Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co do Chorwacji- Euro, karta czy kuny?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005
Co do Chorwacji- Euro, karta czy kuny?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 23.04.2006 18:16

Czy jadąc do Chorwacji należy już w Polsce kupić Kuny? jaki jest dobry przelicznik? Czy po prostu należy zaopatrzyć się w Euro? Jak wychodzi wybieranie z bankomatu? Czy bankomaty są dostepne we wszystkich miasteczkach np. na Riwierze Makarskiej, czy tylko w większych miastach? Proszę o poradę- Grzegorz.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108014
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 23.04.2006 18:19

Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 01.05.2006 20:14

Ale mi przyładowałeś. Ja prosiłem tylko o kilka praktycznych porad, a co ty zrobisz w tym roku- Pozdrawiam.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108014
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.05.2006 21:59

To co Ci "przyładowałem" w linku to praktyczne porady.
Ja biorę euro,które kupuję na kilka miesięcy przed wyjazdem (już kupione), trochę złotówek (bo w Cro wymienialne) oraz jako rezerwę kartę bankomatową.
Kun nigdy nie kupowałem z dwóch powodów-po pierwsze nie opłaca się, po drugie w sądeckich kantorach ich nie ma.
A w tym roku prawdobodobnie będzie Grecja.
borboleta
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 78
Dołączył(a): 10.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) borboleta » 01.05.2006 23:36

Grzegorz Ćwik napisał(a):Ale mi przyładowałeś. Ja prosiłem tylko o kilka praktycznych porad, a co ty zrobisz w tym roku- Pozdrawiam.


Mysle, ze to wlasnie sa praktyczne porady ;) Ja przeczytalam i juz postanowilam jak zrobie :)
Trebor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 403
Dołączył(a): 13.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trebor » 01.05.2006 23:36

Bierz tylko euro i karty kredytowe. Na kartach jest najlepszy przelicznik a wymiana euro w chorwackim kantorze na kuny jest dużo korzystniejsza niż zakup kun u nas. Tylko euro i karta. Pozdrawiam.
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 03.05.2006 09:39

Dziekuję za praktyczne informacje, to jest TO. :wink:

Janusz Bajcer napisał(a):To co Ci "przyładowałem" w linku to praktyczne porady.
Ja biorę euro,które kupuję na kilka miesięcy przed wyjazdem (już kupione), trochę złotówek (bo w Cro wymienialne) oraz jako rezerwę kartę bankomatową.
Kun nigdy nie kupowałem z dwóch powodów-po pierwsze nie opłaca się, po drugie w sądeckich kantorach ich nie ma.
A w tym roku prawdobodobnie będzie Grecja.


PS. Do Janusza- ciekawe o której części Grecji myślisz. Grzegorz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108014
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.05.2006 10:44

Pierwszy lub drugi "paluszek" Halkidiki lub trochę niżej Riwiery Olimpijskiej w kierunku na półwysep Pelion-pobyt na kempingu.
Pozdrawiam.
Timber
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 11
Dołączył(a): 18.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Timber » 04.05.2006 12:02

Ja tez proponuje brac ze soba wczesniej kupione Euro (przed sezonem wakacyjnym kiedy kurs jest jeszcze niski) i wymieniac te Euro
na mijescu w biurach lub kantorach "Mejasnica" czy jakos tak.
Wymieniac jakas odpowiednia kwote co jakis czas, a w razie jezeli pieniadze sie skoncza to miec przy sobie jeszcze karte Visa-electron i wyciagac z bankomatow. Prowizje wynosza okolo 10 zlotych za pobranie pieniadzy, natopmist kurs po jakim przeliczaja pieniadze nie jest jakis zly wrecz przeciwnie mozna sie mile zaskoczyc.

Pozdrawiam
Puszcza41
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 11.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Puszcza41 » 04.05.2006 20:13

Ja zabieram kartę plus trochę EURO, tak na wypadek awarii bankomatów. Kuny można kupić w Polsce, ale po jakimś zbójeckim kursie - zupełnie się nie opłaca...
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 15.05.2006 10:53

Grzegorz Ćwik napisał(a):Czy jadąc do Chorwacji należy już w Polsce kupić Kuny? jaki jest dobry przelicznik? Czy po prostu należy zaopatrzyć się w Euro? Jak wychodzi wybieranie z bankomatu? Czy bankomaty są dostepne we wszystkich miasteczkach np. na Riwierze Makarskiej, czy tylko w większych miastach? Proszę o poradę- Grzegorz.


witam.
tylko euro i karta (najlepiej visa lub mastercard - żadne elektrony). kartami możesz płacić na stacjach za paliwo, przy wypłatach z bankomatów (powszechnie dostępnych) trzeba uważać na wysokie prowizje, może być nawet 20 zł od jednej wypłaty. euro wymieniamy tylko w bankach - najniższe prowizje.
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 15.05.2006 11:08

zgadza się euro + Visa elektron i jest git. A Euro już kupiłem przy okazji kupna euro na zakup auta i płaciłem 3,835zł/1 Euro - nie sądzę żeby udało się do wakacji kupić lepiej :lol:
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 15.05.2006 12:35

rich72 napisał(a):zgadza się euro + Visa elektron i jest git. A Euro już kupiłem przy okazji kupna euro na zakup auta i płaciłem 3,835zł/1 Euro - nie sądzę żeby udało się do wakacji kupić lepiej :lol:


co do visy elektron to bym jednak uważał w wypadku transakcji bezgotówkowych. w 2002 roku zawsze najpierw dawałem na stacjach elektrona i wszyscy kręcili głowami. przy zwykłej visie nie było żadnych kłopotów. wypłacać z bankomatu można natomiast bez problemu elektronem.
pozdrawiam :)
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 15.05.2006 12:46

nie miałem takich problemów nigdzie oprócz stacji w Austrii gdzie babsztyl wkładał kartę do czytnika w taki sposób że nie mogła załapać i stwierdziła że się nie łączy - zapłaciłem gotówką - zawsze mam koło 1000E. Więc coś w tym jest co piszesz ale na Cro bez problemów.
Zresztą zrobiłem małą wiję na stacji dla własnego lepszego samopoczucia i powiedziałem że niby austria a wieś jak 150 :lol: !! Ale widocznie tak jej kazali no i cóż.
A ze ściany nigdy problemów nie było :D
wicia
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 06.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wicia » 15.05.2006 13:27

Ja jadę pierwszy raz i trochę miałam opory żeby brać gotówkę i wymysliłam że część wezmę(opłata kwatery + jakieś małe wydatki po drodze)a reszte euro na konto i wyrobiłam kartę .A na wszelki wypadek jeszcze karta kredytowa i w drogę .To chyba najlepsze wyjście jak sądzicie?
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Co do Chorwacji- Euro, karta czy kuny?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone