Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co was dzisiaj ucieszyło, co zasmuciło?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
boboo
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5063
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 07.09.2023 06:30

stachan napisał(a):(...) Gdzie ta stara, dobra motoryzacja? W latach dziewięćdziesiątych Kią Shumą II zrobiłem prawie dwieście tysięcy i jedynym problemem były papierowe tarcze 8)
A ja od sierpnia 2018 już machnąłem "nową motoryzacją" 230.000 km. I to z DPF'em i Start/Stop'em.
Do tej pory wymieniane było:
olej, filtry, klocki, tarcze, opony, "szybne" wycieraczki, jeden komplet żarówek "mijania".
(przednia szyba też, ale to nie przez słabą, nową motoryzację ;) )

I to mnie cieszy, że robią dziś wciąż porządne auta.
Bartek81
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 389
Dołączył(a): 25.07.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartek81 » 07.09.2023 07:56

boboo napisał(a):
stachan napisał(a):(...) Gdzie ta stara, dobra motoryzacja? W latach dziewięćdziesiątych Kią Shumą II zrobiłem prawie dwieście tysięcy i jedynym problemem były papierowe tarcze 8)
A ja od sierpnia 2018 już machnąłem "nową motoryzacją" 230.000 km. I to z DPF'em i Start/Stop'em.
Do tej pory wymieniane było:
olej, filtry, klocki, tarcze, opony, "szybne" wycieraczki, jeden komplet żarówek "mijania".
(przednia szyba też, ale to nie przez słabą, nową motoryzację ;) )

I to mnie cieszy, że robią dziś wciąż porządne auta.


Zdradź markę tegoż pojazdu. Chyba nie "francuz" ? ;) Bo przecież żelazna ( Polska ?) zasada mówi że samochodów na "F" czyli Fiatów, Fordów i Francuskich się nie kupuje ;)
boboo
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5063
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 07.09.2023 08:16

Ano właśnie. Francuz.
https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 55239.html

Ale jazda :mg: :lol:
Zakupiłem go w dniu, w którym się zarejestrowałeś na to forum.
:lool:
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8052
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 07.09.2023 09:03

stachan napisał(a):Czyli w zasadzie kunę można wykluczyć... Gdzie ta stara, dobra motoryzacja? W latach dziewięćdziesiątych Kią Shumą II zrobiłem prawie dwieście tysięcy i jedynym problemem były papierowe tarcze 8)

Paliwo "marketowe" też bo tankujemy tylko na "markowych" stacjach i to w całej Polsce.
Stara motoryzacja stoi u mnie w garażu, jeden z 2001 roku którym jeździ syn a drugi z 2008roku którym jeździ żona. Oba na F i do obu mógłbym dzisiaj wsiąść i jechać do Chorwacji. 8)
labusm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3348
Dołączył(a): 11.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) labusm » 07.09.2023 09:23

boboo napisał(a):
stachan napisał(a):(...) Gdzie ta stara, dobra motoryzacja? W latach dziewięćdziesiątych Kią Shumą II zrobiłem prawie dwieście tysięcy i jedynym problemem były papierowe tarcze 8)
A ja od sierpnia 2018 już machnąłem "nową motoryzacją" 230.000 km. I to z DPF'em i Start/Stop'em.
Do tej pory wymieniane było:
olej, filtry, klocki, tarcze, opony, "szybne" wycieraczki, jeden komplet żarówek "mijania".
(przednia szyba też, ale to nie przez słabą, nową motoryzację ;) )

I to mnie cieszy, że robią dziś wciąż porządne auta.



I ja się pochwalę:
Służbowa octavia, silnik 1,4 benzyna 150KM , od lutego 2018 ponad 264000km bezawaryjnej jazdy. Jedyne, co robiłem to wymiany olejów co 15000km, a nie tak jak producent wymyślił longlify 30000km. Do tego przebiegu wymienione tarcze i klocki eksploatacyjne, szyba czołowa przy przebiegu 6000, czyli po około miesiącu użytkowania ( poszła rysa nie wiadomo od czego), opony, wycieraczki, żarówki. Teraz wymienione amortyzatory, bo lały, a ja żadnego dyskomfortu nie czułem z tego powodu. Do tego olej w skrzyni biegów ( manual). Trochę mi ta skrzynia wyje, więc jakieś łożyska może się kończą, obserwuję póki co. Nic innego złego się nie dzieje, sprzęgło oryginał. Spalanie, jak na mało oszczędną jazdę oscyluje wokół 6,1 l/100km od początku ( mam zapiski na kompie)
Da się. Przebieg w większości autostradowy
PS. Służbowa, ale dbam jak o swoje.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8052
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 07.09.2023 09:36

labusm napisał(a):

