Nadszedł listopadowy czas. Wielu z nas odwiedza groby bliskich i znajomych. Mniej liczni zatrzymują się przy mogiłach narodowych bohaterów ... .
W Galicji Zachodniej w latach 1915 - 1918 zbudowano ok. 400 cmentarzy wojennych, na których pochowano poległych na froncie toczącej się wówczas Wielkiej Wojny żołnierzy armii austro - węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Obok Niemców, Rosjan, Węgrów, Czechów, Polaków, Ukraińców, Rusinów, Słowaków i innych leżą na nich Chorwaci.
Jako poddani Najjaśniejszego Pana wspólnie z Serbami stanowili w jego wojsku szóstą co do wielkości nację, zasilając je liczbą ok. 10000 osób. Byli żołnierzami zarówno cesarskiej i królewskiej armii czynnej, cesarsko - królewskiej obrony krajowej (Landwehr), jak i królewsko - węgierskiej obrony krajowej (Honved). Za Chorwata uważał się jeden ze słynnych dowódców w I wojnie światowej - Svetozar Borojevic ("Lew z Soczy"). Oddziały, których zasadniczy trzon osobowy stanowili Chorwaci kierowane były głównie do akcji przeciwko Serbom i Włochom, walczyli w nich z dużym męstwem i zawziętością. Udział żołnierzy narodowości chorwackiej w walkach na froncie wschodnim był skromniejszy, jednostki o "chorwackim składzie" wysyłano tu w momentach szczególnego zagrożenia, a chorwackim rekrutem uzupełniano przetrzebione stany osobowe. Zapewne istotny liczbowo był udział Chorwatów pochodzących z Bośni - Hercegowiny w walczących w Galicji Bośniacko - Hercegowińskich Pułkach Piechoty. Na froncie rosyjskim Chorwaci walczyli bez szczególnej motywacji, nierzadko dezerterując lub oddając się w ręce wroga. Podobnie jak w przypadku żołnierzy innych narodowości również wśród nich śmierć zebrała obfite żniwo. Mogiły Chorwatów znajdują się w Polsce na wspomnianych cmentarzach, choć ich zlokalizowanie nie jest proste, a w większości przypadków wręcz niemożliwe. Polegli żołnierze z Bośniacko - Hercegowińskich Pułków Piechoty zostali pochowani w Sękowej, Grybowie, Dąbrówce Sczepanowskiej, Tarnowie - Chyszowie, Jodłowej, Otfinowie, Szczurowej, Brzesku, Zakrzowie, Czchowie, Nowym Sączu, Marcinkowicach. Słowiańskie nazwiska na tablicach nagrobnych oraz skróty oznaczające nazwy jednostek16 P.P.HORW., 9 P.P.HORW., 3 B.S. 16 P.P.HORW znajdujemy na cmentarzu nr 118 w Staszkówce (foto poniżej).
Bawiąc się wspomnieniami z wakacji w Chorwacji i planując kolejne wyjazdy, poświęćmy parę sekund refleksji tym, którzy polegli z dala od swojej pięknej ojczyzny ... .
"Wszystko ma swój czas
I jest wyznaczona godzina
Na wszystkie sprawy pod niebem
Jest czas rodzenia i czas umierania
Czas sadzenia i czas wyrywania
Tego co zasadzono
Czas zabijania i czas leczenia
Czas burzenia i czas budowania
Czas płaczu i czas śmiechu
Czas zawodzenia i czas pląsów
Czas rzucania kamieni i czas ich zbierania
Czas szukania i czas tracenia
Czas zachowania i czas wyrzucania
Czas rozdzierania i czas zszywania
Czas milczenia i czas mówienia
Czas miłowania i czas nienawiści
Czas wojny, czas pokoju
I czas, i czas..."
Requiem aeternam dona eis, Domine
Et lux perpetua luceat eis