Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Byliśmy w Plitvicach i jesteśmy zawiedzeni.

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walczy
Croentuzjasta
Posty: 167
Dołączył(a): 23.02.2008
Byliśmy w Plitvicach i jesteśmy zawiedzeni.

Nieprzeczytany postnapisał(a) walczy » 15.08.2008 20:50

Byłem przedwczoraj (dotarłem środa 13 sierpień o godz 13.30) w Parku Plitvice w drodze dojazdowej do Dalmacji. Plitvice przepiękne,ale kilka przyczyn złożyło się na to, że jesteśmy zawiedzeni:
1. Parking w pobliskim lesie to koszmar.45 minut krążenia po leśnych ścieżkach obstawionych samochodami turystów stojącymi w zupełnie nieprawdopodobnych miejscach i pod dużym kątem. Mijanie się na centymetry między samochodami i między drzewami. Chaos komunikacyjny jakiego w życiu nie widziałem, pojazdy cofające się, trąbienie!. W normalnym aucie łatwo uszkodzić podwozie o korzenie i kamienie. Tylko dlatego, że w moim Citroenie mam podnoszone zawieszenie, znalazłem miejsce na korzeniach gdzie nie stawały nawet terenówki.

2. Chorwaci zupełnie nie radzą sobie z tłumami turystów. Wagoniki służące do transportu zupełnie przepełnione. Czekaliśmy na przystanku i 2 razy kierowca dawał znaki, że się nie zatrzymuje i nie zabiera ludzi bo jest przepełniony!!!. W efekcie po godzinie oczekiwania, w międzynarodowym tłumie wkurzonych ludzi ruszyliśmy kilka kilometrów pieszo po asfalcie. Byłem z 3,5 letnim dzieckiem i teściową ;) którzy ciężko znieśli tą stromą trasę. Śmieszne w tym wszystkim było to, że synek w połowie drogi poczuł "dużą potrzebę" ;) ;) a ponieważ droga nie była przeznaczona dla pieszych tylko do transportu wagonikami, to oczywiście toalety nie było. Synek musiał poradzić sobie bezpośrednio przy drodze, spotykając się ze zrozumieniem reszty przymusowej pieszej wycieczki :). Teraz się śmieję, ale wtedy moje wku....ienie sięgało zenitu. Żona stwierdziła w przypływie wisielczego humoru, że od dziecka Park dostał dziś to, na co zasługiwał ;) ;) ;). Przez to wszystko zobaczyłem może z 20% Parku, bo zmęczone towarzystwo stwierdziło że nigdzie nie idą.

3. Słabe oznaczenia. Wszystko opiera się na symbolach G1,G2.....i ST1,ST2....itd. Nie ma strzałek z opisami typu: górne jeziora, dolne jeziora w żadnym języku. W efekcie ciągle trzeba śledzić mapkę którą dostajemy razem z biletem, a jej czytelność jest ogólnie mówiąc słaba.

4. Opuszczenie Parku, kolejny koszmar !!. Polega to na tym, że na wjeździe dostajemy żeton, a przy wyjeździe trzeba w drewnianej budce zapłacić za super zorganizowany parking opisany w pkt 1. Niestety nikt o konieczności opłaty parkingowej nie poinformował, nie ma żadnych tablic, a jeśli są to giną w ogólnej ilości szyldów i reklam. Efekt jest taki, że przy szlabanach wyjazdowych, co drugi kierowca wrzuca żeton do skutku, dziwiąc się czemu bramka się nie otwiera. Oczywiście z tyłu dobiega trąbienie innych kierowców. Nadmienię, że za parkowanie w ekstremalnych warunkach w lesie (opis pkt 1) Park życzy sobie 35 kn. Dla mnie to skandal !!.

Suma sumarum Park jest przepiękny, nawet ładne zdjęcia udało mi się zrobić, ale wyniosłem wrażenia: tłumy ludzi, chaos i Chorwaci nie radzący sobie z organizacją tego wszystkiego. Pomimo to chętnie bym tam wrócił, ale koniecznie poza sezonem i poświęcając cały dzień.

p.s.
dodam jeszcze żę wjeżdzałem i wyjeżdzałem wejściem nr 2.
Ostatnio edytowano 15.08.2008 21:19 przez walczy, łącznie edytowano 2 razy
victoo
Croentuzjasta
Posty: 232
Dołączył(a): 22.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) victoo » 15.08.2008 21:01

a obniżyli co ceny czy dalej 140 kun?

PS. W sezonie to jest przewalone jechać gdziekolwiek....
walczy
Croentuzjasta
Posty: 167
Dołączył(a): 23.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walczy » 15.08.2008 21:11

victoo napisał(a):a obniżyli co ceny czy dalej 140 kun?

PS. W sezonie to jest przewalone jechać gdziekolwiek....


110 kn za osobę dorosłą.
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 15.08.2008 21:26

Nic sie nie przejmuj. Ja byłem raz i nic aż tak szczególnego tam nie widziałem. Ot, ładnie i tyle.
Teraz sobie skojarzylem z tym parkowaniem. Miałem podobnie, istny horror.
Myślę, że Plitvice są rozreklamowane. Reklama dzwignią handlu ... Forsa, forsa (kuny, kuny) się tylko liczą. Reszta do bani.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 15.08.2008 21:30

...niestety, a tak wogule to sie nie powino naziwac "parkem narodowim" ale atrakcja turisticzna...bo z zachowaniem "rownowagi naturalnej"to niema nic wspolnego... Kasa jest zatrudnienie dla lokalnej ludosci tez pieknie jest ale czy to parkowanie po korzeniach jest ochrona naturi...
Wszendziej parki narodowe zyja z turistiki od USA poprzez Polske i Chorwacje...ale czy to naprawde jest ochrona...moze edukacja itp...ale ochrona w sumie nie zupewne...moze jestem radikalnich poglandow ale tak nie powino bic. Jak park to scisli i z gospodarowaniem pulom geneticzna zwierzant ale bez tlumow.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 15.08.2008 22:28

Też odniosłem podobne wrażenie, choć w czerwcu takich tłumów nie ma. A oznaczenia to ogólny problem w całej Chorwacji: nie ma nazw kościołów, atrakcji architektonicznych, naturalnych atrakcji przyrodniczych, brak drogowskazów lub słabe, nawet na autostradach lepiej mieć własną mapę. Jest tyle ciekawych miejsc i przy zwiedzaniu indywidualnym nie sposób dotrzeć do wszystkich ważnych informacji. Lipa, lipa....
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 15.08.2008 22:37

no jak można powiedzieć, że Park jest przereklamowany? toż to cudo jest ! :D
no może nie do końca wszystko jest dobrze zorganizowane, te parkingi itd. ale zobaczyc go to chyba warto?

ja byłam 2 lata temu, w polowie lipca. Miejsce znalezlismy w miarę szybko, parking jeszcze był bezpłatny, na wagoniki sie załapliśmy bez problemu, stateczkiem płynelismya duzo ludi było tylko na poczatku, później jakos poznikali :roll:
ech cudownie tam jest :lol:
Dorothea1
Croentuzjasta
Posty: 161
Dołączył(a): 29.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorothea1 » 15.08.2008 22:39

Dobrze,że Plitvice odwiedziłam kilka lat temu.Nie było takich tłumów choć to był sezon,parking był bezpłatny.Chętnie zobaczyła bym to miejsce jeszcze raz(byłam zachwycona widokami) ale po tym co czytam chyba to sobie odpuszczę.Może kiedyś?
dianka
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 06.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dianka » 15.08.2008 22:47

Bylismy w tamtym roku na Plitvickich i tez parking znaleźliśmy szybko, na autobusik odrazu sie załapalismy, statek też, a po drodze nie bylo wielkich tłumów ;]
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 15.08.2008 23:04

Plitvice są piękne :!: Ale organizacja ma wiele do życzenia, jak opisał Walczy,faktycznie ten nieszczęsny parking :!: Mam problem z chodzeniem, ale chciałam swoje marzenie zrealizować. Dzięki najbliższym osobom, udało się :!: Był to wyczyn ekstremalny :!: Szkoda, że Plitvice są niedostępne dla osób niepełnosprawnych :cry:
Mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni :roll:
Ale była to niesamowita przygoda . Oto link z naszej relacji... forum/viewtopic.php?t=19795
moscatel
Croentuzjasta
Posty: 231
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) moscatel » 15.08.2008 23:45

Tłumy faktycznie spore, parking do komfortowych może nie należy, ale miejsce znaleźliśmy w jakieś 5 minut, przyzwoite. Ale tu jeszcze zarzuty mogę zrozumieć. Natomiast kompletnie nie rozumiem zarzutu, że coś jest źle oznakowane.
Przecież każdy program zwiedzania jest oznaczony konkretną literą, panie przy wejściu pytają, którą trasę się wybiera, pokazują, tłumaczą, a potem wystarczy iść i rozpoznawać symbol trasy - nas "prowadziła" 4,5-letnia córka z dumą rozpoznając literkę F na drogowskazie :)

Moje obserwacje były zgoła inne - oby każde tego typu miejsce w Polsce było tak dobrze zorganizowane. Skoro jesteś taki rozczarowany Plitvicami, to dla kontrastu pojedź sobie w Błędne Skały w Górach Stołowych. Docenisz Plitvice momentalnie.
Krzyżak
Odkrywca
Posty: 87
Dołączył(a): 17.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzyżak » 16.08.2008 00:20

Witam,

W tym roku byliśmy w Plitwicach pod koniec lipca (dokładnie 29). Ludzi dość sporo, ale zaparkowanie zabrało nam jedynie 5 minut (może dlatego, że wjeżdżaliśmy wejściem nr 1).
A pomysł z tymi żetonami rzeczywiście dość kiepski, niemniej na nas też trąbili, ale specjalnie się tym nie przejmowaliśmy, szkoda nerwów, polako :wink: w końcu jesteśmy na urlopie, nic nas nie goni.

Sama trasa też nie jest źle oznaczona, choć tu i ówdzie warto byłoby postawić dodatkowy znak.


Sama Chorwacja też nie uważam, żeby była słabo oznakowana. Choć zaznaczam, że była to moja dopiero druga wizyta w Cro (pierwsza samochodem). Na Istrii (bo tam byłem) trudno przegapić jakąkolwiek atrakcję turystyczną, wszelakich tablic i drogowskazów - dość sporo. Jedynie droga do Plitwic (od strony Rijeki) była momentami gorzej oznakowana, ale to dlatego, że zboczyliśmy z autostrady - dla urozmaicenia - jadąc bocznymi drogami.

A to, że Chorwaci eksploatują turystycznie Plitwice i nie tylko - a który kraj tego nie robi?


Pozdrawiam
Krzyżak
Odkrywca
Posty: 87
Dołączył(a): 17.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzyżak » 16.08.2008 00:27

woka napisał(a):Nic sie nie przejmuj. Ja byłem raz i nic aż tak szczególnego tam nie widziałem. Ot, ładnie i tyle.
Teraz sobie skojarzylem z tym parkowaniem. Miałem podobnie, istny horror.
Myślę, że Plitvice są rozreklamowane. Reklama dzwignią handlu ... Forsa, forsa (kuny, kuny) się tylko liczą. Reszta do bani.



Witam,

A co chciałbyś tam takiego zobaczyć? Nimfy błotne? Spodziewałeś się, że wydry, niedźwiedzie i wilki będą pływać i biegać wśród zwiedzających?

Przy okazji - mógłbyś podać przykład innej atrakcji przyrodniczej, bardziej spektakularnej od Plitwic?


Pozdrawiam
walczy
Croentuzjasta
Posty: 167
Dołączył(a): 23.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walczy » 16.08.2008 06:46

moscatel napisał(a):Moje obserwacje były zgoła inne - oby każde tego typu miejsce w Polsce było tak dobrze zorganizowane. Skoro jesteś taki rozczarowany Plitvicami, to dla kontrastu pojedź sobie w Błędne Skały w Górach Stołowych. Docenisz Plitvice momentalnie.

Dla mnie zorganizowanie to:
- dopasowanie możliwości transportu wewnętrznego (wagoniki, stateczki) do ilości turystów. Nie zmuszanie turystów do dwugodzinnych pieszych marszów wynikających z niewydolności tego transportu.
- parking nie wymagający samochodu terenowego i wyczynów ekstremalnych, gwarantujący znalezienie miejsca bez krążenia 45 min po kamieniach i korzeniach.
Mapka OK, nie będę się już czepiał, może moja cierpliwość była nadwerężona wcześniejszymi faktami. Choć dla mnie nie pomysł oznaczeń opartych na symbolach nie jest trafiony, a biletowa mapka mało czytelna.
Krajobrazowo Plitvice przepiękne, ale wg mnie organizacja leży.
Nie rzutuje to na moje ogólne postrzeganie Chorwacji. Tu skąd piszę tzn południowa Dalmacja i odwiedzony wczoraj Peljesac..........RAJ :)
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 16.08.2008 08:03

Krzyżak napisał(a):
woka napisał(a):Nic sie nie przejmuj. Ja byłem raz i nic aż tak szczególnego tam nie widziałem. Ot, ładnie i tyle.
Teraz sobie skojarzylem z tym parkowaniem. Miałem podobnie, istny horror.
Myślę, że Plitvice są rozreklamowane. Reklama dzwignią handlu ... Forsa, forsa (kuny, kuny) się tylko liczą. Reszta do bani.


Witam,
A co chciałbyś tam takiego zobaczyć? Nimfy błotne? Spodziewałeś się, że wydry, niedźwiedzie i wilki będą pływać i biegać wśród zwiedzających?
Przy okazji - mógłbyś podać przykład innej atrakcji przyrodniczej, bardziej spektakularnej od Plitwic?Pozdrawiam


Pytasz poważnie czy chcesz mnie rozśmieszyć. :?:
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Byliśmy w Plitvicach i jesteśmy zawiedzeni.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone