Wenecja, 20.04 - Pałac Dożów, cz. II
Według włoskojęzycznej wikipedii w 2022 roku Pałac Dożów odwiedziło 1.118.443 osób, co czyni go trzecim najczęściej odwiedzanym muzeum we Włoszech (po Koloseum i Pompejach).
Obejrzyjmy i my .
Imponujący pałacowy dziedziniec postanawiamy dokładnie obejrzeć później mając nadzieję, że może przestanie padać .
Schody Scala d'Oro, nazwane tak ze względu na bogatą dekorację sklepienia z białego stiuku i czystego złota płatkowego, prowadzą nas na drugie piętro pałacu.
Pierwsza sala do jakiej wchodzimy to Sala Czterech Drzwi, która służyła jako poczekalnia na przesłuchania w Senacie i Signorii. Jak wszystkie sale które obejrzymy w tym skrzydle, została ona odbudowana i bogato ozdobiona po wielkim pożarze z 1574 roku. Na ścianach i sufitach znalazły się dzieła mistrzów malarstwa m.in. Tintoretta, Tycjana, Giambattisty Tiepolo czy Andrei Vicentino.
Przechodzimy do Sali Kolegium (Sala del Collegio). Ponieważ tutaj przyjmowano zagranicznych ambasadorów, pomieszczenie to musiało być szczególnie okazałe.
Sufit, jeden z najpiękniejszych w pałacu, jest jednym z najsłynniejszych dzieł Paolo Veronese, któremu zawdzięczamy jedenaście zdobiących go płócien, z drewnianymi dekoracjami autorstwa Francesco Bello i Andrei da Faenza.
To już Sala Senatu przeznaczona była na obrady Consiglio dei Pregadi, organu konstytucyjnego Republiki Weneckiej powoływanego od 1229 r.
W masywnych, bogato zdobionych i pozłacanych ramach na suficie znowu oglądamy dzieła malarzy epoki renesansu weneckiego.
Największe półtno pośrodku to Triumf Wenecji pędzla Tintoretta.
Kolejne pomieszczenie to Sala Rady Dziesięciu. Consiglio dei Dieci była jednym z najwyższych organów zarządzających Republiki Weneckiej od 1310 roku aż do jej upadku w 1797 roku i nadzorowała bezpieczeństwo Republiki.
Z Salą Consiglio dei Dieci sąsiaduje Sala della Bussola, gdzie osoby wezwane do stawienia się przed Radą Dziesięciu oczekiwały na przesłuchanie.
Dalej trasa zwiedzania prowadzi do pałacowej zbrojowni. Ale to już w następnym odcinku.