Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co was dzisiaj ucieszyło, co zasmuciło?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13477
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 19.03.2022 10:06

maslinka napisał(a):Zaczęłam się uczyć ukraińskiego na kursie online 8)

Witaj w klubie. :wink:
Kapitańska Baba napisał(a):Ukraiński jest bliższy polskiemu niż rosyjskiemu :wink: Mamy bardzo wiele wspólnych słów, zwłaszcza takich naszych staropolskich.

W lingwistyce jest taka koncepcja - lexical distance, określająca wzajemną zrozumiałość języków. Wg tego, polskiemu najbliżej jest do słowackiego i ukraińskiego. Jest takie ciekawe ukraińskie opracowanie K. Tyshchenko, "Metatheory of Linguistics", ale to nie jest odpowiedni wątek, więc nie będę się rozwijał. :D

Jako ciekawostkę podam, że wg opracowania: "Mutual Intelligibility of Languages in the Slavic Family" stopień zrozumiałości w grupie języków słowiańskich wygląda tak:
41% słowacki
37% ukraiński (dialekty południowo-zachodnie)*
*) to o czym wspomniała piekara114 - są trzy główne grupy, a w każdej jest po kilka, kilkanaście gwar, np. Lwów to gwara naddniestrzańska
19% chorwacki
18% rosyjski

W ukraińskim mamy bardzo dużo wspólnych słów, ale wiadomo, jak zawsze jest też sporo tzw. "fałszywych przyjaciół" - co mi osobiście bardzo utrudnia naukę języków spokrewnionych, no i jest też wiele słów zupełnie odmiennych. Moje ulubione na tym etapie nauki to np. пилосос (pylosos) - odkurzacz, czy бутерброди (buterbrody) - kanapki.

Miłej nauki wszystkim uczącym się. :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16170
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.03.2022 10:49

Aga, może zrobią kursy, klasy przygotowawcze choć w wakacje jsk to jest przed studiami czy przedszkolem. Zapewne część osób w Polsce zostanie na dłużej.



U mnie wczoraj wspaniały dzien wyszedł....
IMG-20220318-WA0005_compress92.jpg


IMG-20220318-WA0004_compress74.jpg


Dziś w innym klimacie będzie....

Miłego dnia wszystkim :papa:
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 19.03.2022 11:00

maslinka napisał(a):
Marzymy o klasach przygotowawczych, które miały być, a nie ma...
.

Wszystko zależy od miejsca. Pewnie wciąż to jednak za mało.

Podział godzin.

Problemy o których piszesz nie są niczym nowym. Nowa jest skala problemu. W szkole z którą mam styczność (w Krakowie) od wielu lat ukraińskie dzieci nie mówiące po polsku to norma. Dotychczasowy system adaptacyjny działał dość sprawnie. Inna jest jednak skala gdy mówimy o kilku czy góra kilkunastu dzieciach w szkole, inna gdy o kilkudziesięciu.

Bez wątpienia przed stanem nauczycielskim w Polsce ciężkie tygodnie/miesiące i chylę czoła przed poświęceniem jakie wykazuje w tym zakresie.

Co do języków. Zdecydowanie najbardziej zrozumiały jest język białoruski (i nie mówię o tym używanym w zachodniej Białorusi).
Szkoda tylko, że tak mało osób go używa.
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2989
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 19.03.2022 13:28

Sympatyczny filmik Chorwacja 2021
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15036
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.03.2022 22:09

walp napisał(a):Miłej nauki wszystkim uczącym się. :wink:

Tobie też :)

piekara114 napisał(a):Aga, może zrobią kursy, klasy przygotowawcze choć w wakacje jsk to jest przed studiami czy przedszkolem.

Może tak będzie...

piekara114 napisał(a):U mnie wczoraj wspaniały dzien wyszedł....

Super! Przepięknie :hearts:

My dzisiaj znowu w czeskich Jesenikach (tak jak tydzień temu). Ostatnio Červenohorské sedlo, dzisiaj Karlov pod Pradziadem.

2022-03-19-12h08m53.JPG


Kiepura napisał(a):Problemy o których piszesz nie są niczym nowym. Nowa jest skala problemu.

Tak, wiem. U nas też były wcześniej dzieci z Ukrainy, ale kilkoro i prawie wszystkie mówiące od początku po polsku.
Skala jest inna i czekają nas spore wyzwania. Ale ja się wyzwań nie boję ;)
Danka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 749
Dołączył(a): 16.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Danka » 19.03.2022 22:28

[quote="maslinka"]Zaczęłam się uczyć ukraińskiego na kursie online 8)
Coraz więcej uczniów z Ukrainy w szkole, trzeba sobie radzić. Angielski nie zawsze wystarcza...[/quote]
Korzystasz Z ODN SWP
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15036
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.03.2022 22:29

Danka napisał(a):Korzystasz Z ODN SWP

Tak :)
Danka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 749
Dołączył(a): 16.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Danka » 19.03.2022 22:31

Popatrz spotykamy się co piątek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15036
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.03.2022 22:35

Danka napisał(a):Popatrz spotykamy się co piątek

:mrgreen:

Kiedyś się spotkałyśmy "na żywo". W Namaste w Katowicach :) Kamil-Zawodowiec opowiadał wtedy o podróżach.
Danka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 749
Dołączył(a): 16.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Danka » 19.03.2022 22:45

maslinka napisał(a):
Kiedyś się spotkałyśmy "na żywo". W Namaste w Katowicach :) Kamil-Zawodowiec opowiadał wtedy o podróżach.


Pamiętam , stare ,dawne czasy.... :D

Wracając do tematu , to kurs ukraińskiego jest też w WOM-ie w Katowicach oraz w Metis-ie .Rekrutacja zakończona ,ale ma być kolejna edycja.
Klasy przygotowawcze to chyba marzenie , wiadomo , nie ma kasy.Katowice od 24 marca przydzieli po 2 godziny j.polskiego dla ucznia z Ukrainy ( mamy tworzyć międzyklasowe małe grupy , zbliżone wiekowo)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15036
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.03.2022 22:57

Danka napisał(a):Wracając do tematu , to kurs ukraińskiego jest też w WOM-ie w Katowicach oraz w Metis-ie .Rekrutacja zakończona ,ale ma być kolejna edycja.

Dzięki :) Myślę, że zainteresuję się tematem. Zobaczymy, jakie będą potrzeby...

Danka napisał(a):Katowice od 24 marca przydzieli po 2 godziny j.polskiego dla ucznia z Ukrainy ( mamy tworzyć międzyklasowe małe grupy , zbliżone wiekowo)

Tak, takie zajęcia u nas w szkole też są - 2 godziny polskiego w tygodniu dla wszystkich nowych uczniów z Ukrainy. Kropla w morzu potrzeb, ale dobrze, że jest na razie chociaż to.
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2976
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 20.03.2022 00:07

Dziewczyny, podziwiam Was i chylę czoło za chęci i pomoc tym biednym ludziom. Mimo, że przed wojną miałem o tych ludziach różne zdanie to teraz ich wspieram całym sercem i pomagam jak potrafię. Smuci mnie tylko, że coraz częściej spotykam się z opiniami negatywnymi... że odbierają nam pracę, lekarzy... to jest ewidentna działalność ruskich trolli, a że nasze społeczeństwo jest podatne na teorie spiskowe to tylko współczuć. Nie poddawajmy się i czyńmy dobro, krzepiące jest że inni to widzą, może nie niemcy ale mam kontrahentów i z Chin i z Tajwanu, którzy nas podziwiają i dziękują za pomoc, to naprawdę buduje i mam nadzieję że to dobro kiedyś do nas wróci.
boboo
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5063
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 20.03.2022 13:08

No i się dowiedziałem.
Dowiedziałem się, że moja żona - Olga, to szumowina i zdrajca, a także niewolniczo myśli. :lol:
businessinsider.com.pl napisał(a):w tym tygodniu Putin wyszydził Rosjan, którzy mieszkają za granicą. "Oni mieszkają tam nie w sensie geograficznym, ale w sensie ich myśli, ich niewolniczego myślenia" — mówi. Prezydent Rosji określił ich jako "szumowiny" i "zdrajców".
Jak to człek przez długi czas nie wie, z kim żyje :lol:

źródło:
https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... we/xxzg5g2
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2989
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 20.03.2022 15:54

boboo napisał(a):No i się dowiedziałem.
Dowiedziałem się, że moja żona - Olga, to szumowina i zdrajca, a także niewolniczo myśli. :lol:
businessinsider.com.pl napisał(a):w tym tygodniu Putin wyszydził Rosjan, którzy mieszkają za granicą. "Oni mieszkają tam nie w sensie geograficznym, ale w sensie ich myśli, ich niewolniczego myślenia" — mówi. Prezydent Rosji określił ich jako "szumowiny" i "zdrajców".
Jak to człek przez długi czas nie wie, z kim żyje :lol:

źródło:
https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... we/xxzg5g2


Idąc powyższym tokiem myślenia Władimira Władimirowicza to nie Tylko Olga jest zdrajcą ale i TY. Do tego podwójnym. Zdradziłeś swoją Ojczyznę Polskę i Śląsk. Mój Ty Boże zdrajca i szumowina. Jakim to trzeba być malutkim człowieczkiem, żeby tak oceniać swoich rodaków. Chory psychicznie psychopata.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 20.03.2022 16:20

Trzy strony wstecz został poruszony temat polityki na forum.
Po czym ( oczywiście niby przy okazji) użytkownik znów wywołuje ten temat do tablicy.
Dołącza drugi, kompletnie "nieświadom", że takich tematów na forum nie poruszamy.
Ale oczywiście winny będę ja.
Cóż... przywykłem.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Co was dzisiaj ucieszyło, co zasmuciło? - strona 1126
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone