (Letenye) ... kolo z budki nawet nosa nie wysunał ...zobaczył 3paszporty wział do ręki i oddał

Powrót: Celnik podchodzi ... pyta się "POLSKA?" machnał ręką jedzcie. Widział 3paszporty i 3 osoby policzył. bagażnik zawalony rupieciami, piwem i żarciem.
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 11.09.2008 22:39

jeżeli sprawdzaja to przeważnie VW...,inne marki zostawiają w spokoju :lol:
Korchez
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 19.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korchez » 15.05.2009 20:00

Prawda. Mojego passata też sprawdzali czy Hansowi nie zaiwaniłem ;)
praulinka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 49
Dołączył(a): 03.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) praulinka » 15.05.2009 22:18

Niestety potwierdzam. Na 3 podróże do CRO 3 razy dokładniejsze sprawdzenie, ale tylko numerów samochodu - oczywiście VW Passat :)
Nolo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 173
Dołączył(a): 19.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nolo » 19.07.2009 04:52

jechałem dwa razy do Chorwacji i nikt niczego nie szukał(a mam vw-:))
kuba_1991
Globtroter
Posty: 53
Dołączył(a): 14.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kuba_1991 » 19.07.2009 08:08

jechałem volkswagenem i zero zainteresowania na granicy, paszportów niesprawdzają a co dopiero samochody
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Czy to prawda??? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone