Z Burgas do Sozopolu jest ok 30 km, więc autobusem dojechaliśmy tam w 40 minut.
Sozopol, podobnie jak Nessebar, posiada stare i nowe miasto. Nowe miasto nazywane Harmanite (co oznacza „miejsce młócenia”) odpuściliśmy, bo czasu na nie było. Nas przyciągnęły tutaj uroki tej starej części miasta.
Autobus ma ostatni przystanek tuż przy Starym Mieście, więc od razu można rozpocząć zwiedzanie.
Mapka przedstawia Stare Miasto Sozopol.
Ale zanim zaczniemy spacer, to napiszę kilka słów o historii tego miasta.
Sozopol jest najstarszym miastem na wybrzeżu czarnomorskim, wpisanym w 1970 roku na listę UNESCO. Jego historia sięga aż do epoki brązu, gdy zamieszkiwali tutaj Trakowie. Początkowo osada tracka leżała na wyspie, ale Trakowie wybudowali kamienną groblę, która połączyła wyspę ze stałym lądem.
W 610 r. p.n.e. przybyli tutaj z Miletu osadnicy greccy, którzy założyli w miejscu dawnej osady miejscowość o nazwie Anthea. Nazwa ta została zmieniona na Apollonia na cześć boga Apolla. Pod koniec V w. p.n.e. wybudowano tutaj świątynię Apolla Uzdrowiciela oraz ustawiono potężny (ponad trzynastometrowy) posąg Apolla wykonany w brązie przez starogreckiego rzeźbiarza Kalamisa. Posąg stał w Apolloni przez 400 lat.
W 72 r p.n.e. miasto zostało zdobyte i zniszczone przez legiony Marka Lukullusa a posąg Apolla został wywieziony do Rzymu jako trofeum wojenne i postawiony na Kapitolu, gdzie stał przez kolejne 400 lat, po czym został zniszczony przez chrześcijan, którym nie podobała się jego nagość.
W 2011 roku bułgarski rzeźbiarz Boris Borisow wykonał dwie repliki posągu wielkości człowieka na podstawie jego wizerunków na monetach wybitych przez Apollonię Ponticę. Jedna z tych replik stoi w Sali Apolla w Muzeum "Mur i wieża południowej twierdzy" w Sozopolu.
W 812 r n.e. miasto, które nosiło wtedy nazwę Siozopolis, zostało zdobyte przez bułgarskiego chana Kruma, który przyłączył je do terytorium pierwszego Carstwa Bułgarskiego, czyniąc jednym z ważniejszych portów w kraju. Miasto znajdowało się na granicy Bułgarii z Bizancjum, co sprzyjało wpływowi obydwu kultur.
W IV wieku miasto zostało otoczone murami. Pozostałości po nich można zobaczyć w południowej części miasta. Wtedy też nazwa miasta uległa zmianie na Sozopolis.
W 1352 roku miasto znalazło się pod władzą Genui, a w 1453 roku przejęli go Turcy, pod panowaniem których zburzone zostały wszystkie wysokie cerkwie, ponieważ żadna z nich nie mogła być wyższa od meczetu. Dlatego chrześcijanie zaczęli stawiać małe kapliczki, które możemy oglądać do dziś.
W XIX wieku miasto wróciło pod skrzydła bułgarskie. i od tego czasu używana jest jego obecna nazwa Sozopol, czyli „Miasto Zbawienia”.
Rozwój sąsiadującego z Sozopolem Burgas spowodował, że to historyczne miasto stało się małym prowincjonalnym miasteczkiem. Dopiero rozwój turystyki spowodował ponowny rozkwit miasta, które odzyskuje dawną świetność jako ośrodek turystyczny.