Asyż, Basilica Santa Maria degli Angeli01.09, żegnamy Foligno i przenosimy się do Asyżu.
Niedaleko
. Trenitalią szybko i tanio
.
Korzystając z faktu, że stacja kolejowa w Asyżu znajduje się raptem kilkaset metrów od Bazyliki Matki Bożej Anielskiej, tam kierujemy pierwsze kroki.
Basilica Santa Maria degli Angeli zbudowana została na polecenie papieża Piusa V w latach 1569 - 1679.
Po trzęsieniu ziemi z 1832 roku fasadę odbudowano w stylu klasycystycznym. Na szczycie umieszczono figurkę Matki Boskiej Anielskiej z pozłacanego brązu.
Fontanna przy bazylice ufundowana została przez rodzinę Medyceuszy z Florencji po to, by zapewnić wodę przybywającym tu licznie pielgrzymom.
Bazylika została wzniesiona po to, by chronić znajdujący się w jej wnętrzu maleńki kościółek zwany Porcjunkulą, który uważany jest z kolebkę ruchu franciszkańskiego.
Zajrzyjmy więc do środka. Posadzka na wejściu przypomina, które zgromadzenie sprawuje pieczę nad tym wyjątkowym miejscem.
Bazylika została zaprojektowana przez Galezzo Alessiego z Perugii tak, aby przecięcie nawy środkowej i transeptu znalazło się w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się niewielki kościółek z X w. ściśle związany z życiem i działalnością świętego Franciszka z Asyżu.
Na początku XIII wieku Porcjunkula była małą, zapomnianą i niszczejącą kaplicą, położoną kilka kilometrów od Asyżu. W 1206 r. Franciszek własnymi rękoma ją odbudował, tam trzy lata później wysłuchał Ewangelii o rozesłaniu apostołów, tam gromadziła się pierwotna wspólnota franciszkańska i stamtąd bracia wyruszali w świat, aby głosić Ewangelię, tam też z całego świata zjeżdżali się bracia na kapitułę w Zesłanie Ducha Świętego, tam wreszcie 3 października 1226 roku zmarł św. Franciszek.
Z Porcjunkulą związane jest także powstanie zakonu klarysek. Tutaj w 1211 r. św. Klara złożyła śluby zakonne i przyjęła z rąk Franciszka habit. Porcjunkula jest kościółkiem jednonawowym z niewielką absydą. Jego wymiary to 4 na 7 metrów.
Trudno opisać atmosferę tego miejsca. Na mnie zrobiło ogromne wrażenie. Jakby dotknąć historii.
Obok znajduje się Cappella del Transito (Kaplica Przejścia) zwana też kaplicą śmierci św. Franciszka.
W relikwiarzu znajduje się dar od papieża Piusa IX dla bractwa, sznur, który przewiązywał w pasie św. Franciszek.
W bazylice Santa Maria degli Angeli, zresztą jak w każdym innym kościele w Asyżu, obowiązuje zakaz robienia zdjęć. Tak jest przynajmniej w teorii, bo informacja o
no photos wisi na wejściu. Wewnątrz niewiele osób zdaje się tym przejmować i niewiele się z komórkami i aparatami kryje.
CDN