Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cypr - po obu stronach zielonej linii

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Hymn państwa nosi tytuł „Imnos is tin Eleftherian, co oznacza „Hymn do Wolności”. Jest to jednocześnie hymn Grecji. Z tego powodu jest nieakceptowany przez Turków zamieszkujących wyspę. Znajdują się tu trzy obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Trodos oraz stanowisko neolityczne Chirokitia. Charakterystycznym dla Cypru gatunkiem fauny jest muflon, który znajduje się tu pod ścisłą ochroną.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59670
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.09.2011 16:27

Oto co z tego stanowiska zostało zarejestrowane obiektywem aparatu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 14.09.2011 18:56

8O Matko Boska! Wojtku, gdybym tam była darłabym się: "Gdzie Ty tam leziesz!!! Złaź natychmiast" "D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59670
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.09.2011 09:29

helen napisał(a):"Gdzie Ty tam leziesz!!! Złaź natychmiast" "D

Nieee, no - tam groziło mi, co najwyżej, zamoczenie. ;)

Fakt, tego bardzo nie lubię... :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 22.09.2011 10:30

To czas na to co Lubisz czyli czekam na cedeen.
:wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59670
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.09.2011 14:20

Jacek S napisał(a):To czas na to co Lubisz czyli czekam na cedeen.
:wink:

Nie ukrywam, że poganianie działa mobilizująco.
Pewnie zauważyłeś, że wybyłem poza forum w poszukiwaniu kolejnych wrażeń. ;) W najbliższym czasie pchnę wątek do przodu.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59670
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.10.2011 19:28

Wracamy do skrzyżowania, ale widok kilkunastu bliskich kolumn, które wyrastają na lewo od nas, tuż pod skałami, obrywającymi się z zielonego wyżej zbocza, skłania nas do zjazdu w ich stronę. Niczego na ich temat nie wiemy, najwidoczniej nie jest to atrakcja z wyższej czy nawet średniej półki, zatrzymujemy się jednak przy nich na moment. Według naszych przypuszczeń, starożytne Kourion leży właśnie na wzgórzu, dokładnie ponad tymi kolumnami. Zatem, pewnie i ten mały kompleks wiąże się ściśle z antycznym miastem, najprawdopodobniej stanowił niegdyś jego najniżej położoną część. No cóż, pozostają nam jedynie te przypuszczenia, gdyż brak tu jakiejkolwiek informacji. A może... kolumny po prostu pospadały z góry, pięknie wbijając się w ziemię na sztorc - śmiejemy się do siebie. Dopiero znacznie później dogrzebiemy się informacji, że są to pozostałości po bazylice z VI wieku.
W porządku, nie ma co dłużej czasu tracić - ruszamy w stronę jednego z najważniejszych zabytków antycznego Cypru.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dojeżdżam do skrzyżowania, skręcając w lewo. Mijamy kilka zabudowań i wtedy Bea zauważa jakiś intrygujący kształt, który mignął jej pomiędzy zaroślami. Mnie też się wydawało, że dostrzegłem przez moment coś, co odbiega konstrukcją od zwykłego budynku, ale nie miałem pewności. No cóż - trzeba sprawdzić. Cofam odrobinę i wjeżdżam do cienia rzucanego przez gęstą w tym miejscu roślinność. Wychodzimy z samochodu i wąską szparą między zielonymi gałązkami przedzieramy się przez żywą zaporę. Za nią niewielki plac, wyłożony płytkami o nieregularnych obrysach, a na środku... najwyraźniej mały kościółek. Półokrągła absyda zamyka od tyłu podłużną konstrukcję, której ledwo wystające skrzydło transeptu nieznacznie tylko odróżnia się od prawie równych mu wielkością przypór.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obchodzimy budowlę dookoła, znajdując po przeciwnej stronie otwarte - na szczęście - wejście. Okazuje się, że jest to bizantyjska kaplica Ayios Ermoyenis (Hermogenes) z relikwiami anatolijskiego męczennika. A jak święty przywędrował z Anatolii na Cypr? W naturalny, stosowany czasem w podobnych okolicznościach sposób - już po swojej śmierci przybił do brzegów wyspy, żeglując w swojej trumnie. Podziwiamy jego wyczyn z wdzięcznością - maleńka świątynia naprawdę bardzo nam przypada do gustu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 13.10.2011 08:35

Kolumny wyglądają na całkiem dobrze zachowane jak na swój wiek :?
Nie mają podłużnych, pionowych pasów (wyrzeźbień) ... :roll:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 13.10.2011 09:44

Franz napisał(a):Obrazek


... i który wybrać ? :)

... a może to muszla ?


Bardzo ładna fotka ............ żółte klify też przepiękne !

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59670
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.10.2011 00:05

Crayfish napisał(a):Kolumny wyglądają na całkiem dobrze zachowane jak na swój wiek :?
Nie mają podłużnych, pionowych pasów (wyrzeźbień) ... :roll:

Jestem raczej pewien, że kolumny są nowiutkie, a tylko kapitele oryginalne.
Co do rzeźbień - złapałem obiektywem jedną taką kolumnę, co je miała. :lol: Pokażę ją wkrótce.

mariusz-w napisał(a): ... i który wybrać ? :)

... a może to muszla ?

Bea szukała kamyka w kształcie serca. Wszak to Wyspa Miłości.
Znalazła...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59670
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.10.2011 18:01

Teraz już bez dalszych przystanków dojeżdżamy do starożytnego Kourion, po łacinie Curium. W historii tego jedno z najstarszych i ważniejszych miast-państw Cypru, znajdującego się na scenie teatru gorących działań w ramach rywalizacji persko-greckiej o wpływy na wyspie znamienne są dwa momenty. W 497r p.n.e., w czasie buntu cypryjskich królestw, panujący w Kourion król Stasenor przyłączył się do Persów, przez co całe powstanie zostało stłumione. Z kolei Pasicrates, ostatni król tego miasta-państwa poparł Aleksandra Wielkiego w czasie jego walk z imperium perskim. Zmiennie toczyły się koleje losu, zależnie od aktualnego punktu widzenia lokalnych władców.

W IV wieku naszej ery, po trzęsieniu ziemi, które dokonało wielkich zniszczeń, odbudowano tylko część miasta. Nadal jednak funkcjonowało, jako ośrodek kultu Apolla, który wkrótce całkowicie ustąpił szybko rosnącemu w siłę chrześcijaństwu. Jednak, kiedy po najeździe arabskim w trzy stulecia później przeniesiono tutejszą siedzibę biskupów do Episkopi, nastąpił stopniowy upadek Kourion. To, co zostało do naszych czasów - a przynajmniej to, co zostało na razie odkopane - pochodzi głównie z epoki hellenistycznej i rzymskiej oraz okresu wczesnego chrześcijaństwa.

Kierujemy się najpierw do Willi Eustoliosa, gdzie przechodząc po drewnianych pomostach mamy możliwość podziwiania leżących poniżej, zachowanych mozaik podłogowych. Widać między innymi postać kobiety trzymającą w ręku miarkę, co ma symbolizować Ducha Stworzenia. Następnie udajemy się do usytuowanego tuż obok teatru, utrzymanego w zadziwiająco dobrym stanie. Półkolista widownia częściowo wykorzystuje naturalny spadek zbocza w stronę morza i widzowie mieli zawsze możliwość oderwania się od wystawianej sztuki - jeśli ich nudziła - i zwrócenia wzroku w kierunku bezkresnej przestrzeni. Właściwie, nadal mają tę możliwość, gdyż teatr z II wieku jest używany również w wieku XXI.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59670
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.10.2011 18:02

Aby dostać się do kolejnych fragmentów starożytnego miasta, musimy przejść kilkaset metrów żwirową alejką. Po drodze uwagę przyciąga zalegająca w trawie, antyczna kolumna. Najbardziej intryguje jej absolutnie puste wnętrze, otoczone tylko cienką ścianką. Pukam w nią - głuchy odgłos, jaki zwykła dawać powlekana tektura, przypomina mi doświadczenie z dzieciństwa. Wtedy ze zdziwieniem stukałem w mury Chęcińskiego zamku, który na potrzeby kręconych tam scen do "Pana Wołodyjowskiego", znacznie rozbudowano, wykorzystując analogiczne materiały. Teraz zaczynam z pewną nieufnością spoglądać na następne hellenistyczne pozostałości w okolicy. Jednak kolejne napotkane mozaiki są prawdziwe; również mur, w którym najbardziej okazale prezentują się dwa sąsiadujące ze sobą łuki, jest twardy jak kamień. To prawdopodobnie część niegdysiejszego pałacu biskupiego. Jeszcze mniej zostało z potężnej bazyliki, natomiast zachowały się fragmenty mozaik na posadzce przylegającego do niej baptysterium.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przechodzimy na sam koniec odsłoniętych wykopalisk, do Domu Gladiatorów, gdzie widać fragmenty kolejnych mozaik. Przedstawiają starcia uzbrojonych wojowników, na jednej widać asystującego im sędziego. Tuż obok znajdujemy jeszcze mozaikę, przedstawiającą Achillesa i Odyseusza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 17.10.2011 18:39

Teatr z widokiem na morze.. super, pusta plaża i mozaiki śliczne, aż kusi by przycupnąć przy nich i dokończyć te kamienne puzzle :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 17.10.2011 18:47

helen napisał(a):Teatr z widokiem na morze ...


W końcu to wyspa ;)

Na mnie niesamowite wrażenia robiły amfiteatry, od których morze odpłynęło.
I to, czasami, na wiele kilometrów.

Morze robi życie ...

Pozdrawiam :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59670
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.10.2011 09:24

helen napisał(a):Teatr z widokiem na morze.. super, pusta plaża i mozaiki śliczne, aż kusi by przycupnąć przy nich i dokończyć te kamienne puzzle :)

Czasem się zastanawiam, na ile roboty wykopaliskowe i konserwacyjne ograniczyły się do odkopania mozaik, a ile włożono pracy w układanie kolorowych kamyków, z których część zapewne leżała luzem...

weldon napisał(a):Na mnie niesamowite wrażenia robiły amfiteatry, od których morze odpłynęło.
I to, czasami, na wiele kilometrów.

Tiaaa... na mnie wrażenie robią porty, od których morze odpłynęło.
Są wśród nich i takie, które dzięki temu zachowały się w stanie nienaruszonym, bo straciły wszelkie znaczenie...

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.10.2011 09:28

Elbląg na przykład ;)


Amfiteatr to przenośnia:)
Miałem na myśli wielkie, portowe miasta, gdzie pozostałości takich właśnie obiektów jak amfiteatry,
dawały pojęcie o dawnej wielkości jak i o upadku, kiedy morza zabrakło.

Morze daje życie, morze je zabiera.

Miastom portowym, ma się rozumieć :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Cypr - Kýpros



cron
Cypr - po obu stronach zielonej linii - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone