Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co was dzisiaj ucieszyło, co zasmuciło?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2976
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 17.03.2022 21:03

piekara114 napisał(a):Niby 22latka, a wygląda na duzoooo starszą i jeszcze kilkukrotnie poprawioną..... Dla mnie na NIE.....

To w sumie dobrze że na NIE, widać jesteś heteroseksualna czyli tak jak powinno być :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16170
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.03.2022 21:49

Po co szukać drugiego dna w prostym zdaniu?
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2976
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 17.03.2022 21:51

piekara114 napisał(a):Po co szukać drugiego dna w prostym zdaniu?

Dla żartu i rozluźnienia atmosfery, nie miałem złych intencji :D
croner
Croentuzjasta
Posty: 420
Dołączył(a): 11.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) croner » 17.03.2022 22:35

yzedef napisał(a):
piekara114 napisał(a):Niby 22latka, a wygląda na duzoooo starszą i jeszcze kilkukrotnie poprawioną..... Dla mnie na NIE.....

To w sumie dobrze że na NIE, widać jesteś heteroseksualna czyli tak jak powinno być :D


Za to w Twojej wypowiedzi nie widać nic więcej, poza Twoim męskim szowinizmem...

P.S.
Piekara114 w swoim wywodzie niewiele lepsza... Kobieta, kobiecie...
Eh, świat na psy idzie...
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12782
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 18.03.2022 10:10

Wczoraj dotarła rodzina z Charkowa - kobieta z dwójką dzieci. Po długim czasie spędzonym w piwnicy zdecydowała się na ucieczkę. Leśnymi duktami (bo główne drogi są pod silnym ostrzałem), klucząc aby uniknąć ataku dzielna kobieta dotarła do Lublina - ich podróż trwała tydzień 8O :cry: Od wczorajszego wieczora są już bezpieczni..... I to cieszy.
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1945
Dołączył(a): 19.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 18.03.2022 18:35

croner napisał(a):
yzedef napisał(a):
piekara114 napisał(a):Niby 22latka, a wygląda na duzoooo starszą i jeszcze kilkukrotnie poprawioną..... Dla mnie na NIE.....

To w sumie dobrze że na NIE, widać jesteś heteroseksualna czyli tak jak powinno być :D


Za to w Twojej wypowiedzi nie widać nic więcej, poza Twoim męskim szowinizmem...

P.S.
Piekara114 w swoim wywodzie niewiele lepsza... Kobieta, kobiecie...
Eh, świat na psy idzie...

Nic nie można napisać bo zaraz Cię zjeb*ą.
Świat idzie na psy..
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15036
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.03.2022 20:32

Zaczęłam się uczyć ukraińskiego na kursie online 8)
Coraz więcej uczniów z Ukrainy w szkole, trzeba sobie radzić. Angielski nie zawsze wystarcza...
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1311
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 18.03.2022 21:10

Agnieszko, chapeau bas.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15036
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.03.2022 21:15

maxredaktor napisał(a):Agnieszko, chapeau bas.

Eee tam ;) Przy okazji się rozwijam, a najważniejsze, że pomogę moim uczniom. Szkoda tylko, że kurs jest w piątkowe wieczory ;)

Myślałam, że jak znam chorwacki, to z ukraińskim pójdzie łatwiej :), a to zupełnie inna bajka... Rosyjskiego nigdy się nie uczyłam.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11371
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 18.03.2022 21:24

maslinka napisał(a):
maxredaktor napisał(a):Agnieszko, chapeau bas.

Eee tam ;) Przy okazji się rozwijam, a najważniejsze, że pomogę moim uczniom. Szkoda tylko, że kurs jest w piątkowe wieczory ;)

Myślałam, że jak znam chorwacki, to z ukraińskim pójdzie łatwiej :), a to zupełnie inna bajka... Rosyjskiego nigdy się nie uczyłam.


Wytrwałości... ja mam 7lat nauki szkolnej rosyjskiego z czasów nastoletnich i nie raz się to przydało i spokojnie się porozumiewam; np teraz jesteśmy w ośrodku w Bukowinie, gdzie pracują zarówno Rosjanki i Ukrainki i można sobie poćwiczyć.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12782
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 18.03.2022 21:30

maslinka napisał(a):
maxredaktor napisał(a):Agnieszko, chapeau bas.

