napisał(a) Raul73 » 05.01.2012 19:26
greenrs napisał(a):Raul73 napisał(a):Oj, to chyba zbyt mało interesujesz się historią i obecną sytuacją polityczną w tamtym regionie, że takie herezje wygłaszasz.
Bez względu na to, co sądzisz o mojej wiedzy historycznej, nie zgodzę się nigdy z twierdzeniem, które tu wysuwasz, że Bośnia jest tylko sztucznym tworem.
W obecnym kstzałcie jest to kraj stworzony przez Ukłąd w Dayton, z którego nikt tak napawdę nie jest zadowolony. Ani Boszniacy, bo woleliby mieć kraj dla siebie (ciągłe obawy przez serbskimi nacjonalistami), ani Chorwaci (częste przebąkiwania polityków Chorwackich o Herceg-Bośni), ani Serbowie (nieustanne dążenie do secesji Republiki Serbskiej). Rząd składający się z 3 prezydentów
plus do tego "namiestnik" Brukseli do wspólnego rządzenia. Jeśli się łudzisz, że te wszsytkie nacje będa tam żyły w pokoju po tym, co się stało w latach 1992-1995, to się grubo mylisz. Może ich wnuki czy prawnuki, a i to nie jest pewne. Dodaj do tego silne wsparcie (kto wie, czy też po cichu nie militarne?) Serbów od Rosjan, Boszniaków od krajów arabskich, Chorwatów od Niemców - może tam wyjśc jeszcze niezły kocioł.
O ile się też orientuję, zadaniem wojsk EUFOR jest ochrona granic Bośni i Hercegowiny (zgodnie z układem z Dayton) a nie utrzymanie porządku w samej Bośni.
Nieprawda, sa to siły stabilizacyjne, rozsiane w bazach po całym kraju. Gdyby miały tylko bronić granic, to co robiłyby w Sarajewie czy Mostarze? Przecież to nie granice. Przynajmniej jeszcze nie, bo kto wie (Sarajewo)? Obrona granic to tylko jeden z celów. Jak podaje Wiki:
"EUFOR (European Union Force in Bosnia and Herzegovina) - misja pokojowa prowadzona przez Unię Europejską w Bośni i Hercegowinie. Rozpoczęta 2 XII 2004 roku zastąpiła wycofujące się wojska NATO (misja SFOR). Misja ma dwa podstawowe cele: zapewnienie bezpieczeństwa ludności BiH oraz wypełnianie zadań określonych w aneksach 1A i 2 Porozumienia z Dayton/Paryża (Dayton/Paris Agreement) z 1995 roku, czyli m.in. ochrona granic BiH. Jednym z pobocznych celów jest wspieranie Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (ICTY) w poszukiwaniu serbskich zbrodniarzy wojennych."
No, ale odeszliśmy trochę od tematu. Wróćmy lepiej do Chorwacji w UE, bo dla Bośni to droga daleka
Ostatnio edytowano 05.01.2012 19:31 przez
Raul73, łącznie edytowano 2 razy