Z Porta Magiorre już niedaleko do
Bazyliki św. Jana na Lateranie.
Na początku IV w. cesarz Konstantyn Wielki przekazał ziemie na Lateranie papieżowi Milcjadesowi z nakazem zbudowania tu pierwszej rzymskiej bazyliki chrześcijańskiej. Bazylikę ukończono w 318 r.
Od IV do XIV w., do czasu przeprowadzki do Avignonu, Lateran był pierwszą oficjalną siedzibą papieży.
Bazylika św. Jana na Lateranie to najwyższy rangą kościół w Rzymie - katedra diecezji rzymskiej oraz jedna z czterech
bazylik większych. Ponieważ tu znajduje się tron papieski, bazylika laterańska przewyższa rangą duchową Bazylikę Św. Piotra.
Na fasadzie głównej kościoła znajduje się napis: Omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis Mater et Caput - matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata.
257.
258.

259.

260.

261.

Mimo, iż wielokrotnie niszczona, odbudowywana, przebudowywana i rozwijana bazylika zachowała swój pierwotny plan. Autorem ostatniej wielkiej przebudowy wnętrza w 1650 r. był Francesco Borromoni. W XVIII w. Alessandro Galilei zmienił fasadę kościoła.
Fasadę wieńczy piętnaście siedmiometrowych figur, przedstawiających
Doktorów Kościoła, z rzeźbą Chrystusa ustawioną w centralnej części.
W portyku znajduje się statua cesarza Konstantyna znaleziona w termach na Kwirynale. Środkowe drzwi z brązu zostały przeniesione z kurii Ostilia znajdującej się na Forum Romanum. Najbardziej na prawo znajdują się Drzwi Święte otwierane tylko z okazji
Roku Jubileuszowego.
262.

263.

264.

265.

266.

267.

268.

269.

270.

Bazylika imponuje rozmiarem (130 m długości), wnętrze tworzy 5 naw, nawa główna i po 2 boczne oraz spory transept. W niszach nawy głównej stoją potężne barokowe posągi 12 apostołów pochodzące z VXIII w.
Cyborium stojące na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu osłania ołtarz papieski. Zgodnie z tradycją skrywa w relikwiarzu głowy (lub ich fragmenty) św. Piotra i Pawła. Tylko papież może celebrować msze św. przy ołtarzu głównym i tylko w Wielki Czwartek. Nawę główną zamyka apsyda z tronem papieskim i wspaniałą mozaiką w stylu wschodnim z XIII w. ponad nim.
Boczne kaplice oraz nawy (zwłaszcza nawy skrajne) to miejsce spoczynku papieży i kardynałów. Znajdują się tu grobowce 23 papieży.
271.

272.

273.

274.

275.

276.

277.

278.

279.

280.

281.

Wirtualnie zwiedzić bazylikę możecie
tutaj. Warto zajrzeć

.
Poza samą bazyliką godne uwagi jest baptysterium (udało nam się wejść dosłownie na chwilę, bo właśnie zamykali

) oraz wewnętrzny dziedziniec z krużgankami z okresu 1215-1232 (wstęp płatny).
Baptysterium Świętego Jana u Źródła zostało zbudowane w latach 314-320 przez adaptację istniejących tu wcześniej term Domu Faustyny.
Kopułę wsparto na ośmiu porfirowych kolumnach a wokół basenu zbudowano obejście. Do zewnętrznej nawy dobudowano cztery kaplice. Pierwsza z lewej strony to kaplica św. Jana Ewangelisty. Zdobią ją mozaiki z V wieku. To właśnie dla tych mozaik trzeba wejść do baptysterium

.
Na placu Piazza di San Giovanni in Laterano przed bocznym (północnym) wejściem do bazyliki stoi egipski obelisk, zwany obeliskiem laterańskim. Wykonany na zlecenie faraona Totmesa III, ukończony i ustawiony w Karnaku przez jego wnuka Totmesa IV. Został przywieziony do Rzymu w IV w. i początkowo zdobił Circus Maximus. Jest najwyższym z 13 egipskich obelisków stojących w Rzymie. Ma wysokość 31,0 m (z cokołem 47,0).
282.

283.

284.

285.

Po drugiej stronie placu znajduje się wejście na Święte Schody (Scala Santa). Zgodnie z legendą są to schody prowadzące do pałacu Poncjusza Piłata, po których stąpał Chrystus, idąc na przesłuchanie. Przywiozła je w IV w. z Jerozolimy św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego. Marmurowe stopnie są dzisiaj przykryte drewnem, ponieważ żadna stopa nie może dotknąć świętych stopni.
Wierni wchodzą po schodach na kolanach. Stopnie prowadzą do kaplicy św. Wawrzyńca (Sancta Sanctorum) z 1278 r.
286.

Na placu San Giovanni in Laterano w zasadzie co chwilę pojawiała się jakaś polska wycieczka czy pielgrzymka. Hinduscy handlarze doskonale wyczuli koniunkturę i trzeba przyznać, że w kwestii zakupowych trendów w naszym kraju są na bieżąco

.
287.

288.
