Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chińskie smaki

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.11.2009 15:43

Czyli ten kupny Olympus do wymiany ?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.11.2009 15:47

JacYamaha napisał(a):Czyli ten kupny Olympus do wymiany ?

Albo do rozbicia na głowie Chińczykowi - sprzedawcy :?: :wink:
mwxx
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 75
Dołączył(a): 13.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mwxx » 29.11.2009 16:03

fajne fotki oddają klimat ulicy... przy okazji zakupów wrzucę do koszyka chińską zupkę by przy następnej porcji zdjęć poczuć choć troszkę ten specyficzny klimacik...pozdro i pisz dalej 8)
tadeusz2
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 201
Dołączył(a): 25.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tadeusz2 » 30.11.2009 20:35

Piotrek_B napisał(a): Tadeusz - małe pytanie z czystej ciekawości.
Z tym jedzeniem to trafiłeś pechowo czy po prostu nie lubisz kuchni Dalekiego Wschodu ?

Odkryłem, że nie trawię kolendry. Stąd też zapewne niechęć do curry w składzie której można się jej doszukać.

JacYamaha napisał(a):Czyli ten kupny Olympus do wymiany ?

Na szczęście to moja nieumiejętność.

slapol napisał(a):
JacYamaha napisał(a):Czyli ten kupny Olympus do wymiany ?

Albo do rozbicia na głowie Chińczykowi - sprzedawcy :?: :wink:

Nieumiejętność i brak chęci zaznajomienia się z instrukcją :D

mwxx napisał(a):fajne fotki oddają klimat ulicy... przy okazji zakupów wrzucę do koszyka chińską zupkę by przy następnej porcji zdjęć poczuć choć troszkę ten specyficzny klimacik...pozdro i pisz dalej 8)

Pozdrawiam i wklejam kolejny, malutki fragmencik. Nie mam jeszcze zdjęć od Mirka i nie mogę się rozkręcić.
tadeusz2
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 201
Dołączył(a): 25.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tadeusz2 » 30.11.2009 20:49

7. W jakimś raporcie przeprowadzonym na zlecenie ONZ-tu wyczytałem, że Hongkong należy do najbezpieczniejszego miasta na świecie. Ilość przestępstw w przeliczeniu na 100tys. mieszkańców jest tu trzykrotnie mniejsza niż w Polsce. Mógłbym śmiało potwierdzić prawdziwość tego raportu, bowiem podczas dwóch wieczorów tam spędzonych, kiedy wałęsaliśmy się po ulicach nie słyszałem auta policyjnego jadącego na sygnale, nie zauważyliśmy żadnych awantur, podchmielonych, czy zaczepiających nas typów. Spokój.
Nijak się nie mają do rzeczywistości wyobrażenia wyniesione z filmów tutejszej produkcji. Co prawda ostatni, jaki oglądałem w całości to Wejście Smoka, ale ze strzępów wielu innych można by wywnioskować, że jest tu zgoła inaczej.
Nawet nasz hotel, na pierwszy rzut oka mógłby uchodzić za miejsce schadzek typów podejrzanej proweniencji a jednak było cicho, nic nie zakłócało nam spokoju.
Po powrocie z zakupów Mirek złamał klucz i w zamku pozostał jego spory kawałek. No ładnie, poklęliśmy pod nosem, mamy big problem. Pobiegłem pięć pięter wyżej do tak zwanej recepcji i zdałem relację z tego, co nam się przytrafiło. No problem, zaraz ktoś naprawi. Sądziłem, że chcą mnie zbyć, ale kiedy wróciłem pod pokój był już tam ichniejszy pan Janek, złota rączka, który wydłubał złamaną część i wpuścił nas do środka. Zastanawiam się, czy u nas dostalibyśmy tak ekspresową pomoc?

Pan Janek w akcji
Obrazek

Wyszliśmy coś zjeść. Trafiliśmy do tajlandzkiej knajpy. Szefowa poinformowała, że to portret jej królowej.
Obrazek

Kurczak po tajlandzku miał w sobie smak podobny do niemal wszystkich potraw jakie do tej pory próbowałem zjeść.
Obrazek

Wieprzowina w sosie wyglądającym na sojowy nie przypadła mi do gustu. Zaczynam już domyślać się, co tu jest grane. Prawdopodobnie przyprawą, która powoduje u mnie odruch wymiotny jest kolendra.
Obrazek

Król i ktoś bardzo ważny, jego dziadek.
Obrazek

Uff, wychodzimy. Ja wciąż głodny.
Obrazek

Nieopodal tajskiej knajpy na rogu ulicy otwarty, choć północ snack bar.
Obrazek

Mhm, od czego tu zacząć?
Obrazek

Każdy szaszłykowaty patyk w cenie od dwóch do pięciu złotych zanurza się w gorącym oleju.
Obrazek

Te piłeczki są uformowane z homarów, kalmarów i ryb, o których nazw nawet nie warto pytać.
Obrazek

Macki, cacy. Zresztą wszystkiego próbowaliśmy, może z wyjątkiem niemieckiej kiełbasy i było smaczne.
Obrazek
wojtekant
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 158
Dołączył(a): 18.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtekant » 30.11.2009 23:23

ech, fajne klimaty i choć tłumu nie lubię, to bym się jednak przemógł i pojechał na żywca to zobaczyć :)
właśnie, a propos żywca... to tyskiego tam jeszcze nie ma? ;)
co do smaku jedzenia, to mogę sobie wyobrazić, bo kiedyś uczęszczałem na stołówkę w żerańskim daewoo-fso, no i podobne koreańskie "żarcie" również było takie jakieś bezsmakowe (i tanie), ale na Twoich zdjęciach jedzonko przynajmniej wygląda ciekawie, więc oceniając tylko po zdjęciach można pozazdrościć możliwości smakowania wielu smaków ;)
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 30.11.2009 23:47

tadeusz2 napisał(a):
Pan Janek w akcji
Obrazek

Na pierwszy rzut oka myślałam, że to dwóch jakichś mnichów ( ;) ) się modli :roll: :wink: :lool: :lool: :lool: :D :twisted:
Pozdrawiam :)
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 01.12.2009 00:09

No jedzonko w snack barze wygląda bardzo apetycznie, a co do zdjęć nowym aparacikiem to nie słuchałeś uważnie instrukcji obsługi :wink:

Świetna relacja,
pozdrawiam
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 01.12.2009 08:59

tadeusz2 napisał(a):Perły!
Obrazek




Świątynia Shaolin, Uczeń pyta Mistrza:
- Mistrzu, jaka jest różnica między perłą a kobietą?
Mistrz: - Różnica jest taka, że perłę można nawlec z dwóch stron, a
kobietę z jednej tylko...
Uczeń (zmieszany) :
- Chciałbym zaprzeczyć mądrości jego wspaniałości Mistrza, ale
słyszałem o kobietach, które można nawlec z obu stron.
Mistrz: -To nie kobiety, TO PERŁY!
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 01.12.2009 09:02

tadeusz2 napisał(a):...Po powrocie z zakupów Mirek złamał klucz i w zamku pozostał jego spory kawałek. No ładnie, poklęliśmy pod nosem, mamy big problem. Pobiegłem pięć pięter wyżej do tak zwanej recepcji i zdałem relację z tego, co nam się przytrafiło....


To Wy na poziomie -5 mieszkaliście ?

tadeusz2 napisał(a):Uff, wychodzimy. Ja wciąż głodny.
Obrazek

Normalnie Jan Serce...

To wszystko z zazdrości :wink: :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.12.2009 11:15

No...wreszcie skumałem dlaczego taki tytuł wycieczki :wink: :lol: (tytuł zastępczy mógłby brzmieć np. "Pieprzona tajska kolendra :D ")
Pozdrav
tadeusz2
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 201
Dołączył(a): 25.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tadeusz2 » 01.12.2009 14:47

wojtekant napisał(a):….
oceniając tylko po zdjęciach można pozazdrościć możliwości smakowania wielu smaków ;)

Nie wszystko było do bani, trafiały się również kulinarne perełki :D

mutiaq napisał(a): Na pierwszy rzut oka myślałam, że to dwóch jakichś mnichów ( ;) ) się modli :roll: :wink: :lool: :lool: :lool: :D :twisted:
Pozdrawiam :)

Kadr rzeczywiście na pierwszy rzut oka tak mógł sugerować. Pozdrawiam :D

renatalato napisał(a):No jedzonko w snack barze wygląda bardzo apetycznie, a co do zdjęć nowym aparacikiem to nie słuchałeś uważnie instrukcji obsługi :wink:
pozdrawiam

Gdyby oczami człowiek mógł jeść wyglądalibyśmy mało apetycznie :D :D

Arek napisał(a):
Świątynia Shaolin, Uczeń pyta Mistrza:
- Mistrzu, jaka jest różnica między perłą a kobietą?
Mistrz: - Różnica jest taka, że perłę można nawlec z dwóch stron, a
kobietę z jednej tylko...
Uczeń (zmieszany) :
- Chciałbym zaprzeczyć mądrości jego wspaniałości Mistrza, ale
słyszałem o kobietach, które można nawlec z obu stron.
Mistrz: -To nie kobiety, TO PERŁY!

Gdybym miał w ustach kawę pewnie opryskałbym nią klawiaturę czytając ten dowcip. Pozdrawiam :D :D

JacYamaha napisał(a):To Wy na poziomie -5 mieszkaliście ?

Na dziesiątym, a recepcja na 15-tym. :D

slapol napisał(a): No...wreszcie skumałem dlaczego taki tytuł wycieczki :wink: :lol: (tytuł zastępczy mógłby brzmieć np. "Pieprzona tajska kolendra :D ")
Pozdrav

Przed chwilą kupiłem w celach poznawczych suszoną kolendrę. Mam Zamiar organoleptycznie przekonać się czy to świństwo, to, to świństwo, które napsuło mi tam tyle krwi :D
tadeusz2
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 201
Dołączył(a): 25.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tadeusz2 » 01.12.2009 15:10

Wyrwałem Mirkowi, dosłownie parę zdjęć z wyprawy, robione nową zabawką, jaką tam nabył.

Tajskie smaki?
Obrazek

Tajksa kuchta.
Obrazek

Tajska klientka.
Obrazek

???
Obrazek

Zdaje się, że to tajska dzielnica.
Obrazek

Inny punkt widzenia.
Obrazek
tadeusz2
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 201
Dołączył(a): 25.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tadeusz2 » 03.12.2009 15:15

8. Przyznaję, że Hongkong mnie mocno zaskoczył. W świadomości przeciętnego polaka jest on postrzegany, jako miasto sporych kontrastów. Niewyobrażalne bogactwo i przerażająca bieda. Obok szklanych drapaczy chmur dzielnice nędzy. Warto tu przyjechać, aby zobaczyć jak wiele takich stereotypów jest w nas zakorzenionych, jak bardzo zaszufladkowano, zmitologizowano nam ten rejon świata.

Ostatni raport światowych instytucji finansowych donosi, że Azja, choć świat zachodni pogrąża się w kryzysie, wciąż wzrasta w tempie około 5-10procent rocznie. W raporcie Banku Światowego Hongkong znalazł się na ósmym miejscu na świecie pod względem wysokości PKB na mieszkańca, dużo wyżej niż Szwajcaria, Niemcy czy Anglia. Jest na piątym miejscu pod względem przejrzystości płacenia podatków, my na 153 pozycji. Polski przedsiębiorca w skali roku poświęca 395 godzin na wypełnianie wszelkich podatkowych deklaracji, tutejszy potrzebuje na to samo 9 godzin.

Ostatni prysznic w mikroskopijnej łazience.
Obrazek

Pakowanie.
Obrazek

Za oknem miasto zaczyna bić swoim rytmem.
Obrazek


[img]Metro%20lśni,%20czysto%20i%20przestronnie.%20Gdyby%20ktoś%20chciałby%20się%20rzucić%20pod%20pociąg%20miałby%20trudności.%20Szklana%20ściana%20odgradza%20peron%20od%20torów.%20Drzwi%20w%20niej%20otwierają%20się%20razem%20z%20drzwiami%20pociągu.[/img]

Idziemy do metra. W automatycznej kasie wystarczy na planie nacisnąć nazwę stacji, do której chcemy się udać a wyświetli się kwota, jaką trzeba wrzucić do maszyny. Kiedy kolega na bramce wejściowej niewłaściwie wsunął bilet i zablokował sobie wejście, obsługa metra bez żadnych problemów powtórnie go zakodowała ufając, że był to błąd a nie próba wejścia bez biletu. Ruchome schody i chodniki są tu standardem. Nie mam odniesienia do metra w Polsce, więc może niepotrzebnie cudze wychwalam nie znając własnego.
Jeszcze słowo o tym, na co tutaj zwróciłem uwagę. Nie widziałem ścian pomalowanych przez graficiarzy, nie widziałem na ulicy niedopałków, psich odchodów, papierków, przyklejonych do chodnika gum do żucia. Nie udało mi się zobaczyć karaluchów. Wszędzie porządek.

W metrze na monitorach wiadomości. Obama przyleciał do Chin. Nie sądzę abyśmy znaleźli dla niego trochę czasu.
Obrazek

Ostatnie zdjącia z Hongkongu
Obrazek


Nie mieliśmy czasu na dłuższy pobyt tutaj, aby wdrapać się na Peak, zwiedzić City czy pojechać do Macao. Cóż, w Chinach czekają na nas i musimy tam niezwłocznie jechać. Wkrótce przekroczymy granicę i znajdziemy się w zupełnie innym świecie. Od Jutra Chiny.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 03.12.2009 18:07

tadeusz2 napisał(a):Od Jutra Chiny.

A ja gupi :wink: myślałem, że to już były Chiny...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Chińskie smaki - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone