Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co do Chorwacji- Euro, karta czy kuny?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 21.09.2006 18:26

gospodarz napisał(a):Pozwólcie, że przdstawię małe porównanie kosztów kuny z różnych źródeł (dane z sierpnia):
płacenie kartą (maestro z pekao) - max. 0,535 zł,
kuna z Zagrebacka Banka przy wymianie euro - 0,543 (wymiana trwała ok. 15 minut, 0% prowizji),
kuna z kantoru na granicy SLO/HR przy wymianie euro - 0,549 (transakcja załatwiona w minutę, 0% prowizji)
kuna z bankomatu (karta jw. prowizja wliczona) - 0,557.
Pozdrawiam

uzupełniam swoje zestwienie o koszt kuny przy płaceniu kartą Visa classic (z odroczoną płatnością) - 0,547-0,555 zł.
aga i jacek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 125
Dołączył(a): 18.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga i jacek » 04.12.2006 19:01

zastanawiam się dlaczego wiele tu osób tak zachwala płacenie kartą w chorwacji, że niby taniej?? ja nie wiem jak u was ale mój bank WBK za każdą operację poza granicami Polski pobiera mi 10 zł więc nie wiem czy aż tak bardzo mi akurat by się opłacało płacić np. za paliwo na stacji. lepiej chyba miec kasiorkę w kiesznie a kartą zapłącić tylko w razie naprawdę dużej potrzeby
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 04.12.2006 19:17

To kwestia banku. Jeden rozlicza takie transakcje bez prowizji lub opłaty (ale pewnie kroi klienta w innym miejscu :) ) a inny dolicza haracz właśnie w tym miejscu :(
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.12.2006 19:22

a) 1000 kun z bankomatu - 0.584/kn - po wliczeniu prowizji (16,5 zł)
b) paliwo na stacji - 0,544/kn - niby bez prowizji
(ta sama karta bank PKO. BP)

c) kantor w Polsce - stan na 01.09.2006 0.645/kn
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 05.12.2006 10:07

aga i jacek napisał(a):... mój bank WBK za każdą operację poza granicami Polski pobiera mi 10 zł ...


A reklamują, że ta karta potrafi wszystko, a nawet więcej 8O , no tak ale trzeba za jej umiejętności zapłacić ;)

:papa:
aga i jacek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 125
Dołączył(a): 18.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga i jacek » 05.12.2006 16:13

Leszek Skupin napisał(a):
aga i jacek napisał(a):... mój bank WBK za każdą operację poza granicami Polski pobiera mi 10 zł ...


A reklamują, że ta karta potrafi wszystko, a nawet więcej 8O , no tak ale trzeba za jej umiejętności zapłacić ;)

:papa:

ja mam kartę Maestro i może to zależy jakie sie ma konto i jaką kartę choć z drugiej strony za prowadzenie konta i opłatę za kartę to nie płacę mało to chociaż to powini dac za darmo
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 05.12.2006 16:56

Wniosek stąd prosty - należy zmienić bank :) .
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.12.2006 20:53

Widzę, że ciągniecie odwieczny wątek tego forum :lol: , ale on staje się zazwyczaj popularny ok. maja :lol: Czy wybieracie się na narty do CRO :?: , czy na Sylwka :?: , czy może analizujecie jeszcze poprzednie wakacje :?: ....jeśli to ostatnie to wrzućcie na luz :lol:
Pozdravki
P.S.
Gdzieś widziałem temat p.t. "kupić eurasy teraz, bo przed wakacjami pójdą w górę"...może to jest pomysł :?:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.12.2006 20:54

Sorry - 2x poszło
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 05.12.2006 22:36

Slapol, a benzyne Pb95 tez kupować "na zapas" :?: Przecież taka tania jest :lol: W Krakowie 3,49 na BP. Toż to bez mala złocisza mniej na litrze niż w wakacje. To co, beczka 200 litrów w garażu i lejemy :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.12.2006 18:55

Lider, ja nie Krakus jestem :wink: ...paliwa nie zbieram .... :wink: :lol:
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 07.12.2006 09:03

a co jeszcze teraz oplaca sie zbierac lub kupowac? moze butelki PET? w CRO stoja po 1 euro...a u nas tyle sie tego "wala". :D
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7919
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 07.12.2006 09:07

slapol napisał(a):Lider, ja nie Krakus jestem :wink: ...paliwa nie zbieram .... :wink: :lol:

Te, Slapol masz coś do Krakusów? Chcesz w ucho dostać :?: :)
Haweł
Cromaniak
Posty: 1721
Dołączył(a): 01.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Haweł » 07.12.2006 09:41

A nie lepiej na rozruch troche euro zabrac.Potem zlotowki w banku wymieniac,traci sie tylko raz na wymianie,a nie zl na eu,potem eu na kn.W tym roku najlepszy przelicznik,kurs w Omisiu,byl wlasnie w banku,a nie w kantorach.Nie pamietam jak to dokladnie wychodzilo,ale wiem,ze liczylem i zonie mowilem,ze nie ma sensu wymieniac zl na eu w polsce,tylko brac zl i na miejscu wymieniac.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 07.12.2006 14:52

aga i jacek napisał(a):zastanawiam się dlaczego wiele tu osób tak zachwala płacenie kartą w chorwacji, że niby taniej?? ja nie wiem jak u was ale mój bank WBK za każdą operację poza granicami Polski pobiera mi 10 zł więc nie wiem czy aż tak bardzo mi akurat by się opłacało płacić np. za paliwo na stacji. lepiej chyba miec kasiorkę w kiesznie a kartą zapłącić tylko w razie naprawdę dużej potrzeby


To masz kijowy bank albo kijową kartę albo obie te rzeczy na raz. Przewalutowanie w PL powinno być identyczne jak w HR więc płacąc kartą nie powinno być drożej niż gotówką (jedno i drugie jest przewalutowywane).
Ale myślę że głównym argumentem za kartą jest twoja wygoda (nie trzeba się bujać z kupnem a następnie sprzedażą "waluty") i bezpieczeństwo twoich pieniędzy. Nikomu nie życzę żeby nam się tu zwierzył co się czuje na wakacjach po opróżnieniu kieszeni z np. 2k Euro (kradzież, zguba etc.).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Co do Chorwacji- Euro, karta czy kuny? - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone