Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co was dzisiaj ucieszyło, co zasmuciło?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 26.11.2008 17:31

kasia72 napisał(a):Ja cieszę się ,że znów mogę być z rodziną. Wróciłam ze szpitala i znów wierzę że wszystko będzie dobrze :lol:


Pozdrawiam Was cieplutko :P


Też życzę powrotu do zdrowia.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.11.2008 20:29

Kasia 72 -zdrówka a co ucieszyło -trasa W-wa- Lublin w Markuszowie gaz 1.89
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 26.11.2008 21:00

lubelski napisał(a):Kasia 72 -zdrówka a co ucieszyło -trasa W-wa- Lublin w Markuszowie gaz 1.89

Mnie nie cieszy już nie jeżdżę na gazie :wink:
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 26.11.2008 23:14

Z gazu wyrosłem na początku lat 90-tych, jak mnie na autostradzie Favoriki wyprzedały (jechałem Omegą na gazie).
też więc 1.89 za gaz mnie nie cieszy
Marek i Joanna
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 20.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek i Joanna » 27.11.2008 01:25

a mnie cieszy że benzynka tez spada, wolno ale spada, i cieszę sie ze śnieg już stopniał :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2008 08:32

maciek1956 napisał(a):Z gazu wyrosłem na początku lat 90-tych, jak mnie na autostradzie Favoriki wyprzedały (jechałem Omegą na gazie).
też więc 1.89 za gaz mnie nie cieszy

Maciek!! nie wolno jeździć po alkoholu :wink: , jeździłem Omegą (2,5l,v6, zagazowaną)to Faviritki mogły mi tablice oglądać.A tak na poważnie to dobrze że ceny paliw pomału ale systematycznie spadają :D :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.11.2008 09:13

lubelski napisał(a):...ceny paliw pomału ale systematycznie spadają :D :D

Poczekaj do wakacji-wszystko wróci do "normy".
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 27.11.2008 10:38

JacYamaha napisał(a):
lubelski napisał(a):...ceny paliw pomału ale systematycznie spadają :D :D

Poczekaj do wakacji-wszystko wróci do "normy".


To też dobrze może wtedy euro znowu znacznie spadnie :D
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 27.11.2008 11:16

lubelski napisał(a):
maciek1956 napisał(a):Z gazu wyrosłem na początku lat 90-tych, jak mnie na autostradzie Favoriki wyprzedały (jechałem Omegą na gazie).
też więc 1.89 za gaz mnie nie cieszy

Maciek!! nie wolno jeździć po alkoholu :wink: , jeździłem Omegą (2,5l,v6, zagazowaną)to Faviritki mogły mi tablice oglądać.A tak na poważnie to dobrze że ceny paliw pomału ale systematycznie spadają :D :D


Moja Omega miała motor 1.8, słabiutki w dosyć sporym aucie.
Po alkoholu nigdy, na gazie czasami (syn ma na zimę zagazowanego Lanosa, jakaś stara instalacja tam jest zamontowana, dusi się, strzela, regulacje nie pomagają).
Ceny paliw cieszą, brak śniegu smuci.
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 27.11.2008 11:25

maciek1956 napisał(a): syn ma na zimę zagazowanego Lanosa, jakaś stara instalacja tam jest zamontowana, dusi się, strzela, regulacje nie pomagają.

I właśnie min. dla tego jeżdżę na benzynie choć by gaz kosztował 1 zł za litr :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.11.2008 11:31

-Yaro- napisał(a):
maciek1956 napisał(a): syn ma na zimę zagazowanego Lanosa, jakaś stara instalacja tam jest zamontowana, dusi się, strzela, regulacje nie pomagają.

I właśnie min. dla tego jeżdżę na benzynie choć by gaz kosztował 1 zł za litr :wink:

Ależ Panowie-to nie jest kwestia gazu tylko konkretnej instalacji i konkretnego silnika.
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008
Nożyce do żywopłotu spalinowe czy elektryczne?

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 27.11.2008 11:31

Tak ale nie zmienia to faktu że gaz sieje spustoszenie w silniku :wink:
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 27.11.2008 11:43

* producenci nowoczesnych samochodów (np: z wielopunktowym wtryskiem paliwa) nie zalecają zasilania ich pojazdów gazem a w przypadkach samochodów na gwarancji zabraniają zasilania gazem pod rygorem utraty gwarancji

* zwiększone zużycie silnika i osprzętu niezależne od nowoczesności i generacji instalacji gazowej (trwałość mniejsza o 20% w porównaniu z zasilaniem benzyną) związane z założeniami konstrukcyjnymi przy projektowaniu silnika, nie uwzględniającymi zasilania innymi paliwami niż benzyna

* zwiększone zużycie części silnika (cylindry, tłoki, pierścienie, zawory i gniazda zaworowe, uszczelka pod głowice) ze względu na pracę w środowisku o mniejszym smarowaniu, wyższych temperaturach i dużym zasiarczeniu

* szybciej ulegają awarią urządzenia do zasilania silnika benzyną (gaźnik, wtrysk(i), pompa paliwa) ze względu na pracę na sucho, bez chłodzenia lub bez obciążenia

* szybko zużywa się układ wydechowy (rury, tłumiki i katalizator) ze względu na wysokie temperatury i duże zasiarczenie

* gaz LPG jest produktem ubocznym przy rafinacji ropy naftowej (m.in. przy wytwarzaniu benzyny i oleju napędowgo). Obecnie nie ma żadnej normy zarówno dotyczącej składu gazu LPG jak i jego czystości. Gaz LPG dostępny w Polsce jest bardzo zasiarczony i zanieczyszczony co dodatkowo powoduje zwiększone zużycie silnika i jego osprzętu

* gaz LPG dostępny w Polsce jest bardzo zasiarczony i zanieczyszczony co powoduje zwiększoną awaryjność instalacji sekwencyjnego wtrysku gazu zarówno IV generacji - wtrysk gazu w fazie lotnej (awarie wtryskiwaczy, zapychanie się reduktora) jak i V generacji - wtrysk w fazie ciekłej (nie polecanej na gaz LPG sprzedawany w Polsce)

* znacznie większa toksyczność spalin dla nowoczesnych silników (z EOBD) zasilanych gazem w porównaniu z zasilaniem benzyną

* zwiększone zużycie gazu w porównaniu z benzyną o nawet 30% przy dobrze wyregulowanej instalacji gazowej ze względu na mniejszą wartość energetyczną/kaloryczność gazu

* przy takiej regulacji instalacji LPG że silnik spala tyle samo gazu co benzyny pewnym jest że mieszanka gazowa jest mocno zubożona co wpływa na znaczne zwiększenie temperatury spalania co skutkuje uszkodzeniami m.in. : uszczelki pod głowicą, gniazd zaworowych, tłoków

* w warunkach górskich zużycie gazu w porównaniu z benzyną może nawet przekroczyć 50%

* zmniejszona moc silnika na LPG o min. 10% szczególnie dająca się odczuć na wyższych obrotach przy dynamicznym przyśpieszaniu (szczególnie uciążliwa przy jeździe górskiej)

* zmniejszona moc silnika na benzynie o około 10% ze względu na zwężkę w układzie dolotowym (dotyczy instalacji mieszalnikowych)

* możliwość przegrzewania się silnika (np: w czasie upałów lub postoju w miejskich korkach) lub podczas jazdy z dużym obciążeniem silnika (np: w górach, przy holowaniu przyczepy)

* możliwość detonacji w kolektorze dolotowym (nie dotyczy instalacji wtrysku gazu IV i V generacji)

* ograniczona możliwość zastosowania w silnikach z turbosprężarką gdyż turbosprężarka będzie ulegać przegrzewaniu ze względu na wiekszą temperaturę spalin niż przy zasilaniu benzyną

* ograniczona możliwość zastosowania w silnikach z mechanicznie sterowanym wtryskiem paliwa

* w nowoczesnych silnikach z EOBD przy instalacjach wtryskowych gazu możliwość falowania jałowych obrotów ze względu na spóźnione i nieprecyzyjne wtryskiwanie gazu związane z informacjami podawanymi przez sondy Lambda

* tańsza jazda związana z niższą ceną gazu ale ze względu na koszty montażu instalacji gazowej "odpracowuje się" po 20 tyś. km a w przypadku instalacji wtrysku gazu po 40 tyś. km

* należy prowadzić rozruch zimnego silnika na benzynie oraz rozgrzać silnik do temperatury 70° C nim przełączymy na gaz ze względu na trwałość silnika i zużycie gazu

* o przy eksploatacji na krótkich dystansach (do 3 km) na których silnik nie osiąga temperatury 70° C przy stosowaniu gazu jego zużycie rośnie do ponad 200% ze względu na podawanie gazu do silnika w fazie ciekłej gdyż parownik/reduktor wymaga temperatury powyżej 70° C w celu odparowania gazu do fazy lotnej oraz powoduje zamarzanie parownika i przyśpieszone zuzycie membrany(nie dotyczy instalacji wtrysku gazy w fazie płynnej V generacji)

* co rok obowiązkowe dodatkowe badania diagnostyczne na Stacji Kontroli Pojazdów

* co 15 tyś. km lub co rok wymagana regulacja instalacji gazowej ze względu na niską stabilność nastawów (rozstrajają się nawet wtryskowe)

* co 15 tyś. km lub co rok wymagana wymiana świec zapłonowych i przewodów wysokiego napięcia

* co 45 tyś. km lub co 3 lata reduktor wymaga czyszczenia ze względu na zaniaczyszczenia w gazie LPG

* co 45 tyś. km lub co 3 lata reduktor wymaga wymiany membrany

* czas użytkowania butli na gaz do 10 lat ze względu na dozór techniczny

* instalacji gazowej raz zamontowanej nie można zamontować w innym samochodzie co uniemożliwia odsprzedaż

* wszelkie akcesoria i materiały eksploatacyjne przeznaczone do silników zasilanych gazem (oleje, świece zapłonowe) nie dają żadnych korzystnych efektów

* przy eksploatacji na gazie należy szczególnie w warunkach jesienno-zimowych posiadać zbiornik paliwa napełniony co najmniej do połowy z względu na skraplanie się pary wodnej

* nie można dopuszczać do całkowitego opróżnienia zbiornika paliwa ze względu na możliwość zatarcia pompy paliwa

* raz na rok należy wymienić lub zużyć benzynę w zbiorniku paliwa

* zbiornik paliwa w którym jest zawsze mała ilość paliwa znacznie szybciej koroduje od wewnątrz co przyczynia się do przedostawania się zanieczyszczeń korozyjnych do paliwa które powodują awarie pampy paliwa oraz awarie wtryskiwaczy (zjawisko nasila się gdy jest mała rotacja paliwa)

* mniejsze bezpieczeństwo zarówno podczas postoju, jazdy jak i wypadku związane z ewentualnym ulatnianiem się gazu

* może być wyczuwalny zapach gazu zarówno na zewnątrz samochodu jak i wewnątrz

* butla na gaz zajmuje przestrzeń bagażową lub przestrzeń na koło zapasowe

* butla na gaz wraz z gazem może ważyć nawet 100 kg co przyczynia się do szybszego zużuwania się tylnego zawieszenie a szczególnie amortyzatorów oraz szybszego zużywania się hamulców

* butla na gaz wraz z gazem może ważyć nawet 100 kg co powoduje zmniejszenie ładowności samochodu o 100 kg

* butla na gaz wraz z gazem może ważyć nawet 100 kg przez co zmienia się rozkład masy na poszczególne osie co ma nie mały wpływ na dynamiczne zachowanie sie samochodu (zjawiska : podsterowności, nadsterowności, stateczności)

* samochodami zasilanymi gazem nie można wjeżdżać do podziemnych parkingów i podziemnych garaży

* samochodami zasilanymi gazem nie można szybko pokonywać zakrętów ze względu na poprzeczne siły bezwładności - odśrodkową, które działają na membranę reduktora co powoduje niestabilne zachowanie się silnika inne przy zakrętach w prawo a inne przy zakrętach w lewo

* silnik samochodu zasilanego gazem może nie posiadać odcięcia paliwa które występuje na benzynie po przekroczeniu maksymalnych obrotów silnika

*w niektórych krajach europejskich (np.: Austria) nie ma możliwości zatankowania gazu LPG do samochodu

* w różnych krajach europejskich są stosowane różne standardy końcówek do tankowania gazu LPG

Uff z mojej strony to wszystko na temat gazu, osobiście nie zakupię auta z LPG i nie zamontuje go w swoim aucie, ale to jest moje skromne zdanie i nie tylko :wink: a każdy ma prawo montować gaz w swoim samochodzie oczywiście o ile mu to odpowiada :wink:
ps. przepraszam za OT
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2008 11:45

maciek1956 napisał(a):
lubelski napisał(a):
maciek1956 napisał(a):Z gazu wyrosłem na początku lat 90-tych, jak mnie na autostradzie Favoriki wyprzedały (jechałem Omegą na gazie).
też więc 1.89 za gaz mnie nie cieszy

Maciek!! nie wolno jeździć po alkoholu :wink: , jeździłem Omegą (2,5l,v6, zagazowaną)to Faviritki mogły mi tablice oglądać.A tak na poważnie to dobrze że ceny paliw pomału ale systematycznie spadają :D :D


Moja Omega miała motor 1.8, słabiutki w dosyć sporym aucie.
Po alkoholu nigdy, na gazie czasami (syn ma na zimę zagazowanego Lanosa, jakaś stara instalacja tam jest zamontowana, dusi się, strzela, regulacje nie pomagają).
Ceny paliw cieszą, brak śniegu smuci.

Maciuś nie no spoko z tym alkoholem to żart bo fajnie napisałeś "jechałem omegą na gazie" :wink: odnośnie Lanosa proponował bym wymianę parownika. Ja mam miśka space runnera, przejechałem na gazie juz 22000 km( gaz zamontowany 8 lat temu przy 18.000 km, teraz ma 162000 km) i chodzi jak żyleta, nic nie strzela, nie dusi się a odejście tez niezłe. Natomiast wiem co potrafią zrobić "fachowcy od gazu" z dobrą instalacją. Poczytałem na forach o gazie , sam podłubałem dwa dni i jest cacy. a co mnie dzis martwi - pada niestety u nas :D deszcz....
Ostatnio edytowano 27.11.2008 11:52 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 27.11.2008 11:51

Tak , pogoda jest pod psem ( sorry, wszystkie psiaki :wink: ) i martwi mnie, że już druga kawa - nie pomaga :?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Co was dzisiaj ucieszyło, co zasmuciło? - strona 102
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone