24. Louňovice pod BlaníkemLouňovice pod Blaníkem – miasteczko i gmina w Czechach , w powiecie Benešov , w kraju środkowoczeskim , liczące około 700 mieszkańców . ( Blaník to dwa skalne szczyty )
Pochodzenie miejscowości Louňovice związane jest z klasztorem norbertanek , który powstał w połowie XII wieku . W czasie wojen husyckich spłonął i zaginął - pozostałeści zostały użyte do umocnień Twierdzy . Majątek został nabyty przez rodzinę Táborów , później skonfiskowany i przekazany Janowi z Perštejna , który sprzedał go Kryštofowi Skuhrovskému ze Skuhrova . Sam zamek powstał poprzez przebudowę pierwotnej gotyckiej twierdzy .
Pierwsza wzmianka o obecnym zamku Louňovice pochodzi z roku 1598 , czyli cztery lata po śmierci budowniczego jakim był Oldřich Skuhrovský , który w 1566 otrzymał w spadku Louňovice . Wynika z tego , że twierdza została zbudowana w latach 1566-1598 z wykorzystaniem resztek pozostałości plebanii klasztornej , o czym świadczą pozostałości średniowiecznego muru w północnej części skrzydła wschodniego . Po śmierci Oldřicha Skuhrovského majątek przeszedł na jego najmłodszego syna , Oldřicha Sezimę Skuhrovského , któremu w 1620 r. odebrano rodzinny majątek za udział w czeskim powstaniu stanowym . Zwrócono mu go dopiero w 1636 r.
W drugim etapie za panowania pana Říčanskiego z Říčan ( potomek potężnego Petra z Všechromu , jego synowie stanęli po stronie króla Przemysła Otokara II , około 1260 roku założyli zamek Ríčan ) w latach 1659 – 1672 dobudowano arkady po północnej i zachodniej stronie dziedzińca oraz wykonano dwa ozdobne portale z herbem Říčanských z Říčan , na wschodnim , i na zachodnim krańcu korytarza arkadowego na pierwszym piętrze .
Po śmierci Karela Adama Leva z Říčan Louňovice przeszły na własność arcybiskupstwa praskiego . W 1675 r. arcybiskup Jan Bedřich z Valdštejna ozdobił portal zamku swoim herbem .
W Louňovicach pod Blaníkem urodził się Jan Dismas Zelenka ( 1679 - 1745 ) , kompozytor epoki późnego baroku , który komponował niemal wyłącznie dzieła religijne , dlatego nazywany jest czasem „katolickim Bachem” , jednak ze względu na obecność wirtuozerii w jego muzyce skrzypcowej wspominany jest też czasem jako „czeski Vivaldi” .
Zamek pozostawał własnością archidiecezji do 1924 roku , do pierwszej reformy rolnej . Dzisiaj mieści prócz zamkowej ekspozycji również muzeum pszczelarstwa i gospodę
Cały teren obfituje w atrakcje , jako pamiętnik podręczny zrobiłem kilka zdjęć mapy
Jak każdy szanujący się zamek , ten w Louňovicach pod Blaníkem również posiada swoją legendę :
W czasach rozbudowy w zamku Louňovick mieszkał okrutny zarządca . Pewnego razu kazał drwalom wyrąbać do wieczora 18 sążni drewna . Zadanie to jednak przerosło ich syły , więc wieczorem wściekły administrator zagroził , że wszyscy za rzekome lenistwo zostaną rozstrzelani . Stary drwal stanął przed naczelnikiem i powiedział , że naczelnik za tą zbrodnię zostanie surowo ukarany .
Wkrótce po egzekucji administrator zachorował i zmarł . Mówi się , że od tego momentu zamek zaczął być nawiedzony . Legenda głosi , że brama otworzyła się na widok nocnego strażnika i czarny powóz bez konia wyjechał z zamku . Mówiono , że w powozie spoczywał ubrany na czarno mężczyzna bez głowy . Powóz objechał zamek , wjechał z powrotem i brama znów sama się zamknęła .
Strażnik z wrażenia stracił przytomność , a kiedy ją odzyskał , był przerażony widokiem kolein w błocie i plam krwi ! Od tego czasu nikt nie widział ducha , ale ludzie nadal wierzą , że zarządca nie zaznał jeszcze spokoju za swoje zbrodnie .CDN