Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)
napisał(a) piotrf » 24.03.2023 21:01
1. Cieszyn Cieszyn to jedno z najstarszych miast śląskich leżące nad Olzą , jego początki sięgają IX w. i wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Gołęszyców , otrzymał prawa miejskie w 1217 roku .
Od końca XIII w. był stolicą Księstwa Cieszyńskiego istniejącego w latach 1290–1918 . W latach 1290–1653 znajdowało się pod panowaniem miejscowej linii Piastów . W 1653 roku przeszło pod panowanie Habsburgów . Od 1722 roku książęta cieszyńscy pochodzili z dynastii książąt lotaryńskich , w latach 1767–1822 z dynastii Wettynów , a od 1822 do 1918 roku z dynastii Habsburgów lotaryńskich . Działo się na przestrzeni lat . . .
.
Dzisiaj Cieszyn jest stolica powiatu , miasto zamieszkuje około 34 tys . osób ( lewobrzeżny Czeski Cieszyn - około 23 tys . ) , dzięki włączeniu okolicznych wsi ( dzisiaj stanowią dzielnice miasta ) - Błogocice , Sibica , Bobrek , Boguszowice , Gułdowy , Kalembice , Krasna , Mnisztwo , Pastwiska i Markowice , jego powierzchnia wynosi dzisiaj 28,7 km kwadratowych .
Postanowiliśmy , że wreszcie pospacerujemy po tym mieście , poznamy go nieco lepiej zamiast traktować go jak miasto , w którym jedynie pospiesznie przekraczamy granicę . Wjechaliśmy więc do miasta i znaleźliśmy jakieś miejsce postojowe blisko centrum . Cieszyn przypadł nam do gustu , spacer po rynku i przyległych do niego ulicach był bardzo przyjemny
. Poszliśmy też na ulicę , gdzie można zjeść słynne cieszyńskie kanapki , potem zeszliśmy po kamiennych schodach do "Cieszyńskiej Wenecji" .
„Cieszyńska Wenecja” oraz ciek Młynówki to jedno z miejsc cieszących się uznaniem miłośników Cieszyna . Sztuczny kanał zwany Młynówką sięga swymi początkami XVI w. Częściowo jego powstanie wiązać się mogło z zasilaniem w wodę fosy , równocześnie jedną z funkcji było napędzanie młynów - stąd też wzięła się jego nazwa . Świadczą o tym dokumenty z pierwszej połowy XVI w., wydane przez Jana z Pernsteinu ( opiekuna małoletniego Wacława III Adama , księcia cieszyńskiego ) , które mówią o zwolnieniu mieszczan z obowiązku oczyszczania „przykopy młyńskiej” .
Woda napędzała książęcy młyn prochowy pod zamkiem oraz miejski młyn zbożowy . Nad ciekiem zaczęli osiedlać się rzemieślnicy . Wodę z Młynówki wykorzystywano także w czasach rozwoju miasta w drugiej połowie XIX stuleciu , kiedy to powstał szereg obiektów , jak np. elektrownia wodna , która przez pewien czas dostarczała prąd do dworca kolejowego ( obecna stacja Czeski Cieszyn ) Bardzo ciekawe i urokliwe miejsce . Po jego zwiedzeniu skierowaliśmy się do mostu i przeszliśmy do Czeskiego Cieszyna na krótki rekonesans , a potem skierowaliśmy się na wzgórze zamkowe , żeby z niego popatrzeć na to , co nas czeka
.
Pozdrawiam
Piotr