09.07 - Wybrzeże Amalfitańskie1.
Droga przez wybrzeże 2.
Positano3.
Positano cz.II4.
Rejs z Positano do Amalfi5.
Katedra św. Andrzeja Apostoła w Amalfi6.
AmalfiMalownicze, zachwycające, wyjątkowe...
Piszą, że to najpiękniejsza część włoskiego wybrzeża. Pod tym podpisać się wprawdzie nie mogę, bo za wiele tego wybrzeża nie widziałam
, ale coś musi w tym stwierdzeniu być, skoro odcinek Costiera Amalfitana od Positano do Vietri sul Mare wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Właściwie to przede wszystkim chęć zobaczenia Wybrzeża Amalfi skłoniła mnie do poszukiwania miejscówki poniżej Neapolu
. Czerwcowa
relacja Agnieszki jeszcze bardziej rozbudziła apetyt, żeby powspinać się po uliczkach Positano czy stanąć na schodach katedry w Amalfi
.
Dojazd (komunikacją publiczną) z Salerno do tego raju na ziemi jest względnie szybki i bezproblemowy. Nie licząc korków na SS163
. Ale co tam korki, skoro kombinacja sprzęgło-gaz-hamulec nie jest twoim problemem i możesz całkowicie oddać się podziwianiu tego co za oknem
.
Można wybrać
autobus, można popłynąć
statkiem. To kusi i to nęci
. Ostatecznie decydujemy się na autobus do Positano, potem rejs statkiem z Positano do Amalfi i powrót autobusem do Salerno.
W pierwszej odsłonie Costiera Amalfitana garść fotek z okien autobusu.
No to w drogę
.
304.
Kiedy dojeżdżamy do Vietri sul Mare autobus jest już pełen. Ludzie stoją w przejściu i w zasadzie trudno szpilkę wcisnąć.
Vietri sul Mare robi baaaaaaardzo dobre wrażenie. Również jeśli przespacerujemy się tam googlowym ludzikiem. W zasadzie mogłoby nam służyć za bazę noclegową, bo jest tu stacja kolejowa trenitalii, a tym samym wygodne połączenie z Neapolem, Salerno i dalej z Paestum. Szkopuł w tym, że nie sposób znaleźć tu w sezonie nocleg dla pary za mniej niż 50 euro, a tej bariery nie chcieliśmy przekraczać.
305.
W czasach bizantyjskich (od 839 r.) wybrzeże należało do niezależnej Republiki Amalfi, która w najlepszym okresie swej historii (X-XI wiek) stanowiła jedną z największych potęg morskich regionu Morza Śródziemnego. Posiadała swoje placówki handlowe m.in. w: Konstantynopolu, Egipcie, Syrii i na Cyprze. Samo miasteczko Amalfi było jednym z najważniejszych portów na południowym wybrzeżu. To tutaj sporządzono pierwszy kodeks prawa morskiego i handlowego, tzw. Tablicę z Amalfi („Tabula de Amalpha”). Republika Amalfi rywalizowała jak równy z równym z takimi potęgami politycznymi, militarnymi i handlowymi tego obszaru, jak Piza, Genua czy Republika Wenecka.
W 1073 r. Republika została podbita przez Normanów, a w 1131 włączona do Królestwa Sycylii. W 1343 r. Amalfi zniszczyło trzęsienie ziemi kładąc ostateczny kres dawnej potędze.
306.
307.
308.
309.
310.
311.
312.
Autobus dojeżdża do Amalfi, gdzie mamy dosłownie chwilę, żeby przesiąść się na inny jadący przez Positano do Sorrento.
313.
314.
315.
316.
317.
318.
319.
Trasę z Amalfi do Positano pokonujemy z tempie ślimaczym. Śmiało można powiedzieć, że ten odcinek to jeden wielki korek. Ruch raz po raz blokują kierowcy poszukujący miejsca do zaparkowania czy próbujący się wcisnąć w kolejny mijany punkt widokowy.
Okres ważności półtoragodzninnego biletu czasowego, na którym mieliśmy dojechać do Positano już minął
. Co zrobić? Pozostaje gapić się przez okno
.
320.
321.
322.
W sumie po około dwóch godzianch jazdy wysiadamy w Positano
.
323.