Nazwa miasta Sveti Vlas pochodzi od imienia św. Błażeja, który w 316 roku został ścięty w imię wiary Chrystusa, a później został ogłoszony świętym.
Sveti Vlas, pomimo tego, że jego historia sięga aż do czasów starożytnych, nie jest miejscowością, w której można by obejrzeć jakieś zabytkowe obiekty. Istniało tutaj kiedyś aż pięć kościołów, które nosiły imiona: św. Błażeja, św. Piotra, św. Eliasza, św. Andrzeja i św. Anny, jednakże zostały one w XVIII wieku zniszczone przez najazdy piratów.
Na miejscu, w którym znajdowały się pozostałości kościoła św. Błażeja w 2007 roku bracia Dinevi rozpoczęli budowę nowego kościoła o tej samej nazwie.
Kościół został zbudowany bez porozumienia z władzami, z naruszeniem prawa. Na wszelkie zastrzeżenia Narodowego Instytutu Zabytków Kultury służba prasowa braci Dinevi odpowiadała, że teren jest ich własnością i nie ma potrzeby wydawania zezwoleń.
Kościół jest niewielki. Jego kopuła sięga 16 metrów wysokości, a dzwonnica 22 metrów.
W 2010 roku kościół został uroczyście otwarty przez Patriarchę Ekumenicznego Bartłomieja.
Kościół stoi pomiędzy zabudowaniami i wokół niego nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni.
Bardzo mi się spodobała ta ażurowa osłona otworów okiennych wieży.
Otoczenie kościoła.
Pora wejść do środka.
W kościele tym przechowywana jest część relikwii św. Błażeja. Głowa św. Błażeja przechowywana jest w kościele Sv. Vlaho w Dubrowniku, bowiem św. Błażej jest również patronem tego chorwackiego miasta
Znajduje się tutaj także Złoty Krzyż, w którym osadzony jest kawałek Krzyża Pańskiego.
Kościół posiada bogaty ikonostas a ściany i kopuła są ozdobione licznymi malowidłami o tematyce biblijnej.
Pomimo tego, że kościół jest młodym tworem, to spodobał nam się. Wewnątrz wyczuwa się pozytywną energią, która i nam się udzieliła.