Eee tam ;) Przy okazji się rozwijam, a najważniejsze, że pomogę moim uczniom. Szkoda tylko, że kurs jest w piątkowe wieczory ;)

Myślałam, że jak znam chorwacki, to z ukraińskim pójdzie łatwiej :), a to zupełnie inna bajka... Rosyjskiego nigdy się nie uczyłam.


Ukraiński jest bliższy polskiemu niż rosyjskiemu :wink: Mamy bardzo wiele wspólnych słów, zwłaszcza takich naszych staropolskich. Nasze Ukrainki są z Łucka i nie mamy najmniejszego problemu ze zrozumieniem ich. One po ukraińsku, my po polsku - i właściwie już możemy prowadzic całkiem poważne dysputy filozoficzne doskonale się rozumiejąc. Ale co ciekawe - kilka godzin byliśmy z dziewczyną z Kijowa i z Nią było dużo trudniej - my słabiej rozumieliśmy ją i ona prawie nie rozumiała nas. Nasza Luda musiała jej tłumaczyć co my mówimy. U nich tak jak i w Polsce - różne regiony kraju mają swoje gwary :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15036
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.03.2022 22:12

te kiero napisał(a):Wytrwałości...

To kurs podstawowy, tylko kilka spotkań. Chyba dam radę ;)

te kiero napisał(a):np teraz jesteśmy w ośrodku w Bukowinie, gdzie pracują zarówno Rosjanki i Ukrainki i można sobie poćwiczyć.

Miłego odpoczynku :)

Kapitańska Baba napisał(a):Ukraiński jest bliższy polskiemu niż rosyjskiemu :wink: Mamy bardzo wiele wspólnych słów, zwłaszcza takich naszych staropolskich.

Zgadza się. Czuję się trochę jak na gramatyce historycznej na studiach (filologia polska) ;)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16170
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.03.2022 22:23

Mamy w pracy klientów z różnych regionów Ukrainy i mamy wrażenie, że każdy z nich mówi całkiem inny ukraińskim :lol:
Najbliższu nam to klienci z Łucka i okolic Lwowa. Tych dalszy prawie nie da się zrozumieć - język ma już wiele naleciałości i jest dużo trudniejszy niż rosyjski. Te różnice pokazywała nam swego czasu koleżanka-Ukrainka, która pracowała u nas jako handlowiec. Ona języka polskiego nauczyła się w 3 miesiące bo chciała studiować w Krakowie, i studiowała po polsku.
Więc różnie jest z tym ukraińskim...


Agnieszka, a jak będziesz pracować z mocno zróżnicowaną grupą uczniów? Czy trafili do szkoły tylko Ci, którzy znają polski? Bo raz język, a dwa znajomość naszej literatury i realizacja programu... Mimo że sytuacja mnie nie dotyczy (syn zaraz robi maturę) to zastanawia mnie jak połączyć te różnice w nauce polskiego, gdzie nie tylko słowo ma znaczenie, ale i kontekst historyczny dzieł...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15036
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.03.2022 22:34

piekara114 napisał(a):Agnieszka, a jak będziesz pracować z mocno zróżnicowaną grupą uczniów? Czy trafili do szkoły tylko Ci, którzy znają polski? Bo raz język, a dwa znajomość naszej literatury i realizacja programu...

Na razie to jest trochę na żywioł, próbujemy różnych metod. Niektórzy uczniowie nie znają polskiego wcale i rozmawiam z nimi po angielsku, a dodatkowo przygotowuję ćwiczenia polsko-angielskie. (Dużo dodatkowej pracy...)
Ciekawostką jest to, jak dobrze znają angielski. Nie chcę generalizować, ale obserwujemy, że dużo lepiej niż ich polscy rówieśnicy.

Realizacja materiału w przypadku ukraińskich uczniów będzie istotna w najbliższej przyszłości, na razie ważne jest, żeby dobrze poczuli się w szkole, zintegrowali z klasą na tyle, na ile jest to możliwe. (To dopiero pierwsze dni...) Szybko się uczą polskiego, więc będziemy się dostosowywać...

Nie można oczywiście zapominać o naszych uczniach i nie obniżać wymagań, co jest trudne, bo jednak na lekcji trzeba część uwagi poświęcić uczniom z Ukrainy.

Marzymy o klasach przygotowawczych, które miały być, a nie ma...
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11371
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 19.03.2022 09:01

Upragnione wolne :) odreagowanie

IMG_20220319_074537_compress24.jpg


maslinka napisał(a):Miłego odpoczynku :)

Dzięki
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Co was dzisiaj ucieszyło, co zasmuciło? - strona 1125
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone