napisał(a) piotrf » 02.05.2023 23:22
21. Czeskie BudziejowiceCzeskie Budziejowice ( cz. České Budějovice , wym. [ˈtʃɛskɛː ˈbuɟɛjovɪtsɛ] ; niem. Budweis ; łac. Budvicium ) – miasto statutarne w południowych Czechach , w Kotlinie Czeskobudziejowickiej , u zbiegu rzek Wełtawy i Malše . Jest stolicą kraju południowoczeskiego , okręgu terytorialnego "kraj południowoczeski" , powiatu Czeskie Budziejowice , a także diecezj czeskobudziejowickiej Kościoła rzymskokatolickiego .
Nazwa miasta pochodzi od dawnej osady Budivojovice . Do tego wyrazu , który z biegiem czasu przybrał współczesną formę , w okresie wojen husyckich zaczęto dodawać przymiotnik „Czeskie” , początkowo zarówno w języku czeskim , jak i niemieckim ( Böhmisch Budweis ) . W XVIII wieku , wraz ze wzrostem napięć etnicznych , nastąpił rozdział nazwy w obu językach – Czesi najczęściej nadal nazywali miasto České Budějovice , natomiast miejscowi Niemcy przestali używać przymiotnika Böhmisch ( również w języku czeskim nazwa pojawiała się czasem bez przymiotnika ) .
W 1920 rząd Czechosłowacji oficjalnie ustalił nazwę miasta jako České Budějovice/Böhmisch Budweis . W okresie Protektoratu Czech i Moraw usunięto przymiotnik w obydwu językach , a po 1945 powrócono do nazwy przedwojennej i tak jest do dzisiaj .
Miasto zostało założone w 1265 r . przez Przemysła Ottokara II , aby ugruntować władzę królewską na południu kraju . W średniowieczu było ważnym ośrodkiem piwowarstwa , handlu solą i tkaninami oraz hodowli ryb , w okolicy istniały także kopalnie srebra . W czasie wojen husyckich pozostało niezdobyte . W latach 30-tych XVII w. , w czasie wojny trzydziestoletniej , przeniesiono tu z Pragi część instytucji państwowych . Przez lata było enklawą ludności niemieckiej , Czesi stali się większością dopiero pod koniec XIX w. W czasie II wojny światowej padło ofiarą amerykańskich nalotów . Po wojnie wysiedlono 7,5-tysięczną mniejszość niemiecką . W 1949 r. stało się stolicą kraju .
Centrum Czeskich Budziejowic to duma miasta – rynek na planie kwadratu nosi imię założyciela miasta - króla Przemysława Otokara II . Jest to jeden z największych rynków w Europie i liczy dokładnie powierzchnię jednego hektara ( jest wspominany w większości czeskich podręczników do matematyki
). Wokół rynku w okresie baroku zbudowano przepiękne domy z podcieniami , spośród których wyróżnia się dostojny budynek ratusza , zaliczany do najpiękniejszych w Republice Czeskiej .
CDN