Potem skierowaliśmy się na lokalną drogę prowadącą do miejscowości Česká Skalice , bo zainteresował nas fajny zbiornik wody , nad którym okoliczni mieszkańcy spędzają upalne dni , również pływając na SUPach
. Zbiornik wody to Jezioro Rozkoš , nad którym spędziliśmy nieco czasu
Po odpoczynku , kawie i małym conieco pojechaliśmy dalej , bowiem naszym dzisiejszym celem było Nowe Miasto nad Metują .
45. Nové Město nad MetujíNowe Miasto nad Metują ( cz. Nové Město nad Metují , niem. Neustadt an der Mettau ) – miasto w Czechach , w kraju hradeckim , w powiecie Náchod . Miasto zbudowano na skale otoczonej z trzech stron rzeką Metują za sprawą wspaniałej postaci w historii Czech , jaką był Jan Černčický z Kácova . Pochodził ze zubożałej szlachty , rodu Kounice , Drnholce i panów z Talmberka , pierwotnie zamieszkiwał w twierdzy na biednym dworze Černčick , swoją pracowitością przekształcił się w cenionego przez władcę , bogatego i szanowanego arystokratę .
W 1483 r. król Władysław Jagiellończyk nadał mu prawo do swobodnego zapisywania majątków wolnych i rejestrowych . Rok później kupił sąsiedni majątek Krčín od rycerza Aleša z Riesenburka ( Rýzmburk ) i Vřešťova . Ponieważ nie było to "lenno wolne" , tylko "lenno" , Jan Černčický próbował wyzwolić się z tego majątku , co udało mu się w 1497 r. ( uwolnił go od lenna król Władysław Jagiellończyk ) . 10 sierpnia 1501 roku położył kamień węgielny pod Nové Město nad Metují , które w tamtych czasach nosiło nazwę Nové Hradiště . W 1503 roku przeniósł prawa miejskie z Krčína do Nowego Miasta , które stało się wówczas jego nową siedzibą rodową , otrzymało przywilej targowy , prawo pobierania ceł oraz prawo warzenia piwa
Jan Černčický piastował później różne urzędy , jednak po wstąpieniu Habsburgów na tron czeski ( w 1526 roku ) w obawie o prześladowania religijne po zamianie majątków przeniósł się do Kunštát . Był bowiem członkiem Jednoty Bratrskiej , jednego z kościołów protestanckich , powstałych w 1457 w w wyniku czeskiej reformacji . Dziś , prócz pięknie położonego miasta można podziwiać jedynie jego pomnik , bo chociaż Jan Černčický i jego żona Magdalena z Nestajowa mieli pięciu synów , to pod koniec XVI wieku ród wymarł w linii męskiej .
W 1526 roku drewniane miasto zostało zniszczone przez pożar . Rok później Jan Černčický sprzedał je Wojciechowi z Pernštejna , który nakazał przebudowę miasta w stylu renesansowym .
W 1548 roku właścicielem miasta zostali Štubenbergowie , a po nich właścicielami Nowego Miasta nad Metują byli : Albrecht von Wallenstein , Trčkowie z Lipy , szkocki ród Leslie i wielu innych .
Pozdrawiam
Piotr