Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co do Chorwacji- Euro, karta czy kuny?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
AgaBor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 18.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaBor » 15.07.2006 12:27

msb12 napisał(a):dziś wróciłem i sprawdziłem karta viza elektron przy płaceniu za paliwo 1 kuna = 0,57.. zł nie ma lepszej opcji typu - kuny w polsce czy euro w polsce i mieniacnica :lol:


Wydaje mi się,że się mylisz!
$-0,550..zł (kupowałam po 3.15zł dostałam 5,72 kun)
euro-0,555...zł (kupowałam po 4zł dostałam 7,20 kun)
Nawet złotówka wychodzi lepiej niż Twoja visa:
zł-0,549..(zł-1,82 kun)
oz
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 70
Dołączył(a): 22.03.2006
Czy ktoś z Was korzystał z kart Millenium ? warto ?????????

Nieprzeczytany postnapisał(a) oz » 15.07.2006 14:58

Irmina76
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 19.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Irmina76 » 15.07.2006 23:02

A ja mam kartę Visa Electron w Banku Śląskim i tak właśnie sobie myślę,że w ogóle mi się nie opłaca wypłacać kun z bankomatu w Chorwacji, bo bank pobiera 3% kwoty wypłaty i dodatkowo 2,8% za przewalutowanie transakcji na walutę inną niż dolary!
Gdzie tu sens i logika?

A jeśli chodzi o transakcje bezgotówkowe również doliczają 2,8%za każdą transakcję za przewalutowanie, więc raczej kartę zostawię w domu...
Kasiula.m
Croentuzjasta
Posty: 189
Dołączył(a): 01.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasiula.m » 16.07.2006 13:21

Irmina76 napisał(a):A ja mam kartę Visa Electron w Banku Śląskim i tak właśnie sobie myślę,że w ogóle mi się nie opłaca wypłacać kun z bankomatu w Chorwacji, bo bank pobiera 3% kwoty wypłaty i dodatkowo 2,8% za przewalutowanie transakcji na walutę inną niż dolary!
Gdzie tu sens i logika?

A jeśli chodzi o transakcje bezgotówkowe również doliczają 2,8%za każdą transakcję za przewalutowanie, więc raczej kartę zostawię w domu...


masz racje- z bankomatu napewno sie nie oplaca wyciagac choc niektorzy twierdza, ze to najkorzystniejsza forma nabywania miejscowej waluty:) co do transakcji bezgotowkowych to nie jest tak zle mimo oplaty za przewalutowanie i nie traci sie juz tak duzo, pozatym wygoda...
ja bym Ci radzila, zebys jednak wziela karte- tak na wszelki wypadek, nie musisz wcale korzystac:)
PITER74
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 15
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) PITER74 » 16.07.2006 14:20

W sumie to różnica niewielka. Mając kartę PKOBP inteligo wypłacałem kuny za 0,57 zł. Prowizja 8,50. Polaków dużo więc w wielu bankach można wymienić złotówki od razu na kuny po podobnym przeliczniku. Tutaj prowizja zazwyczaj też 2-3 %, więc wracam do sedna sprawy - nie ma różnic a jeśli są to jak dla mnie kwestia kilku złotych przy ogólnych wydatkach jest śmieszna. Wymiana euro i tak pewnie nie wypada lepiej dwa razy wymiana waluty, kantor musi zarobić
beatusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 327
Dołączył(a): 05.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) beatusia » 18.07.2006 13:34

przed wakacjami kupiliśmy troche kun a 0,58 .Za 100 euro dostawalismy około 720 kun.Przy wypłacie ze ściany płaczu kuna wychodziła 0,58 plus 3% prowizji jaka kasuje ing ,więc nie ma róznicy co się zabiera.Róznice sa tak minimalne że szkoda czasu na myślenie co bardziej opłacalne.Jak traci się konia to na kij podkowy;-))) miłego wypoczynku wszyskim :)
kulas
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulas » 24.07.2006 10:18

Irmina76 napisał(a):A ja mam karte˛ Visa Electron w Banku S´la˛skim i tak w?as´nie sobie mys´le˛,z˙e w ogóle mi sie˛ nie op?aca wyp?acac´ kun z bankomatu w Chorwacji, bo bank pobiera 3% kwoty wyp?aty i dodatkowo 2,8% za przewalutowanie transakcji na walute˛ inna˛ niz˙ dolary!
Gdzie tu sens i logika?

A jes´li chodzi o transakcje bezgotówkowe równiez˙ doliczaja˛ 2,8%za kaz˙da˛ transakcje˛ za przewalutowanie, wie˛c raczej karte˛ zostawie˛ w domu...


Witam !

Zadzwonilem do swojego banku "Lukas" i popytalem sie o to i owo. Potwierdzono mi, ze prowizja za wyjecie ze sciany to 3 proc albo minimalnie 10 zl. Przy tranzakcjach bezgotowkowych nie place nic. Natomiast zapytalem sie o przewalutowanie i stwierdzili, ze nie ma takiej opcji i nie place za cos takiego dodatkowo. Jest stala prowizja lub jej brak przy bezgotowkowych operacjach.
Te Twoje 2,8 jest dla mnie lekkim zaskoczeniem ? To tak jest tylko w Slaskim i wybranych bankach, czy mnie wprowadzono w blad ? Ale patrzylem na tabele oplat i nic nie widzielem, zadzwonilem dwa razy i tez za kazdym razem ta sama odpowiedz. Tlumaczylem konkretnie i napewno mnie zrozumieli. Pomijam fakt, ze dla kilku piw nie bede sie zamartwial czy mam sobie kaske zalatwic w ten czy w inny sposob. Ale chce miec jasnosc. Szukalem w tabelach oplat mojego banku i nie ma czegos takiego jak przewalutowanie. Moze jak bym chcial sobie kase na koncie przerzucic na inna walute to wtedy jest taka oplata.

Pzdr
Irmina76
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 19.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Irmina76 » 24.07.2006 16:21

Nie wiem jak to jest w innych bankach, niestety w Banku Śląskim istnieje ta dodatkowa prowizja 2,8% doliczana za przewalutowanie transakcji np. na euro czy kuny. W przypadku wypłaty z bankomatu daje to w sumie 5,8 %prowizji (to dużo moim skromnym zdaniem). :(

http://www3.ingbank.pl/_itemserver/download/tab_det.pdf
odsyłam do str 13
kulas
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulas » 24.07.2006 18:45

Irmina76 napisał(a):Nie wiem jak to jest w innych bankach, niestety w Banku Śląskim istnieje ta dodatkowa prowizja 2,8% doliczana za przewalutowanie transakcji np. na euro czy kuny. W przypadku wypłaty z bankomatu daje to w sumie 5,8 %prowizji (to dużo moim skromnym zdaniem). :(

http://www3.ingbank.pl/_itemserver/download/tab_det.pdf
odsyłam do str 13


Faktycznie.

Cholera jeszcze się będę upewniać. W końcu przy kwocie 1000 zl jest to 58 zl.

EDIT: Sprawdziłem na stronach lukas banku i jest w pdf dokładny cenik opłat i prowizji. W pozycji opłaty i prowizje za wyciągnięcie kasy ze ściany 4 proc lub minimalnie 10 zl i bez opłat przy płatności bezgotówkowej. Nic nie ma o przewalutowaniu. Na to wygląda, że nie ma w lukasie takiej opcji i całe szczęście. Widać co bank to obyczaj.

Pzdr
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 31.07.2006 11:44

Czy w Chorwacji nie ma kłopotu z wypłacaniem z karty MAESRTO ???
wolf
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 01.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) wolf » 01.08.2006 20:45

Grzegorz Ćwik napisał(a):Czy w Chorwacji nie ma kłopotu z wypłacaniem z karty MAESRTO ???

Nie wypłacałem z bankomatu , ale kupawałem paliwo , robiłem jakieś zakupy. Zero jakichkolwiek problemów !
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 01.08.2006 22:04

kulas napisał(a):
Irmina76 napisał(a):Nie wiem jak to jest w innych bankach, niestety w Banku Śląskim istnieje ta dodatkowa prowizja 2,8% doliczana za przewalutowanie transakcji np. na euro czy kuny. W przypadku wypłaty z bankomatu daje to w sumie 5,8 %prowizji (to dużo moim skromnym zdaniem). :(

http://www3.ingbank.pl/_itemserver/download/tab_det.pdf
odsyłam do str 13


Faktycznie.

Cholera jeszcze się będę upewniać. W końcu przy kwocie 1000 zl jest to 58 zl.

EDIT: Sprawdziłem na stronach lukas banku i jest w pdf dokładny cenik opłat i prowizji. W pozycji opłaty i prowizje za wyciągnięcie kasy ze ściany 4 proc lub minimalnie 10 zl i bez opłat przy płatności bezgotówkowej. Nic nie ma o przewalutowaniu. Na to wygląda, że nie ma w lukasie takiej opcji i całe szczęście. Widać co bank to obyczaj.

Pzdr


Bo prowizja za przewalutowanie nie jest prowizją banku tylko organizacji wystawiającej karty (VISA, MASTERCARD, AmEX itp). Bank sie nie musi przyznawać do takiej prowizji bo w rzeczywistości nie on ją pobiera. Jeżeli Bank Śląski pisze o niej to tylko dobrze o nim świadczy. Polecam poczytać grupe pl.biznes.banki Tam są specjaliści od kart, kont, prowizji i innych haraczów pobieranych przez banki (jawnie lub tajnie ;-) )
Kobrowisko
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 01.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kobrowisko » 02.08.2006 07:36

Czyli z tego wynika że jeśli kupiłem euro po kursie 3.93 to w sumie reszte moge wziąć w naszej walucie i na miejscu wymienić na kuny?
I na to samo wyjdzie?
malta_d
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) malta_d » 02.08.2006 08:10

Grzegorz Ćwik napisał(a):Czy w Chorwacji nie ma kłopotu z wypłacaniem z karty MAESRTO ???


wyspa hvar, jelsa :
wyplata karta maestro pekao sa : 08.07, 500 kun :
277.46+11.11 prowizji = 0.577 zl / kuna
kantor w informacji turystycznej w ivan dolac ( 30 metrow od apartmana ):
euro --> kuna 7.10
a ze mi udalo sie chwycic euro w szczycie :) 4.10/7.10 = 0.577
bardzo podobnie pln-->kuna
ale gdy zakupilo sie zawczasu euro + dobry kurs mozna kombinowac :
3.90/7.20=0.54

no i nie dajmy sie zwariowac :)
yeti33
Odkrywca
Posty: 112
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) yeti33 » 02.08.2006 12:06

Grzegorz Ćwik napisał(a):Czy w Chorwacji nie ma kłopotu z wypłacaniem z karty MAESRTO ???

We wszystkich bankomatach które spotkalam na Chorwacji można było korzystać z karty Maestro.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Co do Chorwacji- Euro, karta czy kuny? - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone