Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co was dzisiaj ucieszyło, co zasmuciło?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8052
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 03.12.2022 21:42

piekara114 napisał(a):Kolejny raz krew oddana. :D


Zachęcam każdego do dzielenia się.

Też dzisiaj byłem 8) Zabrałem syna, skończył 18 lat więc chciał spróbować. Niestety z powodu problemów z tarczycą nie może oddawać krwi :(
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16166
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.12.2022 00:13

Nie ma jak dobrze zacząć miesiąc :D
Szkoda, że syn nie może oddawać, nie wiedziałam, że problemy z tarczycą wykluczają oddawanie krwi. :(
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8052
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 04.12.2022 11:01

piekara114 napisał(a):Nie ma jak dobrze zacząć miesiąc :D
Szkoda, że syn nie może oddawać, nie wiedziałam, że problemy z tarczycą wykluczają oddawanie krwi. :(

Niestety niedoczynność tarczycy z miejsca dyskwalifikuje.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13476
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.12.2022 11:24

piekara114 napisał(a):Nie ma jak dobrze zacząć miesiąc :D
Szkoda, że syn nie może oddawać, nie wiedziałam, że problemy z tarczycą wykluczają oddawanie krwi. :(

Moją żonę z kręgu krwiodawców wykluczył pobyt w UK. Zgodnie z przepisem, nie można było oddawać krwi jeśli mieszkało się w Wielkiej Brytanii, Irlandii lub Francji pół roku lub dłużej, między styczniem 1980 a grudniem 1996. Ma to związek z tzw. cho­ro­bą wście­kłych krów. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy pytanie o ten fakt nadal istnieje się w kwestionariuszu i wyklucza z donacji.
matizmat
Cromaniak
Posty: 517
Dołączył(a): 28.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) matizmat » 04.12.2022 11:39

dids76 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Nie ma jak dobrze zacząć miesiąc :D
Szkoda, że syn nie może oddawać, nie wiedziałam, że problemy z tarczycą wykluczają oddawanie krwi. :(

Niestety niedoczynność tarczycy z miejsca dyskwalifikuje.


A jak się mają sprawy z nadciśnieniem tętniczym? Czy taka przypadłość dyskwalifikuje?
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1945
Dołączył(a): 19.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 04.12.2022 11:58

matizmat napisał(a):
dids76 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Nie ma jak dobrze zacząć miesiąc :D
Szkoda, że syn nie może oddawać, nie wiedziałam, że problemy z tarczycą wykluczają oddawanie krwi. :(

Niestety niedoczynność tarczycy z miejsca dyskwalifikuje.


A jak się mają sprawy z nadciśnieniem tętniczym? Czy taka przypadłość dyskwalifikuje?

Przed pobraniem mierzą cisnienie. Zbyt wysokie dyskwalifikuje pobranie.

Od 15 lat jestem w bazie DKMS.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8052
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 04.12.2022 12:04

walp napisał(a):Moją żonę z kręgu krwiodawców wykluczył pobyt w UK. Zgodnie z przepisem, nie można było oddawać krwi jeśli mieszkało się w Wielkiej Brytanii, Irlandii lub Francji pół roku lub dłużej, między styczniem 1980 a grudniem 1996. Ma to związek z tzw. cho­ro­bą wście­kłych krów. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy pytanie o ten fakt nadal istnieje się w kwestionariuszu i wyklucza z donacji.

Pytanie o chorobę "wściekłych krów" nadal istnieje w kwestionariuszu.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8052
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 04.12.2022 12:07

matizmat napisał(a):A jak się mają sprawy z nadciśnieniem tętniczym? Czy taka przypadłość dyskwalifikuje?

Wszystko zależy jak duże. Ja mam dosyć wysokie ciśnienie (wczoraj 150/100) i nigdy mnie nie zdyskwalifikowano.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13476
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.12.2022 12:16

dids76 napisał(a):
walp napisał(a):Moją żonę z kręgu krwiodawców wykluczył pobyt w UK. Zgodnie z przepisem, nie można było oddawać krwi jeśli mieszkało się w Wielkiej Brytanii, Irlandii lub Francji pół roku lub dłużej, między styczniem 1980 a grudniem 1996. Ma to związek z tzw. cho­ro­bą wście­kłych krów. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy pytanie o ten fakt nadal istnieje się w kwestionariuszu i wyklucza z donacji.

Pytanie o chorobę "wściekłych krów" nadal istnieje w kwestionariuszu.

Gwoli ścisłości: pytanie o sam pobyt na terenie wymienionych państw, bo żona na szczęście "wściekła" nie była. :oczko_usmiech:
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8052
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 04.12.2022 12:22

walp napisał(a):Gwoli ścisłości: pytanie o sam pobyt na terenie wymienionych państw, bo żona na szczęście "wściekła" nie była. :oczko_usmiech:

Tak, w ankiecie jest pytanie o sam pobyt a nie o "wściekłość" :wink:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5781
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 04.12.2022 14:24

Ja kilka tygodni temu po raz pierwszy poszedłem, żeby oddać krew, ale niestety zdyskwalifikowano mnie na bodaj dwa tygodnie. Z powodu zimna (to był krwiobus) nie mogła u mnie pielęgniarka znaleźć wystarczająco grubej żyły, żeby się wbić. Przy okazji dostałem potwierdzenie, że AZS nie dyskwalifikuje na stałe (na ten temat były różne interpretacje, zależne od konkretnego lekarza).
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8052
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 04.12.2022 14:31

Nefer napisał(a):Ja kilka tygodni temu po raz pierwszy poszedłem, żeby oddać krew, ale niestety zdyskwalifikowano mnie na bodaj dwa tygodnie. Z powodu zimna (to był krwiobus) nie mogła u mnie pielęgniarka znaleźć wystarczająco grubej żyły, żeby się wbić. Przy okazji dostałem potwierdzenie, że AZS nie dyskwalifikuje na stałe (na ten temat były różne interpretacje, zależne od konkretnego lekarza).

U mnie zawsze jest problem ze znalezieniem żyły. Jak widać na załączonym obrazku wczoraj pani próbowała z obu rąk 8) :wink:

krew.jpg
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3339
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 04.12.2022 15:15

Szlachetnie siwiejesz dids :wink:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5781
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 04.12.2022 16:22

dids76 napisał(a):U mnie zawsze jest problem ze znalezieniem żyły. Jak widać na załączonym obrazku wczoraj pani próbowała z obu rąk 8) :wink:

Podobno w takiej sytuacji ze słabymi żyłami lepiej iść oddać krew w stacji krwiodawstwa, a nie w krwiobusie, gdzie zawsze jest chłodniej. Tak mi przynajmniej radzono.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16166
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.12.2022 16:43

U mnie z żyłami nie ma problemu, w jeden ręce mam wręcz na wierzchu :mrgreen: Większy problem to dość gęsta krew, mimo że na codzień piję bardzo dużo wody...
Ja mam z kolei niskie ciśnienie, ale jak to u lekarza zwykle się podnosi i w widełki wskakuję :D I jeszcze jeden problem to hemoglobina przy dolnej granicy i muszę się tu pilnować, ale to już taka uroda, a nie choroba....

Jak nie jest się pewnym czy można oddać krew to warto zadzwonić do RCKiK i pielęgniarka wstępnie powie czy można...

No i jak się podróżuje to trzeba pamiętać, że pobyt (nawet wakacyjny) w niektórych krajach czy nawet regionach czasami dyskfalifikuje na 14 lub 28 dni... W okresie pandemii z tym nie było problemów, bo patogenty wręcz zniknęły, ale już spowrotem powiększa się zakres terytorialny czasowych wykluczeń.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Co was dzisiaj ucieszyło, co zasmuciło? - strona 1160
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone