01.07 - Rzym, dzień II
Piazza del Popolo, Pincio
Piazza di Spagna
Piazza Colonna, Fonatnna di Trevi
kościół Sant' Ignazio di Loyola, bazylika Santa Maria sopra Minerva
Panteon
Piazza Navona
To był dłuuugi dzień, zresztą jak każdy nasz dzień w Wiecznym Mieście . Nie udało nam się chyba ani razu wrócić ze "spaceru" przed upływem 14stu godzin .
Tego dnia nasz podbój Rzymu zaczynamy na Piazza del Popolo. Na plac wchodzimy przez XVI-wieczną bramę Porta del Popolo. W XVIII i XIX w. plac był miejscem publicznych egzekucji, ostatnia odbyła się w 1826 roku.
48.
49.
50.
51.
52.
Na Piazza del Popolo mają swój początek trzy główne ulice biegnące promieniście ku centrum: via del Corso, Via Babuino, Via della Ripetta. Po obu stronach centralnej Via del Corso stoją dwa identycznie wyglądające barokowe kościoły wzniesione przez Berniniego według projektu Carlo Rainaldiego. Pozornie identyczne, bo jednak nie takie same. Różnią się od siebie przede wszystkim kopułami, kościół Santa Maria dei Miracoli, stojący po prawej stronie, wieńczy kopuła ośmioboczna, a kościół Santa Maria dei Montesanto dwunastoboczna.
53.
54.
55.
56.
57.
58.
59.
60.
Zaglądamy do kościoła Santa Maria del Popolo. Pierwszy kościół zbudowano tu w 1099 r. na miejscu antycznego grobowca, w którym rzekomo spoczął cesarz Neron.
"W średniowieczu zrodziła się legenda o drzewie orzecha włoskiego, które wyrosło w miejscu złożenia prochów cesarza. Siedzące na gałęzi kruki miały być demonami prześladującymi go za straszliwe zbrodnie. Gdy papież Paschalis II postawił tu w 1099 r. pierwszy kościół drzewo zostało ścięte - ustały wówczas różne nadnaturalne zjawiska, przyczyna niepokoju okolicznych mieszkańców."
Obecny kościół Santa Maria del Popolo stanął w 1472 r. Przez lata wypełniał się dziełami wybitnych artystów, dziś jest jednym z większych rzymskich skarbców sztuki. Znajdziemy tu dzieła Caravaggia, Pinturicchia, Rafaela, czy Berniniego. Wg przewodników na szczególną uwagę zasługuje kaplica Chigi zaprojektowana przez Rafaela. Ja wielkim znawcą ani szczególnym miłośnikiem sztuki nie jestem, ale największe wrażenie zrobiły na mnie obrazy Caravaggia „Ukrzyżowanie świętego Piotra” i „Nawrócenie Świętego Pawła”.
61.
62.
63.
64.
65.
66.
Pośrodku Piazza del Popolo stoi 24-metrowy obelisk egipski wzniesiony przez Ramzesa II w Heliopolis, a sprowadzony do Rzymu za panowania cesarza Oktawiana Augusta dla przyozdobienia Circus Maximus. Na Piazza del Popolo przeniesiono go w 1589 r., za pontyfikatu Sykstusa V. Po bokach placu, naprzeciw siebie stoją dwie klasycystyczne fontanny - jedna zadedykowana Neptunowi, a druga bogini Romie.
67.
68.
69.
70.
71.
72.
Następnie wdrapujemy się na taras widokowy przylegającego do Piazza del Popolo wzgórza Pincio. Ogrody na wzgórzu Pincio istniały już w czasach starożytnych. Ze wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Rzym. W ogrodach znajdujemy też chwilę wytchnienia od upału i palącego słońca.
73.
74.
75.
76.
77.
78.
79.
80.
81.
82.
83.
Ze wzgórza powoli schodzimy Piazza della Trinità dei Monti w stronę Hiszpańskich Schodów...