Idziemy na Piazza San Gaetano gdzie znajduje się wejście do
Napoli Sotterranea.
Kilka podziemnych atrakcji Neapolu już zwiedziliśmy i pokazaliśmy. Pozostała nam jeszcze ta najpopularniejsza
.
Bilet wstępu kosztuje 10€. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, do wyboru opcja po włosku i angielsku. Godziny można sprawdzić na
stronie internetowej.
Napoli Sotterranea zaprasza w podróż przez 2400 lat historii miasta, od starożytnego Neopolis po czasy współczesne.
Po wygodnych stopniach schodzimy na głębokość około 40 metrów pod ziemią.
Podziemny Neapol narodził się wraz z założeniem miastem i rósł wraz z nim. Grecy wydobywali na powierzchnie duże ilości kamienia - wulkanicznego tufu, z którego wznosili mury, domy i świątynie Neapolis. Na greckim mieście urosło miasto rzymskie, a nim Neapol średniowieczny. Im wyższy budynek, tym głębsza jaskinia znajduje się pod nim. Stąd mówi się o lustrzanym odbiciu miasta pod powierzchnią.
Spacer przez podziemne korytarze, niezależnie od tego co mówi i pokazuje przewodnik, jest też atrakcją samą w sobie
. Miejscami robi się tak wąsko, że trzeba iść bokiem. Fragment trasy jest nie tylko wąski, ale również pozbawiony oświetlenia, więc w ręce dostajemy ledowe świeczki
.
W podziemnych jaskiniach Grecy przechowywali deszczówkę. Rzymianie rozwinęli ten pomysł - połączyli olbrzymie cysterny siecią podziemnych korytarzy dając początek pierwszemu akweduktowi. Zaopatrywał on Neapol w wodę od II aż do połowy XIX w.
Po epidemii cholery w 1836 roku zaprzestano wykorzystywania akweduktu.
Podczas II wojny światowej podziemne miasto zapewniało mieszkańcom schronienie przed bombardowaniami.
Osoby, które podczas nalotów traciły swoje domy, przenosiły się do podziemi praktycznie na stałe stąd pozostawione tu u meble, sprzęty domowe czy zabawki.
Po wojnie wielkie obszary podziemi zasypano gruzem i śmieciami. Dopiero w latach 70' i 80' podjęto działania zmierzające do oczyszczenia podziemnego miasta i zaadaptowania na potrzeby ruchu turystycznego.
(...)