Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac
napisał(a) krakusowa » 03.12.2017 17:27
Wreszcie dojechaliśmy na duży parking przy dolnym klasztorze
Do właściwego monasteru jest jeszcze kawałek, pod górkę
Zaczyna niestety padać, ale nie boimy się że zmokniemy.
Zmieniamy środek lokomocji z autokaru na bus
który zawozi nas na samą górę
- ostatni parking, tuz przed bramą wejściową do manasteru
Wchodzimy na teren klasztoru, jest dość dużo ludzi
- tu przybywający pielgrzymi powinni się odświeżyć
Te suszące się na deszczu koce są dla pielgrzymów. Często pielgrzymi zostają tu na całą noc, śpią na ziemi opatulając się właśnie na tych kocach
Jeszcze kilka zdań na temat miejsca, w którym się znajdujemy
Monaster został założony w XVII stuleciu przez metropolitę zahumskiego i hercegowińskiego Bazylego (Jovanovicia), kanonizowanego jako św. Bazyli Ostrogski, który przebywał w nim przez kilka ostatnich lat życia, do śmierci w 1671. Kompleks monasteru położony jest częściowo w skałach wznoszących się ponad Równiną Bjelopavlicką, częściowo u ich podnóża, przy czym zabudowania tzw. dolnego monasteru, z celami dla mnichów, są znacznie młodsze od górnych – powstały po 1820. Fundatorem ich rozbudowy był m.in. rosyjski car Mikołaj II Romanow.
Klasztor posiada cztery cerkwie: główną, wykutą częściowo w skałach cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni, jak również cerkiew Krzyża Świętego i Trójcy Świętej oraz najmłodszą, poświęconą w 2005 cerkiew św. nowomęczennika Stanka. W dwóch pierwszych wymienionych obiektach znajdują się zespoły siedemnastowiecznych fresków, ukończonych w 1667.
Obecny zewnętrzny wygląd świątyń nadano im w 1926. W głównej świątyni klasztornej znajduje się 17 dzwonów, z czego największy, o wadze 11 ton, jest równocześnie największym dzwonem na Bałkanach.
Jest to najczęściej odwiedzany przez pielgrzymów i turystów monaster w Czarnogórze. Wierni prawosławni oddają szczególną cześć przechowywanym w nim relikwiom fundatora monasteru. Za cudotwórcze, zwłaszcza przy bezpłodności uważane są również krzew winorośli oraz źródło, jakie według tradycji pojawiły się w Ostrogu po śmierci założyciela monasteru na zboczu skały, na której wznosi się monaster. W 1678 do klasztoru zostały przeniesione relikwie jego założyciela, które według tradycji nie rozłożyły się, wydawały przyjemną woń i z których wydobywała się mirra. Zostały one wystawione obok ikonostasu głównej świątyni.
W klasztorze przebywa kilkunastu mnichów .
Święto klasztoru odbywa się w dniach 11-12 maja, gdy przypada wspomnienie św. Bazylego Ostrogskiegowg wikipedii
A tak wygląda święty
- zdjęcie z netu