I ja się pochwalę:
Służbowa octavia, silnik 1,4 benzyna 150KM , od lutego 2018 ponad 264000km bezawaryjnej jazdy. Jedyne, co robiłem to wymiany olejów co 15000km, a nie tak jak producent wymyślił longlify 30000km. Do tego przebiegu wymienione tarcze i klocki eksploatacyjne, szyba czołowa przy przebiegu 6000, czyli po około miesiącu użytkowania ( poszła rysa nie wiadomo od czego), opony, wycieraczki, żarówki. Teraz wymienione amortyzatory, bo lały, a ja żadnego dyskomfortu nie czułem z tego powodu. Do tego olej w skrzyni biegów ( manual). Trochę mi ta skrzynia wyje, więc jakieś łożyska może się kończą, obserwuję póki co. Nic innego złego się nie dzieje, sprzęgło oryginał. Spalanie, jak na mało oszczędną jazdę oscyluje wokół 6,1 l/100km od początku ( mam zapiski na kompie)
Da się. Przebieg w większości autostradowy
PS. Służbowa, ale dbam jak o swoje.

To było moje poprzednie auto służbowe, identyczny rocznik i silnik. Olej wymieniany tak jak chce producent, czyli co 30tys km. Jak ją zdawałem to miała 150tys km przebiegu, beż żadnego problemu. Gdyby mi ktoś dzisiaj zaoferował to z chęcią bym do niej wrócił.
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2976
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 07.09.2023 09:48

dids76 napisał(a):
stachan napisał(a):Czyli w zasadzie kunę można wykluczyć... Gdzie ta stara, dobra motoryzacja? W latach dziewięćdziesiątych Kią Shumą II zrobiłem prawie dwieście tysięcy i jedynym problemem były papierowe tarcze 8)

Paliwo "marketowe" też bo tankujemy tylko na "markowych" stacjach i to w całej Polsce.
Stara motoryzacja stoi u mnie w garażu, jeden z 2001 roku którym jeździ syn a drugi z 2008roku którym jeździ żona. Oba na F i do obu mógłbym dzisiaj wsiąść i jechać do Chorwacji. 8)


Nie wieszajcie psów na marce Kia bo wbrew temu przypadkowi robią naprawdę solidne pojazdy. Jestem z branży mam rozeznanie wielu marek i tak naprawdę teraz wszystko się psuje. Tęsknicie za starą motoryzacją ale to nie producenci muszą dokonywać tych wszystkich zmian. Wymusza to na nich prawo i nowe przepisy, coraz to większe wymagania z UE. Teraz większość problemów wyniki z elektroniki, oprogramowania. Gwiazdki NCAP to teraz głównie nie konstrukcja auta, jego struktura tylko jakie systemy elektroniczne ma samochód, teraz za to się je dostanie. Poza tym koncerny ujednolicają produkty i ze sobą współpracują przykładów jest masa np. Toyota z Suzuki (Corolla i swace), Toyota Mazda (Yaris i Mazda 2), (Mitsubishi, Renault, Nissan). Prawie każdy robi coś z każdym :) a autka różnią się logo. Będzie jeszcze gorzej bo za chwilę wchodzi norma Euro 7, od 1 lipca 2024 całe multum nowego obowiązkowego wyposażenia, czyli samochody będą jeszcze bardziej skomputeryzowane i podatne na problemy.
Mamy już np. system ISA kto kupi nowy model z nową homologacją znienawidzi ten twór, przejedzcie się z tym i zobaczycie 8).
Jeszcze da się to wyłączyć ale resetuje się po każdym uruchomieniu samochodu. Tak więc auta będa tylko droższe i jeszcze bardziej skomplikowane.
Powoli dojrzewam do elektryka bo wbrew nagonce u nas w PL są to fajne samochody, brakuje u nas tylko infrastruktury ale to się zmienia i za 1-2 lat wielu z Was też o tym będzie myśleć. A medialna nagonka o palących sie samochodach.... sprawdzicie ile codziennie pali się aut spalinowych.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 07.09.2023 09:53

stachan napisał(a):Gdzie ta stara, dobra motoryzacja?

U mnie :mg:
Honda CR-V, 2.0, 2005 r, 228.000 km.
I nie planuję zmiany :cfaniak:
Co mnie oczywiście cieszy.
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2976
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 07.09.2023 09:55

dids76 napisał(a):To było moje poprzednie auto służbowe, identyczny rocznik i silnik. Olej wymieniany tak jak chce producent, czyli co 30tys km. Jak ją zdawałem to miała 150tys km przebiegu, beż żadnego problemu. Gdyby mi ktoś dzisiaj zaoferował to z chęcią bym do niej wrócił.


150 tys jeszcze pociągnęła ale wymieniać olej co 30 tys to jakaś masakra. Producenci to piszą, zalecają bo to wynika z chłodnej kalkulacji ekonomicznej ale nie wolno tak długo jeździć na jednym oleju i nie ma co się łudzić że jakiś Long Life na lepsze parametry - ma ale nie na takie przebiegi. Olej wymieniać co 15 tys. w serwisie niezależnym - bańka 5l w sklepie to max 200zł filtr max 50zł. Żaden pieniądz a silnik będzie szczęśliwy. Nie mówiąc już że taki silnik ma taki syf w środku, że koniecznie trzeba go wypłukać. Teraz jest masa cudownej chemii, która czyni cuda, produkują ja głownie w USA.
Właśnie jestem po czyśczeniu dolotu w silniku z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Ta technologia teraz króluje ale poczytajcie jaki się tworzy nagar na zaworach itp. Już przy 20-30 tys. mamy tego bardzo dużo. Jest prosta chemia, dajesz do paliwa przy tankowaniu i problem z głowy. Problem dotyczy wszystkich producentów bo ten typ po prostu tak ma.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8052
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 07.09.2023 10:16

yzedef napisał(a):
dids76 napisał(a):To było moje poprzednie auto służbowe, identyczny rocznik i silnik. Olej wymieniany tak jak chce producent, czyli co 30tys km. Jak ją zdawałem to miała 150tys km przebiegu, beż żadnego problemu. Gdyby mi ktoś dzisiaj zaoferował to z chęcią bym do niej wrócił.


150 tys jeszcze pociągnęła ale wymieniać olej co 30 tys to jakaś masakra. Producenci to piszą, zalecają bo to wynika z chłodnej kalkulacji ekonomicznej ale nie wolno tak długo jeździć na jednym oleju i nie ma co się łudzić że jakiś Long Life na lepsze parametry - ma ale nie na takie przebiegi. Olej wymieniać co 15 tys. w serwisie niezależnym - bańka 5l w sklepie to max 200zł filtr max 50zł. Żaden pieniądz a silnik będzie szczęśliwy. Nie mówiąc już że taki silnik ma taki syf w środku, że koniecznie trzeba go wypłukać. Teraz jest masa cudownej chemii, która czyni cuda, produkują ja głownie w USA.
Właśnie jestem po czyśczeniu dolotu w silniku z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Ta technologia teraz króluje ale poczytajcie jaki się tworzy nagar na zaworach itp. Już przy 20-30 tys. mamy tego bardzo dużo. Jest prosta chemia, dajesz do paliwa przy tankowaniu i problem z głowy. Problem dotyczy wszystkich producentów bo ten typ po prostu tak ma.

Niestety auto z Carleeta i nie było zgody na częstszą wyminę oleju. KIA zaleca co 15tysi i to przed upływem tego przebiegu.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2529
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 07.09.2023 10:32

anakin napisał(a):Honda CR-V, 2.0, 2005 r, 228.000 km.
I nie planuję zmiany :cfaniak:
Co mnie oczywiście cieszy.


Witam kolegę :) U mnie co prawda nie taka stara bo CR-V IV 2.0 2014 ale też bezawaryjnie. Choć w przyszłym roku chyba zmiana, ale też na Hondę :papa:

pozdrawiam, Michał
Bartek81
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 389
Dołączył(a): 25.07.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartek81 » 07.09.2023 11:47

boboo napisał(a):Ano właśnie. Francuz.
https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 55239.html

Ale jazda :mg: :lol:
Zakupiłem go w dniu, w którym się zarejestrowałeś na to forum.
:lool:


:P

Niedawno sprzedałem swojego przyjaciela Dodge Journey(świetne auto) który wiózł nas dzielnie do Chorwacji przez ostatnie lata...czas na zmiany i chyba też coś na "F" ;)
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3337
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 09.09.2023 06:51

W przypadku rozpatrywania awaryjności samochodu zawsze najważniejsza jest zasada: Tak się ma, jak się dba :idea:

Jeszcze dodałbym: nie pucuje, bo się nie psuje :diabelek:
boboo
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5063
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 09.09.2023 07:19

stachan napisał(a):W przypadku rozpatrywania awaryjności samochodu zawsze najważniejsza jest zasada: Tak się ma, jak się dba :idea:
No i nie mogę się do niczego przyczepić :lool:

Co do dbania: to fabryczne interwały 40 Tkm przepołowiłem. do paliwa dodaję Monzol (przede wszystkim działa smarująco na wtryski), co 100 Tkm dodaję "ceramizier" (celowo napisane z błędem, bo uważam, że on "mizia" silnik :lol: ), dość rygorystycznie stosuję sugestie auta jeśli chodzi o redukcję biegu (a nawet deczko wcześniej), dużo "żegluję" (co widać po spalaniu).
Przy liście wymienionych rzeczy we wcześniejszym poście, zapomniałem o pasku rozrządu i pompie wodnej (160 Tkm) ale to było w standardowym planie serwisowym, a nie z powodu awarii.
Przy następnym "pasku" (320 Tkm) chyba też dam sobie olej w skrzyni wymienić.
Przy Start/Stop staram się oceniać, czy "Stop" będzie krócej niż 10 sekund, wtedy nie pozwalam na zgaszenie.

I póki co, cieszę się, że dokonałem takiego wyboru.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11368
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 09.09.2023 08:25

Ostatni dzień 2 tygodniowej HR-PL eskapady (bardziej Jadransko-Bałtyckiej), a jeszcze by się chciało :oczy:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Co was dzisiaj ucieszyło, co zasmuciło? - strona 1197
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone