napisał(a) marze_na » 23.02.2017 07:53
02.10 - Dolina Świątyń (Valle dei Templi) w AgrigentoDolina Świątyń (Valle dei Templi) to rozległy teren archeologiczny z pozostałościami świątyń greckich z VI i V wieku p.n.e.
Zatrzymujemy się na chwilę przy drodze skąd doskonale widoczne są trzy najlepiej zachowane świątynie.
Pobocza ciasno zastawione, więc wjeżdżamy na płatny parking przy
PORTA V.
Jakoś odżałujemy te pare euro, skoro samo zwiedzanie Doliny mamy za free
. 20 euro zostaje w kieszeni
. Będzie na kolację
.
Jest pierwsza niedziela miesiąca, a od bodaj trzech lat w pierwszą niedzielę miesiąca wszystkie muzea i stanowiska archeologiczne w całych Włoszech są dostępne dla zwiedzających za darmo. Warto o tym pamiętać planując wyjazd.
Przy wejściu otrzymujemy darmowy bilet (liczą w ten sposób odwiedzających) i po chwili znajdujemy się wśród kamieni.
(Mysza, chwilę zastanawiałam się czy nie zadedykować Ci tego odcinka )Agrigento zostało założone przez greckich kolonistów z Koryntu i Rodos w VI wieku p.n.e. Nazwane zostało Akragas (obecną nazwę nadali miastu Rzymianie). W okresie największego rozkwitu Akragas opanowało jedną trzecią Sycylii. Samo miasto zajmowało obszar około 18 ha i otoczone było murami obronnymi o długości 10 km, a liczba mieszkańców miasta osiągnęła 200 tysięcy.
To ponad trzy razy więcej niż leżące wyżej współczesne Agrigento.
W VI i V w. p. n. e. Grecy wznieśli w dolinie siedem monumentalnych świątyń w stylu doryckim. Po większości z nich pozostała do dziś najwyżej kupa gruzu albo zarys fundamentów. Najpierw poważnie zniszczyli je Kartagińczycy w 406 roku p.n.e., potem nie oszczędzali ich chrześcijanie traktując jako źródło materiałów budowlanych. Trzęsienia ziemi również przyczyniły się do tego upadku.
Pierwsza na naszej trasie jest świątynia Kastora i Polluksa z końca V wieku p.n.e.
Całkiem fotogeniczna
.
(...)