Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co do Chorwacji- Euro, karta czy kuny?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 21.06.2006 18:08

Wczoraj w kantorze widziałem dużą ilość kun- cena 70 PLN za 100 Kun- czy warto?
beatusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 327
Dołączył(a): 05.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) beatusia » 21.06.2006 19:16

Hej !! Chyba nie za bardzo,wczoraj maż kupił troche po 59 zeta za 100 kun więc kurs o wiele lepszy.Pozdrawiam :lol:
ecik
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 25.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ecik » 22.06.2006 03:25

Nie wiem czy to taki dobry pomysl zeby wiekszosc pieniedzy zostawic na koncie.Podam przyklad ktorego wczoraj doswiadczulem na wlasnej skorze,mianowicie chcialem wybrac pieniazki z bankomatu Banku Zachodniego(byla to dosc duza kwota) i skonczylo sie na tym ,ze nie dostalem karty ani pieniedzy tylko wydruk ktory swiadczy o tym ,ze pienidze zeszly z konta!!!Dodam ze karta byla wazna.Telefon i od razu zablokowali bankomat.Musialem jednak jechac do banku zeby napisac odwolanie i mam dalej czekac.Nie wiem jak cala sprawa sie zakonczy ale pomyslcie ludzie co byloby jakby cos takiego przytrafilo sie w Chorwacji,az strach myslec......
rmk
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 04.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rmk » 23.06.2006 01:22

Grzegorz Ćwik napisał(a):Czy jadąc do Chorwacji należy już w Polsce kupić Kuny? jaki jest dobry przelicznik? Czy po prostu należy zaopatrzyć się w Euro? Jak wychodzi wybieranie z bankomatu? Czy bankomaty są dostepne we wszystkich miasteczkach np. na Riwierze Makarskiej, czy tylko w większych miastach? Proszę o poradę- Grzegorz.

Euro i tylko euro. Wychodzi korzystniej.
Martii
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 26.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Martii » 26.06.2006 11:11

witam
Ja osobiście biorę zawsze euro , ale również biorę trochę kun na drogę ponieważ jeżdżę samochodem do Chorwacji więc trzeba płacić za autostrady a wiadomo jak na tych bramkach przeliczają euro –strasznie niekorzystnie dla nas.
anka
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 03.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) anka » 26.06.2006 15:31

Złotówki też się wymienia i to często po lepszym kursie niż euro, poza tym karta
rmk
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 04.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rmk » 26.06.2006 23:59

anka napisał(a):Złotówki też się wymienia i to często po lepszym kursie niż euro, poza tym karta

Może czasem i po lepszym. Z tym że, kupując w Polsce większą ilość euro można wynegocjować w kantorze lepszą cenę, o co w Chorwacji raczej trudno. Po wymianie na miejscu euro na kuny jesteśmy trochę do przodu. Należy pamiętać o prowizji przy wymianie walut w Chorwacji ( u nas tego nie ma ). Prowizja wynosi ok. 3 procent. :lol:
mała Mi
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 04.07.2006
złotówk + karta

Nieprzeczytany postnapisał(a) mała Mi » 04.07.2006 12:50

złotówki można wymienić na kuny w każdym mieście chorwackim, ale polecam to zrobić już przy granicy. Poza tym oczywiście płacić kartą gdzie się da. Proponuję tylko w miarę możliwości mieć 2 różne karty, bo np. nie wszędzie honorują maestro. Zawsze trzeba mieć przy sobie trochę gotówy, bo czasem w ogóle z płatnością kartą trudno, nawet w dużych restauracjach, nie mówiąc już o zakwaterowaniu.
Pozdrawiam!
Fatboy
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 53
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatboy » 05.07.2006 00:46

wszyscy pisza ogolnie. moze ktos przedstawic jak sprawa wyglada dokladnie ? dwie osoby napisaly : 100kun za 70zl lub 100 kun za 59zl. Jak wyglada sprawa z wyplata 100 kun Visa Electron ze sciany w chorwacji ? (razem z prowizja). Byłbym wdzieczny za odpowiedz. Strasznie wszyscy narzekaja na kupno waluty chorwackiej w PL i chcialbym sie dowiedziec jakiej miary jest ta roznica.
maroma6
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 11.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) maroma6 » 05.07.2006 01:26

Od kilku tygodni śledzę kursy walut i mogę się podzielić spostrzeżeniami:
- 1000 HRK z bankomatu ok. 562 zł,
- 1000 HRK przy wymianie Euro (kurs kantorowy w Polsce 4,04) ok. 560 zł,
- 1000 HRK przy wymianie złotówek ok. 562,50 zł.
To są dane dzisiejsze, gdy złotówka była słabsza kwoty te kształtowały się następująco: 576 zł, 569 zł, 571 zł.
Decyzja należy do Ciebie.
Najkorzystniejszy kurs kantorowy kuny chorwackiej jaki spotkałam to 0,59 zł.

Pozdrawiam
Fatboy
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 53
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatboy » 05.07.2006 02:16

świetny post ! oto mi wlasnie chodzilo :-) wnioski juz wyciagniete :-)

pozdrawiam :!:
Kasiula.m
Croentuzjasta
Posty: 189
Dołączył(a): 01.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasiula.m » 05.07.2006 07:58

[quote="maroma6"]Od kilku tygodni śledzę kursy walut i mogę się podzielić spostrzeżeniami:
- 1000 HRK z bankomatu ok. 562 zł,
- 1000 HRK przy wymianie Euro (kurs kantorowy w Polsce 4,04) ok. 560 zł,
- 1000 HRK przy wymianie złotówek ok. 562,50 zł.
To są dane dzisiejsze, gdy złotówka była słabsza kwoty te kształtowały się następująco: 576 zł, 569 zł, 571 zł.
Decyzja należy do Ciebie.
Najkorzystniejszy kurs kantorowy kuny chorwackiej jaki spotkałam to 0,59 zł.

moge prosic o uzasadnienie tego wyliczenia w punkcie 1- co to znaczy z bankomatu? to bardzo ogolnie, napisz jaka karta i z jakiego banku, bo nikt nie wie czy placiles prowizje i ile za przewalutowanie, co do pozostalych punktow wszystko sie zgadza.
maroma6
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 11.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) maroma6 » 05.07.2006 09:41

Karta Visa Electron PKO, przy wypłacie z bankomatu pobierana jest prowizja 3%, przy transakcjach bezgotówkowych prowizji brak.
Kwoty podałam bez prowizji (ta może być różna w poszczególnych bankach). Przy płatności w kunach jest stosowane przewalutowanie do USD, następnie do złotówki (kursu sprzedaży dewiz PKO BP - http://www.pkobp.pl/index.php/id=waluty ... ction=ogol).

Pozdrawiam
Kasiula.m
Croentuzjasta
Posty: 189
Dołączył(a): 01.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasiula.m » 05.07.2006 13:47

no widzisz, diabel tkwi w szczegolach- np. za wyjecie pieniedzy z bankomatu elektronem mbanku placi sie 10 prowizji co juz "robi" wyjecie pieniedzy z bakomatu - najdrozszym sposobem nabycia kun.
maroma6
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 11.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) maroma6 » 05.07.2006 16:07

Dlatego wolę zabrać ze sobą kuny, a wakacje spędzić na zwiedzaniu i plażowaniu, a nie lataniu po kantorach czy bankach. Każdy robi jak uważa.
Wszystkim CROmaniakom życzę udanych wakacji i niezapomnianych wrażeń.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Co do Chorwacji- Euro, karta czy kuny? - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone