Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co do Chorwacji- Euro, karta czy kuny?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
SNow
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) SNow » 05.07.2006 16:09

Kasiula.m napisał(a):no widzisz, diabel tkwi w szczegolach- np. za wyjecie pieniedzy z bankomatu elektronem mbanku placi sie 10 prowizji co juz "robi" wyjecie pieniedzy z bakomatu - najdrozszym sposobem nabycia kun.


Raczej 10 PLN opłaty stałej + 2% prowizji, przynajmniej dla karty debetowej.
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 10.07.2006 13:26

Dorzucę sie w temacie waluty:
- autostrady i zakupy w Studenacu płatne kartą VISA. Po rozliczeniu transakcji wyszło 0,58 zł za 1 HRK.
- kasy z bankomatu nie wybierałem ale w Podgorze jest kilka takowych
- walutę sprzedawałem w banku bo kurs lepszy niż w kantorze (ale gwoli ścisłości różnica była na drugim miejscu po przecinku), w banku nie było prowizji. Uwaga - bank w Podgorze czynny od 8:00 do 12:00 i od 18:00 do 20:00.
- w kantorze w Oświęcimiu w piątek kuny sprzedawano po 0,64 zł
borys0508
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 03.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) borys0508 » 10.07.2006 13:38

Lider16 napisał(a):Dorzucę sie w temacie waluty:
- autostrady i zakupy w Studenacu płatne kartą VISA. Po rozliczeniu transakcji wyszło 0,58 zł za 1 HRK.
- kasy z bankomatu nie wybierałem ale w Podgorze jest kilka takowych
- walutę sprzedawałem w banku bo kurs lepszy niż w kantorze (ale gwoli ścisłości różnica była na drugim miejscu po przecinku), w banku nie było prowizji. Uwaga - bank w Podgorze czynny od 8:00 do 12:00 i od 18:00 do 20:00.
- w kantorze w Oświęcimiu w piątek kuny sprzedawano po 0,64 zł
POLECAM kantor na Grojeckiej w Warszawie 60 gr= 1 kuna po co wymieniac kombinowac dla paru piw
beata118
Odkrywca
Posty: 97
Dołączył(a): 08.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) beata118 » 10.07.2006 13:53

borys0508 napisał(a):
Lider16 napisał(a):Dorzucę sie w temacie waluty:
- autostrady i zakupy w Studenacu płatne kartą VISA. Po rozliczeniu transakcji wyszło 0,58 zł za 1 HRK.
- kasy z bankomatu nie wybierałem ale w Podgorze jest kilka takowych
- walutę sprzedawałem w banku bo kurs lepszy niż w kantorze (ale gwoli ścisłości różnica była na drugim miejscu po przecinku), w banku nie było prowizji. Uwaga - bank w Podgorze czynny od 8:00 do 12:00 i od 18:00 do 20:00.
- w kantorze w Oświęcimiu w piątek kuny sprzedawano po 0,64 zł
POLECAM kantor na Grojeckiej w Warszawie 60 gr= 1 kuna po co wymieniac kombinowac dla paru piw

Czy możesz podać dokładny adres? Dzięki
AgaBor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 18.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaBor » 10.07.2006 16:56

Z doświadczenia wiem,że kun u nas się nie kupuje.Pieniądze(obojętnie co weżmiesz $-5,72,Euro-7,20,Zł-1,87-takie były kursy)najlepiej wymieniać w bankach-bez prowizji i lepsze kursy-bynajmniej ja ta miałam.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 11.07.2006 14:56

Z własnej perspektywy (8x HR + reszta Europy) powiem krótko:

1) najlepiej mieć kartę kredytową i płacić nią za co się da; w praktyce benzyna i większość knajp
2) nie brać żadnej większej gotówki - szkoda zachodu (najpierw polowanie na Euro, potem "przechowywanie i pilnowanie" potem polowanie na kurs kuny itd). Ja nie biorę ze sobą żadnej gotówki tylko symbolicznie 200 Euro "na drogę". Wtedy nie muszę się martwić żeby nie ukradli, żeby nie zgubić etc. Na miejscu wyciągam na bieżąco kuny z dowolnego bankomatu w miarę potrzeb. Daje to maksymalny komfort i bezpieczeństwo, nie trzeba przeliczać / sprawdzać kursów bo bank nas raczej nie oszuka a kantory stosują różne triki (prowizje, opłaty a czasem nawet kurs jest tak podany że można się zrobić w bambuko). Ktoś tu napisał że dla komfortu woli kupić kuny w Polsce przed wyjazdem do HR - sorry ale dla mnie to właśnie oznacza brak komfortu.

Z wielokrotnego doświadczenia, nie tylko z HR wynika że przeliczniki bankowe przy transakcjach kartami (kredytowymi/bankomatowymi) wychodzą korzystniej niż dwukrotne przewalutowanie w kantorach (PLN-Euro-Kuna). A przecież każdy bank daje dziś kartę do bankomatu więc po co utrudniać sobie życie?
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 11.07.2006 17:59

Niezawodny, nic dodać nic ująć. Ja, tam gdzie się dało, płaciłem kartą. Kunami tylko za lody i inne zakupy "straganowe" + pieczywo. Akurat tak sie wyrobiłem z gotówką, ze do kraju przywiozłem 4 HRK :-)
Kasiula.m
Croentuzjasta
Posty: 189
Dołączył(a): 01.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasiula.m » 12.07.2006 08:57

Z wielokrotnego doświadczenia, nie tylko z HR wynika że przeliczniki bankowe przy transakcjach kartami (kredytowymi/bankomatowymi) wychodzą korzystniej niż dwukrotne przewalutowanie w kantorach (PLN-Euro-Kuna). A przecież każdy bank daje dziś kartę do bankomatu więc po co utrudniać sobie życie?[/quote]

Juz tyle postow bylo o tym ,ze nie chce mi sie powtarzac, napisze tylko , ze powielasz nieprawde- poslugiwanie sie kartami to wcale nie jest NAJTANSZY sposob placenia za granica, pozatym wszystko zalezy od rodzaju karty i banku, ktora ta karte wydala.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 12.07.2006 11:04

Kasiula.m napisał(a): Juz tyle postow bylo o tym ,ze nie chce mi sie powtarzac, napisze tylko , ze powielasz nieprawde- poslugiwanie sie kartami to wcale nie jest NAJTANSZY sposob placenia za granica, pozatym wszystko zalezy od rodzaju karty i banku, ktora ta karte wydala.


To podziel się z nami swoją przepastną wiedzą; jak upolować tanie euro a następnie równie tanie kuny :P
Jeśli chodzi o karty kredytowe to jest to na 100% najtańszy sposób płacenia (najmniejsze opłaty) a przy bankomatowych, przy odrobinie wiedzy powinno być co najmniej tak samo jak przy cashu/kantorach jeśli nie lepiej, o wygodzie i bezpieczeństwie nie wspominając
Kasiula.m
Croentuzjasta
Posty: 189
Dołączył(a): 01.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasiula.m » 12.07.2006 11:20

To podziel się z nami swoją przepastną wiedzą; jak upolować tanie euro a następnie równie tanie kuny :P


http://szukaj.gazeta.pl/szukaj/0,52000.html
forum/search.php
i wiele innych
Jeśli chodzi o karty kredytowe to jest to na 100% najtańszy sposób płacenia (najmniejsze opłaty) a przy bankomatowych, przy odrobinie wiedzy powinno być co najmniej tak samo jak przy cashu/kantorach jeśli nie lepiej

NIEPRAWDA

, o wygodzie i bezpieczeństwie nie wspominając[/quote]

owszem, ale o wygodzie nie rozmawiamy tylko o CENIE poslugiwania sie karta.

Dla mnie temat zamkniety, kazdy sobie policzy i zrobi jak uwaza, zareagowalam jedynie na rozpowszechnianie nieprawdziwych i nierzetelnych informacji-czy to bedzie x zl na x kun oszczedzone czy y to niewazne, ja wole te pieniadze przeznaczyc np. na kolacje dalmatynska niz na oplaty czy tam prowizje dla bankow, ktore i tak zdzieraja:)
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 12.07.2006 11:39

Kasiula.m napisał(a):[ciach]
Dla mnie temat zamkniety, kazdy sobie policzy i zrobi jak uwaza, zareagowalam jedynie na rozpowszechnianie nieprawdziwych i nierzetelnych informacji-czy to bedzie x zl na x kun oszczedzone czy y to niewazne, ja wole te pieniadze przeznaczyc np. na kolacje dalmatynska niz na oplaty czy tam prowizje dla bankow, ktore i tak zdzieraja:)


Kasiula,
piszesz tak, jakby chorwackie banki czy kantory były instytucjami charytatywnymi :lol:
Ale każdy płaci jak chce i czym chce, co mnie to ...
msb12
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 20.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) msb12 » 12.07.2006 23:52

dziś wróciłem i sprawdziłem karta viza elektron przy płaceniu za paliwo 1 kuna = 0,57.. zł nie ma lepszej opcji typu - kuny w polsce czy euro w polsce i mieniacnica :lol:
censor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) censor » 13.07.2006 00:19

Zeszły rok Istria Karta PEKAO SA Maestro płaciłem kunami wyciągniętymi ze ściany w przygodnie spotkanych bankomatach jakiś ichni bank np w Labinie lub bankomat na poczcie. Płaciłem też wszędzie gdzie było to możliwe kartą hipermarket w Puli czy stacje benzynowe. Po powrocie sprawdziłem wyciągi i okazało się że był to najlepszy możliwy sposób płacenia każda inna opcja wychodziła drożej. Więc wnisek na ten rok na drogę biorę karty 2 sztuki i euro żeby opłacić przejazd i apartament bo tak niestety mam dogadane z horwatem.
jacusd
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 218
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusd » 14.07.2006 22:14

beata118 napisał(a):
borys0508 napisał(a):
Lider16 napisał(a):Dorzucę sie w temacie waluty:
- autostrady i zakupy w Studenacu płatne kartą VISA. Po rozliczeniu transakcji wyszło 0,58 zł za 1 HRK.
- kasy z bankomatu nie wybierałem ale w Podgorze jest kilka takowych
- walutę sprzedawałem w banku bo kurs lepszy niż w kantorze (ale gwoli ścisłości różnica była na drugim miejscu po przecinku), w banku nie było prowizji. Uwaga - bank w Podgorze czynny od 8:00 do 12:00 i od 18:00 do 20:00.
- w kantorze w Oświęcimiu w piątek kuny sprzedawano po 0,64 zł
POLECAM kantor na Grojeckiej w Warszawie 60 gr= 1 kuna po co wymieniac kombinowac dla paru piw

Czy możesz podać dokładny adres? Dzięki


http://www.kantor-grojecka.pl/
Pozdrawiam
Jacek
jacusd
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 218
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusd » 14.07.2006 22:18

Tutaj można porównać ceny w kantorach całej polski.

http://www.kantory.pl/?id=kursy

Pozdrawiam
Jacek
Ostatnio edytowano 15.07.2006 21:50 przez jacusd, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Co do Chorwacji- Euro, karta czy kuny? - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone