napisał(a) Gandalf Biały » 15.10.2017 21:57
Tego postoju nie przewidziałem .
Na kursie wyspa Lokrum ...
Pierwsza pisemna wzmianka o tej wyspie pochodzi z 1023, kiedy to benedyktyni założyli na wyspie opactwo. Według legendy w 1192 król Anglii Ryszard I Lwie Serce rozbił się swoim statkiem na brzegu, a w podzięce za ocalenie zobowiązał się wybudować kościół. Ostatecznie świątynia stanęła w Dubrowniku – dziś w jej miejscu wznosi się Katedra Wniebowzięcia NMP.
W 1667 wyspę, podobnie jak miasto, zniszczyło trzęsienie ziemi – klasztor benedyktyński legł w gruzach. Zakonnicy opuścili wyspę w 1798, według przekazów obrzucili ją przy tym klątwą. W 1806 pojawili się tutaj Francuzi i wznieśli twierdzę Fort Royal, przebudowaną później i użytkowaną przez Austriaków.
- Załączniki:
-
-
-
-
-
- Obecnie Lokrum jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Dubrownika oraz turystów. Transport na wyspę zapewnia prom, kursujący ze starego portu, w pobliżu dubrownickiej starówki.
W 1959 w dawnych ogrodach arcyksiążęcych założono ogród botaniczny – znajduje się w nim fauna rodzima jak i importowana z innych kontynentów, tropikalna i subtropikalna. W 1963 całą wyspę ogłoszono rezerwatem przyrody, w związku z czym przebywanie na niej po zmroku jest zabronione.
Oprócz ogrodu botanicznego i twierdzy Fort Royal turystów przyciąga restauracja w ruinach dawnego opactwa, liczne skaliste brzegi i plaże (również dla nudystów) oraz słone jeziorko, nazywane Morzem Martwym (Mrtvo more) o głębokości 10 m, mające podziemne połączenie z Adriatykiem.
-
-
-
-
-
-
-
-
-